Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sultanhisar

bullvar_katip

Administrator
Sultanhisar, Ege Bölgesi'nde Aydın iline bağlı bir ilçedir. Tarihçe 1958 yılına kadar Nazilli ilçesine bağlı bir bucak merkezi olan Sultanhisar, 1958 yılında ilçe olmuştur. Sultanhisar 1270 yılında Selçuklu Hanedanı tarafından kurulmuş bir kültür merkezidir. 1425 yılında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına girmiştir. Aydın Bey’in kızlarından Nilüfer Sultan'ın hisarıdır. Şehir onun eseri olup kasaba ismini böylece Sultanhisar olarak almıştır. Sultanhisar'ın, Yunan işgali sırasında 52 sakini katledilmiştir. 1922 Eylül'ünde geri çekilen Yunan kuvvetleri tarafından 22 hanesi yakılmıştır ve 4 sakini katledilmiş ve 12 sakini de Girit ve Atina hapishanelerine esir götürülmüştür. Konum Konum olarak İzmir-Denizli Devlet Karayolu (D 320), Avrupa E-yolları'ndan E87 ve İzmir-Afyonkarahisar demiryolu üzerinde bulunan Sultanhisar Aydın’a 30km. uzaklıkta bulunmaktadır. Nüfus İlçede on sekiz mahalle bulunmaktadır. Ekonomi İlçenin sanayisi tarıma dayalıdır. Bunlar zeytinyağı fabrikaları, pamuk çırçır fabrikaları, tarım ürünleri mumlama ve paketleme tesisi ve incir işletmeleridir. İlçede yetiştirilen belli başlı ürünler; Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi'nin özelliklerini taşıyan zeytin, kestane, incir, üzüm, narenciye, pamuk ve çilektir. Özellikle çilek üretiminin yaygın olması, ihracat olanaklarının artmasıyla birlikte ilçede birçok sayıda soğuk hava ve şoklama tesisleri açılmıştır. Eğitim durumu İlçede ilk eğitim kurumu Yağdere'de 1923 yılında açılmıştır. İlçede okuma yazma oranı %95'tir. İlçede 2 anaokulu, 13 ilkokul, 5 ortaokul, 3 lise ve Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı 2 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Eğitim kurumları Ana okulları Sabiha Gökçen Anaokulu Atça Cumhuriyet Anaokulu İlkokullar Rekmez İlkokulu Atatürk İlkokulu Beşeylül İlkokulu Demirhan İlkokulu Eskihisar İlkokulu Fahriye Dilerek İlkokulu Gazi Mustafa Kemal İlkokulu İncealan İlkokulu Kabaca İlkokulu Kurtuluş İlköğretim Okulu Malgaçemir İlkokulu Salavatlı İlkokulu Rekmez Şahin Gökoğlu İlkokulu Hadıloğlu ibrahim uzunırmak ilkokulu Ortaokullar Atça Hadıloğlu İbrahim Uzunırmak Ortaokulu Eskihisar ortaokulu Salavatlı Ortaokulu Zafer Ortaokulu Atça İmam Hatip Ortaokulu Sultanhisar İmam Hatip Ortaokulu Liseler Sultanhisar Yasemin Lütfiye Anadolu Lisesi Atça Anadolu Lisesi Atça Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Meslek yüksekokulları Adnan Menderes Üniversitesi Sultanhisar Meslek Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesi Atça Meslek Yüksekokulu Halk eğitim merkezleri Atça Halk Eğitim Merkezi Sultanhisar Halk Eğitim Merkezi Nysa Antik Kenti küçükresim|sağ|Nysa Antik Kenti'nde bir tiyatro Sultanhisar’ın ilk kurulduğu yer İlçe merkezinin 3km. kuzeyindeki Nysa Antik Kentidir. Nysa Antik Kenti'nin tarihi Eski Roma devrine kadar uzanır. Ünlü coğrafyacı Strabon (Latince: Strabo), devrin en önemli eğitim merkezlerinden biri Nysa'da eğitim görmüştür. Spor İlçede kurulup amatör liglerde mücadele eden Sultanhisarspor ve Atça Belediyespor spor kulüpleri bulunmaktadır. Ayrıca bakınız Nysa Malgaç Baskını Yörük Ali Efe Ertuğrul Kumcuoğlu Kaynakça Dış bağlantılar T.C. Sultanhisar Kaymakamlığı Sultanhisar Belediyesi

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri