Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

SunOS

bullvar_katip

Administrator
SunOS, Sun Microsystems tarafından iş istasyonu ve sunucu bilgisayar sistemleri için geliştirilmiş Unix temelli bir işletim sistemidir. SunOS adı genellikle yalnızca BSD temelli 1.0 ila 4.1.4 sürümlerine atıfta bulunmak için kullanılırken, 5.0 ve sonraki sürümleri UNIX System V Sürüm 4'ü temel alır ve Solaris markası altında pazarlanır. Tarih SunOS1, Sun-2 (68010) CPU kartlarıyla yükseltilmiş Sun-1 sistemleri dahil olmak üzere yalnızca Sun-2 serisi sistemleri destekledi. SunOS, 2 Sun-2 ve Sun-3 serisi sistemleri desteklemiştir (68020) . SunOS4, Sun-2 (4.0.3 sürümüne kadar), Sun-3 (4.1.1'e kadar), Sun386i (yalnızca 4.0, 4.0.1 ve 4.0.2) ve Sun-4 ( SPARC ) mimarilerini destekler. SunOS'a rağmen4, Sun'ın yeni SPARC işlemcisini tam olarak destekleyen ilk sürüm olması amaçlanmıştı, ayrıca .Sun-4 sistemleri için ön destekli 3.2 sürümü bir SunOS da vardı. SunOS 4.1.2, Sun'ın ilk sun4m mimarili çok işlemcili makineleri (SPARCserver 600MP serisi) için destek sundu; çekirdek için yalnızca tek bir kilidi olduğundan, çekirdekte aynı anda yalnızca bir CPU çalıştırılabilir. SunOS'un son sürümü4, 1994'te 4.1.4 (Solaris 1.1.2) idi. 4.1.4'te sun4, sun4c ve sun4m mimarileri desteklendi; sun4d desteklenmedi. Sun, 27 Aralık 1998'e kadar SunOS 4.1.3 ve 4.1.4'ü yayımlamaya devam etti; 30 Eylül 2003 tarihine kadar desteklendiler. "SunOS" ve "Solaris" bağlantı=//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ae/SunOS 4.1.1 P1270750.jpg/220px-SunOS 4.1.1 P1270750.jpg|küçükresim| SunOS 4.1.1 kaseti 1987'de AT&T Corporation ve Sun, o zamanlar piyasadaki en popüler Unix çeşitlerini olan BSD (o zamanlar SunOS'a özgü olan birçok özelliği içerir), System V ve Xenix sistemlerini birleştirmek için bir proje üzerinde işbirliği yaptıklarını duyurdular: Bu, System V Sürüm 4 (SVR4) olacaktır. 4 Eylül 1991'de Sun, bir sonraki büyük işletim sistemi sürümünün BSD'den türetilen kaynak tabanından SVR4'e dayalı bir temele geçeceğini duyurdu. Bu sürümün dahili tanımı SunOS olsa da5, bu noktadan itibaren Sun, Solaris pazarlama adını kullanmaya başladı. Bu yeni "aşırı marka"nın gerekçesi, yalnızca SunOS'u değil, aynı zamanda OpenWindows masaüstü ortamını ve Open Network Computing (ONC) işlevselliğini de kapsamasıydı. Yeni SVR4 tabanlı işletim sisteminin bir sonraki yıla kadar toplu olarak piyasaya sürülmesi beklenmese de Sun, şu anda gönderilmekte olan SunOS 4 sürümüne (OpenWindows dahil) atıfta bulunmak için hemen yeni Solaris adını kullanmaya başladı. Böylece SunOS 4.1.1, Solaris olarak yeniden adlandırıldı1.0 ; SunOS 5.0, Solaris'in bir parçası olarak kabul edilecek2.0. SunOS4.1. x mikro sürümleri 1994'e kadar yayınlanmaya devam etti ve bunların her birine Solaris 1. x eşdeğer adı verildi. Uygulamada, bunlar genellikle müşteriler ve hatta Sun personeli tarafından SunOS sürüm adlarıyla anılırdı. Sürüm numaralarını eşleştirmek kolay değildi: Bugün, SunOS5, genel olarak Solaris olarak bilinir, ancak SunOS adıdiğer yerlerin yanı sıra başlangıç başlığında, uname komutunun çıktısında ve man sayfası altbilgilerinde- işletim sisteminin kendisinde hala görünür durumdadır. Bir SunOS Eşleştirmeİlgili Solaris pazarlama adına 5.x sürümü basittir: her Solaris sürüm adı, karşılık gelen SunOS'u içerir5 küçük sürüm numarası. Örneğin, Solaris2.4 entegre SunOS5.4. Küçük bir bükülme var: Solaris'ten sonra2.6, "2." Solaris adından çıkarıldı ve SunOS küçük numarası kendi kendine görünüyor. En son Solaris sürümünün adı Solaris 11 ve SunOS 5.11'i içermektedir. Kullanıcı arayüzü SunOS'un önceki sürümleriyle birlikte gelen GUI ortamları, SunTools (daha sonra SunView) ve NeWS'yi içeriyordu . 1989'da Sun, SunView ve NeWS uygulamalarını da destekleyen OPEN LOOK uyumlu X11 tabanlı bir ortam olan OpenWindows'u piyasaya sürdü. Bu, SunOS 4.1.1.'de varsayılan SunOS GUI oldu. Ayrıca bakınız BSD işletim sistemlerinin karşılaştırılması İşletim sistemlerinin karşılaştırılması Illumos OpenSolaris OpenIndiana Solaris (işletim sistemi) Unix savaşları Kaynakça Harici bağlantılar Sun Donanım Referansı (Genel Bakış) SunOS & Solaris Version History (2 Haziran 2008 arşivlendi) Solaris'e Giriş Solaris Internals: Core Kernel Architecture, Jim Mauro & Richard McDougall, Prentice-Hall, 2000'den bir örnek bölüm. (PDF) OSdata'dan SunOS hakkında bilgi (son güncelleme 17 Şubat 2002) İlk Solaris duyurusu Kategori:UNIX System V Kategori:Sun Microsystems yazılımları Kategori:Durdurulan işletim sistemleri Kategori:Berkeley Software Distribution Kategori:İncelenmemiş çeviri içeren sayfalar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri