Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

sydney carton

aslicakirwuao9

Well-known member
İki şehrin hikayesi, en ilgi çekici karakteri olan Sydney Carton'un hikayesi. Bütün kitap boyunca karakter gelişimini izleyebilirsin, amacını bulduğu anı ve bu amacı sahiplendikten sonra attığı adımları.

Sydney Carton, hayatı boyunca anlamsız bir şekilde yaşamış, hayatına bir anlam katmamış. Bu yüzden birçok insanın gücüne gidecek şeyleri bile önemsememiş. Ama sonra hayatına anlam katmak için bir amaç buluyor. Bu amacı bulduktan sonra tamamen ona odaklanıyor.

İnsan bazen kendini boşlukta bulabilir. Bunu fark ettiği noktada birçok şeye sarılabilir, ama bunların çoğu gerçek manada ne peşinden gitmeye değer ne de peşinden gidecek iradeyi sergileyebilecek motivasyonu korumak konusunda eksik kalabilir. Sydney Carton'ı o meşhur kırılma anına dek tanıdığım kadarıyla böyle bir karar verebilecek ve arkasında durabilecek bir karakter gibi düşünmedim.

Altında başka amaçlar aradım ama beni yanılttı. Ben de gündelik hayatımda büyük veya küçük olmak üzere kararlar veriyorum ve sebat gösterme konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabiliyorum. Belki de o kadar erdemli bir insan olmadığım için bana samimi gelmedi ama sonra gördük ki kitaptaki en samimi an o anmış.

Bütün hayatını adayabileceği şeyi bulup bunun peşinden giderken tereddüt yaşamamak aslında öncesinde düşündüğümüz kadar zayıf bir karakter olmadığını da gösteriyor. Aslında hiçbir zaman kitabın başlarında düşündüğümüz gibi bir karakter olmamış. Bir şeyler yapamayacağı için yapmayan biri değil, yapabilecek motivasyonu bulamayan biri olduğu için yapmayan bir karaktermiş. Bunu ancak kitabın sonunda farkına varabilmişiz.

Burada kendisini aşkı için hayatını feda eden bir insan kadar klişe bir karakter olarak düşünmemek gerekir. Temel motivasyonunun aşkın kendisinden ziyade hayatına bir amaç, bir anlam katmış olmak olduğunu düşünüyorum.

Kendi içinde çok duygu yüklü ve büyük bir an yaşarken bir karar veren, sonrasında sakinleştikten sonra da motivasyonunu kaybetmeyip hayatının amacı haline getiren ve gerektiği noktada bunun için düşünmeden -aslında yaptığı planı göz önünde bulundurursak fazla düşünerek- canını veren bir insana ne olursa olsun saygı duymak gerekir. Katılıp katılmamam veya ben olsam öyle yapacak veya yapmayacak olmam bunun saygı duyulacak bir şey olduğunu düşünmemi değiştirmez.

Umarım hepimiz hayatımızın anlamı olduğunu düşündüğümüz şeyi bulur ve bunun sonucunda kendimizi canımızı vermemiz gerektiğini düşündüğümüz bir anda bulmayız.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri