Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir ve Nasıl Doldurulur?

murattassix

Well-known member
Tahliye Taahhütnamesi: Bir Ev Sahibinin Daha Fazla Para Talep Etmesi İçin Kullandığı Bir Taktikler mi?

Son zamanlarda ev sahibim tarafından karşı karşıya kaldığım bir durum hakkında sizlere danışmak istiyorum. Ev sahibim, bir akademisyen ve hekim olan kendisi, benim de karı koca hekim olduğumuz halde, benden bomboş bir eve iki kira depozito ödememi istedi. Bu talep karşısında isteksizce kabul ettim, çünkü İstanbul'da kiralar yüksek ve uygun ev bulmak zor. Ancak işin içinden çıkılmaz bir hale geldiğini fark ettim.

Ev sahibim, prosedür olduğu gerekçesiyle bir de tahliye taahhütnamesi imzalamamı istedi. Kirayı ödememem durumunda bu taahhütnameyi kullanacağını söyledi. Ancak bu durum bana tuhaf geldi. Kirayı ödememek zaten bir tahliye nedeni, peki ya ev sahibi seneye bana %100 zam yapıp yine ödemezsen diye mi bu taahhütnameyi istiyor?

Ben eski ev sahibime her zaman haklı olduğu durumlarda destek oldum. 6 ayda bir zam yaptığında bile itiraz etmedim. Fakat şimdi, yeni ev sahibimin bu talepleri karşısında kendimi adeta tuzağa düşmüş hissediyorum. Boş bir eve iki kira depozito vermek ve taşınmak için yaklaşık 150 bin TL harcamak zorundayım. Üstüne üstlük, sevr anlaşması imzalayarak kendimi daha da bağlamam isteniyor.

Bu anlaşmayı imzalayan bir kiracı, kendi haklarına ve saygısına nasıl sahip çıkabilir? Ev sahibi, prosedür diyor ama bu prosedürün altında yatan niyet, kiracıyı daha kolay sömürmek değil midir? Bu durum, ev sahibinin kiracının haklarını hiçe sayması ve kendi çıkarlarını ön plana alması olarak görülmemeli mi?

Bu tahliye taahhütnamesi, bir ev sahibinin kiracısını kontrol altında tutmak ve daha fazla para talep etmek için kullandığı bir taktik midir? Ben bir hekim olarak, bu tür manipülasyonlara karşı uyanık olmam gerektiğini düşünüyorum. Kiracıların haklarını korumalı ve bu tür dayatmalara boyun eğmemeliyiz. Aksi takdirde, ev sahipleri istedikleri zaman bizi sokakta bırakabilir ve biz de çaresiz kalabiliriz.

Bu deneyimden sonra, bir sonraki ev sahibime karşı daha temkinli olacağım ve haklarımı korumaya yönelik önlemler alacağım. Diğer kiracıların da bu tür durumlara karşı uyanık olmasını ve ev sahipleriyle adil anlaşmalar yapmasını diliyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri