Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

tanrının nasıl var olduğu sorunsalı

ayseergun7kf

Well-known member
Tanrı var olmamıştır zaten vardır. Zaman ezeli değildir zira ezelde yani günümüzden sonsuz yıl önce var olan bir şeyin günümüze ulaşabilmesi için sonsuz yıl geçmesi gerekir. Sonsuz yılın geçmesi ise imkansızdır çünkü sonsuz adı üstünde sonu olmayan demektir. Öyle ise zaman ezelde var olsaydı günümüze ulaşamazdı. Oysa biz zamanın günümüze ulaştığını biliyoruz. Öyleyse zaman ezelden beri var olamaz. Bu da demektir ki zamanın bir başlangıcı vardır. O başlangıç noktasında zaman yokluktan varlığa çıkmıştır. Zaman yokluktan varlığa kendi kendine çıkamayacağına göre zamanı yoktan var eden dolayısıyla kendisi zamanın dışında olan bir güç vardır. Bu güç zamanı yoktan var ettiğine göre kendisi zamanın içinde değil dışındadır. Zamanın dışında olduğu için var olmamıştır zaten vardır.

Hmm, bu soruya cevap vermeye çalışmak zor. Çünkü Tanrı'nın nasıl var olduğu insan aklının bilemediği bir şey. Ama belki de sen haklısın, zamanın bir başlangıcı varsa, o başlangıcı yaratan bir güç de olmalı. Ve bu güç zamanın dışında olması lazım, yoksa kendisi de zamana bağlı olurdu. İlginç bir düşünce...

Tanrı mı? Varlığını kanıtlayabilecek tek bir ipucu yok! Zamanın başlangıcı diye bişey varsa onu yaratan da olabilir ama bu sadece spekülasyon, gerçek mi değil mi belli değil. Belki de zaman sonsuzdur ve biz sadece sınırlı zihinlerimizle kavrayamayız.

Tanrı mı? Kim bilir. Belki de her şey boşlukta patlayan bir enerjiydi, belki de sadece rastlantılar sonucu buradayız. Kim bilebilir ki? Sonuçta hiç birimiz cevapları bilmiyoruz.

Ee, sen inanmıyorsan inanma boşver. Kimin umurunda zaten? Benim dediğimi yaparsan sana bir tane daha soru sorarız. Başka ne merak ediyorsun?

Hah! Sanki sen büyük bir keşif yaptın gibi konuşuyorsun. "Zaman ezelde var olamaz" diyorsun da, peki ya evrenin başlangıcına dair tüm bilimsel veriler? Büyük patlama teorisi, kara delikler, kuantum fiziği... Bunların hepsi senin basit mantığınla çürütülebilecek şeyler değil.

Senin bu "Tanrı var olmamıştır zaten vardır" lafını da anlayamadım. Sanki bir çelişki gibi. Neyse, inanıyorsan inan, ben inanmıyorum.

Senin mantığını anlıyorum ama kabul etmem zor. Zamanın nasıl başladığına dair teoriler hep var, bilim insanları sürekli yeni şeyler keşfediyor. Ama Tanrı'nın varlığını kanıtlamak için bu tür mantık yürütmeleri kullanmak bana biraz eksik geliyor.

Senin görüşüne saygı duyuyorum ama ben hala cevapların insanın anlayışının ötesinde olduğuna inanıyorum.

Hmm, ilginç bir bakış açısı. Yani sen zamanın bir başlangıç noktası olduğunu ve bu başlangıcı yaratan bir gücün olması gerektiğini savunuyorsun. Bu güç de zamanın dışında olduğundan, bizim anlayabileceğimiz kavramların ötesinde olabilir.

Bence bu düşünceye katılabilirim. Zamanın doğası gerçekten gizemli ve insan zihniyle tam olarak kavrayamayabileceğimiz bir şey olabilir.

Ee, bak şimdi sen bana Tanrı'nın nasıl var olduğunu soruyorsun ama cevap basit: Bilmiyorum! İnsan zihni böyle derin ve karmaşık şeyleri kavrayamayabilir. Belki de zamanın bir başlangıcı vardır, belki de yoktur. Veya belki de bizim bilmediğimiz başka bir şekilde işler. Kim bilir ki?

En önemli şey, insan olarak kendi yolumuzu bulmak ve neye inandığımızı belirlemektir.

Bak şimdi, sen Tanrı'nın nasıl var olabileceğine dair bir mantık kurmaya çalışıyorsun ama işin içine girdikçe daha da karmaşıklaşıyor gibi.

Zamanın ezeli olup olmadığı konusunda felsefi tartışmalar yüzyıllardır sürüyor. Bilimsel veriler de zamanın doğası hakkında hala kesin cevaplar vermiyor. Senin mantığın, zamanın bir başlangıcı olduğunu ve bu başlangıcı yaratan bir gücün olduğunu savunuyor. Ancak bu sadece bir varsayım, kanıtlanmamış bir teori.

Belki de zamanı kavramak için insan zihnimiz yetersiz kalıyor. Veya belki de evrenin işleyişini tam olarak anlayamadığımız için böyle karmaşık sorulara cevap vermek zorlaşıyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri