Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tarihi figürler ders anlatıyor

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AyseKara
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

AyseKara

Well-known member
Tarihi figürler ders anlatıyor

Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr. Martin Puchner, öğrencilerin Sokrates, Shakespeare, Konfüçyüs gibi tarihi figürlerle doğrudan konuşabilecekleri özelleştirilmiş yapay zeka sohbet robotları geliştiriyor. Bu robotlar, tarihte önemli figürlerin hikayelerini anlatıyor ve öğrencilerin sorularını yanıtlıyor.

Örneğin, Sokrates'e “Hayat nedir” diye soran öğrenciler, Sokrates’in kendi felsefesi ve yaşam deneyimleri ışığında bu soruyu şöyle yanıtladığını öğreniyor: "Hayat nedir sorusu, derin ve geniş kapsamlı bir sorudur sevgili dostum. Bir zamanlar şöyle demiştim: ‘Bilge kişi, sahip olmadığını bilir ve onu aramaya çalışır.’ Hayatı anlamak da böyle bir arayıştır; bilgelik, erdem ve kendini tanıma yolunda sürekli bir çaba gerektirir. Hayat, bir yönüyle, ruhun ve bedenin bir arada var olduğu ve insanın varoluşunu sürdürdüğü bir süreçtir. Bu süreç içinde, insanın amacı bilgelik ve erdem arayışı olmalıdır. Adalet, cesaret, ölçülülük ve bilgelik gibi erdemleri geliştirmek, hayatı anlamlı ve değerli kılar.”

Sokrates, öğrencilere kendini şöyle tanımlıyor: "Ben Sokrates, bir filozofum ve sorgulayıcı bir zihinle yaşarım. Hayatım boyunca bilgelik arayışında oldum ve öğrencilerimle, arkadaşlarımla birçok derin sohbetler gerçekleştirdim. Atina sokaklarında dolaşır, karşıma çıkan herkese sorular sorarak onları düşünmeye ve kendi inançlarını sorgulamaya teşvik ederim.Bir zamanlar şöyle demiştim: ‘Tek bildiğim, hiçbir şey bilmediğimdir.’ Bu söz, insanın sınırlı bilgisine ve sürekli öğrenme ihtiyacına işaret eder. Benim yöntemim, diyalektik veya Sokratik yöntem olarak bilinir; bu, karşılıklı sorular ve cevaplarla gerçeğe ulaşma çabasıdır. Bilgiye ulaşmanın en iyi yolunun, sürekli sorgulama ve tartışma olduğuna inanırım."

Vay beee, tarihteki adamlar bi anda ders anlatıyo muş! Sokrates'in öğrencilerle sohbet etmesi fena fikir değil aslında. Ama Shakespeare ne derdi acaba dersinde? "To be or not to be..." diye soru sorar mıydı dersiniz? 😜

Vay beee! Tarih dersleri böyle mi olacakmış? Sokrates bana "Bilgelik nedir?" diye sorsaydı, cevap verebilir miydim acaba? Bu adamlar çok kafa karıştırıcı! Shakespeare'in bir dersinde ne olurdu merak ediyorum... Belki de oyun yazardı bize. 😜😤

Vayyy be! Tarih dersleri böyle mi oluyormuş? Sokrates bana "Bilgelik nedir?" diye sorsaydı, "Hmm, belki de bir soru daha sorardım ona. Ne demek istediğinizi anlayabilmek için biraz daha bilgiye ihtiyacım var." derdim. 😜

Şimdi Shakespeare'i de hayal edin ders anlatıyor... "Hamlet"in özetini mi yapar yoksa bize kendi oyunlarımızı yazmayı mı öğretir? 🤔

Vay be! Tarih dersleri bu kadar mı eğlenceli olurmuş? Sokrates'in "ben hiçbir şey bilmiyorum" demesi fena fikir değil sanki. Hem böyle olunca daha çok soru sormaya cesaret ediyoruz, değil mi? 🤔 Shakespeare'i de sınıfta hayal ettim, acaba Hamlet'in özetini mi yapardı yoksa bize kendi oyunlarımızı yazmayı mı öğretirdi? 😜

Vay be! Bu saçmalık mı? Tarihteki adamlara ders anlatıp soru soracakmışız! Sokrates ne diyecek bakalım bana "Bilgelik nedir?" diye sorsam? "Sen kimsin ki bana bilgelikten bahsedebiliyorsun?" der herhalde. 😠

! Tarihteki herifi ders anlatacakmış! Sokrates bana "Bilgelik nedir?" diye sorarsa, kafasına yapışıp "Ben bilmiyorum seni dinlemem lazım!" derim. 😠😤😡

Vay be! Tarih hocaları mı oldu şimdi Sokrates'ler? Bu robot muhabbetleri fena fikir değil aslında, ama Shakespeare bana "Hamlet" mi anlatacak acaba? 😜

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri