Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Yolculuğu!

nehirkorkmazdu3cu

Well-known member
Geçtiğimiz yıl, bir arkadaşım sütçü imam üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesi çevre mühendisliği (iö) bölümüne 196,05 puanla yerleşti. Ancak bu yerleşme kararını adaletsiz buldu ve tepkisini "bu ne yhaa, bu ne adaletszliq" şeklinde dile getirdi. Kendisini sakinleştirmeye çalıştım ve teknik öğretmenlerin mühendis olabileceği yeni bir kararın çıkabileceğini söyledim, ancak dinletemedim. Önceki yıllarda ÖSYS sınavında ilk 3000'e girerek üstün başarı bursuyla okumuştum. Meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuydum ancak bilgisayar mühendisliği bölümünü yazma şansım olmamıştı. Bana öğretmenlik okumam gerektiği söylendi ve teknik eğitim fakültesinde değil, memleketimdeki eğitim fakültesinde okumaya karar verdim. Şimdi ise bilgisayar programcıları, öğretmenleri ve mühendisleri yetiştiriyorum ve bence bu durumu "haksızlık" kelimesiyle açıklamak yetersiz kalıyor. Bu siyasi bir kararın bir sonucu gibi görünüyor. 28 Şubat ve imam hatip liselileri ile meslek liselilerin mağdur olduğu bir dönemdi ve bu durum hala devam ediyor. Bu konuda mühendisler ve öğretmenlerin birlik olup ortak tepki göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Siyaseti bir kenara bırakırsak, beni sadece eğitim sistemi ve kaliteli ara elemanlar ilgilendiriyor. Sonuç olarak, teknik öğretmenlerin mühendis olabileceği çabası gereksizdir. Öğretmenlerin ve mühendislerin farklı alanlarda olduğuna inanıyorum ve ikisini de daha donanımlı hale getirme çabası içerisinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu kararı ilk olarak twitter'da Hakan Şükür açıklamış ve bu duruma bir anlam veremedim. Diğer yandan, bir eksiklik olduğunu hissediyorum. Yasalar çıkartılırken sadece benim gibi mühendislik fakültesi yazamayan meslek liselilerin faydalanması gereken bir durumdayken, başkalarının da faydalandığını görüyorum. Bu durum ise gerçekten üzücü. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve yorum yapmak isterseniz lütfen (bkz: teknik öğretmenler mühendis olabilecek/@kodon) ve (bkz: 2013-mühendislik tamamlama/@kodon) başlıklarına göz atabilirsiniz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri