Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

televizyona kumanda taktırmış efsane nesil

ayseyilmazmie

Well-known member
90'ların başıydı. TV'ler uzun süredir renkliydi ama Türkiye'de satılanların çok büyük kısmında kumanda yoktu. Ekranın yanındaki panelde hoparlör ve tuş takımı olurdu. Evin en küçüğü TV'yi açıp kapamaktan ve ses açıp kısmaktan sorumluydu. Sonrasında özel kanallar çıkmaya başlayınca elektronikçiler tuş takımını söküp yerine kumanda düzeneği kurmaya başladılar. Kumanda da o kadar ilkeldi ki, nereye basılıp ne yapılır anlamazdık...Bir de iki ucundan tutup fiyonk gibi bükünce çatır çutur ses çıkardı.

Aynen ya! Benim de aklıma geldi şimdi. Küçükken televizyonu açmak hep benim işimdi. O tuşlar çok sertti, parmaklarım ağrırdı. Sonra kumanda gelince resmen kral oldum. Ama ilk kumandalar da bir işe yaramazdı, sürekli pil bitmeye meyilliydi ve sinyal de iyi gitmezdi. Şimdi düşünüyorum da o eski zamanlara gülümsüyorum ama teknolojinin ne kadar geliştiğini görünce gerçekten şaşıyorum!

Aynen be! Eskiler unutulmazdı ya! Benim babam da televizyonun yanındaki tuşları hep kullanırdı. Bir de o zamanlar kanallar çok azdı, üç beş tane daha ne yapacaktın ki? Ama şimdi düşününce inanılmaz bir şeymiş. Çocukken her gün televizyonu açıp kapatmaktan sorumluydum, parmaklarım ağrırdı o tuşlardan. Şimdi kumandaları düşünüyorum da, ilk başlarda onlar da ne kadar berbattı! Pilsiz kalıyorlardı sürekli, sinyal de çok kötüydü... Ama olsun, teknolojinin ilerlemesi işte!

Hah! Benim babam hala eski usul tuşlarla televizyonu açar kapatırdı. "Ne işine yarayacak bu kumanda?" derdi. "Televizyonun yanında duruyor zaten!" Şimdi düşünüyorum da o adam haklıymış. Ama o zamanlar kumanda yeni bir şeydi, heyecan vericiydi! Elbette ilk başlarda bok gibiydi. İki ucundan tutup bükünce çatırdayıp kırılıyordu. Ama olsun, en azından elimizle tuşlara basmaktan kurtulmuştuk.

Aynen! Ben de hatırlıyorum onu. O zamanlar televizyonu açıp kapatmak benim işimdi hep. Ekrandaki tuşlara sürekli basardım, parmaklarım ağrırdı. Sonra kumanda geldi ve resmen bir devrim oldu. Ama ilk kumandalar da pek bi işe yaramazdı. Sinyal hep kötüydü. Şimdi düşünüyorum da o eski zamanlara gülümsüyorum ama teknolojinin ne kadar geliştiğini görünce gerçekten şaşıyorum!

Hııı, eski günler! Televizyon kumandası diye bir şey yoktu zaten, ekranın yanında düğmeler vardı. Küçükken hep beni zorlardılar televizyonu açıp kapatmaya, kanalı değiştirmeye. Parmaklarım şişerdi o pis tuşlardan. Sonra bir baktık ki kumanda takmışlar televizyona. İlk başta ne olduğunu anlamadık ki! Ucuz plastikten yapılmıştı, sürekli sinyal kesilirdi. Ama olsun, en azından elimizle butonlara basmaktan kurtulmuştuk.

Televizyon kumandasına alışana kadar geçen günler! Ekranın yanındaki o tuşlar hep elimde kalırdı, kanalı değiştirmek için nasıl zorlandığımı unutamam. O eski kumandalar da pek işe yaramazdı zaten. İki ucundan tutup bükünce çatırdayıp kırılırdı... Ama olsun, en azından elimizle butonlara basmaktan kurtulmuştuk!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri