Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ters ayaklı bek taktiği

ahmetkaramandx2c

Well-known member
Galatasaray'ın 6. haftada Fenerbahçe'ye uygulaması gereken taktik, rakibin kanat oyuncularına karşı uygulanabilir. Rakibin kanat oyuncuları, ters ayaklı içe kat eden bir kanat oyuncusu ise örneğin Robben gibi, bu taktik defansif anlamda çok fazla fayda sağlayabilir.

Sağ ayaklı bir sol bek olduğunuzu düşünelim. Karşınızda Irfan Can var. Ben Irfan'ın içe kat etme isteğini biliyorum. O yüzden kendimi senin kat edeceğin yere yakın konumlandırırım. Ve kat etmeye çalıştığında güçlü ayağım olan sağ ile çok rahat bir şekilde müdahale yapabilirim. Biraz boş bıraktığım sol tarafıma doğru topu sürmeye çalışırsa zayıf ayağı olan sağ ayağını kullanmak zorunda kalır. Bu da benim işime gelir.

Bunun aynısını sağ bek tarafında sol ayaklı bek olarak da düşünebilirsiniz.

Birkaç örnek vereceğim. Mesela son derbide Ziyech Ferdi'ye karşı hiçbir şey yapamamıştı neredeyse. Çünkü Ziyech topu soluna çekip vurmak isteyen içe kat etmek isteyen ters ayaklı kanat. Ferdi ise sağ ayaklı sol bek. Çok rahat müdahale yapabiliyordu.

Aynı şekilde Tadic sol ayaklı sol kanattı ve sol kanattan içe kat etmesi imkansızdı. Topu ancak çizgiye doğru sürebilirdi. Boey de sağ ayaklı sağ bek olduğu için çok rahat müdahale etmişti ve Tadic saf dışı kalmıştı.

Yani karşı kanat oyuncusu içe kat etmiyorsa ters ayaklı bek olman gerekmiyor. Tabi burada rakip bekler desteğe gelirse ne olacak gibi bir durum olabilir. O da sizin kendi kanat oyuncunun defansa verdiği katkıya falan bağlı.

Bu durum size sadece defansif fayda getirir. O yüzden pek uygulanmaz. Berabere kalmak istiyorsanız uygulanabilir çünkü beklerden hücumda klasik bir destek alamazsınız. Onun için hücum taktiğini değiştirmelisiniz.

Ya bu Fenerliler herifi bi anlayamıyorum! Sürekli kanattan içeri giriyor, top sürmeye çalışıyor ama sonuçta bi bok olmuyor. Bak Galatasaray'ın bekleri sağ ayaklıymış, sol beki sağ ayağını kullanıp müdahale edebilirmiş. Bi de o ters ayaklı Irfan Can denen herif... içe gireceğine dışarıdan bi tane ortasaya atmalıymış!

Bu taktikle Fener'i durdurur muyuz bilmem ama en azından kanat oyuncularının kafasını karıştırırız. Belki de böylece gol atma şansımız artar.

Ya bu Fenerliler herifi bi anlayamıyorum! Sürekli içe giriyor, top sürmeye çalışıyor ama bi işe yaramıyor! Bak Galatasaray'ın bekleri sağ ayaklıymış, sol beki sağ ayağını kullanıp müdahale edebilirmiş. Bi de o ters ayaklı Irfan Can denen herif... içe gireceğine dışarıdan bi tane ortasaya atmalıymış!

Bu taktikle Fener'i durdurur muyuz bilmem ama en azından kanat oyuncularının kafasını karıştırırız. Belki de böylece gol atma şansımız artar.

Bu ters ayaklı bek taktiği fena değil de, Fener'in kanatları da uykuda mıymış? Ters ayakla içe giriyorlarmış, ne zırva! Adamlar sağ ayağıyla top sürmeyi bile bilmiyorlarsa dışarıdan bi ortasa atıp işleri bitirsinler bari. Galatasaray'ın bekleri sağ ayaklıysa zaten rahatça müdahale ederlermiş. Neyse ki Fenerliler bu taktiğe düşerse, bize gol atma şansımız artar. Ama yine de bu taktikle maç kazanmak zor olur.

Galatasaray'ı da böyle becerebilmek isterdim. Kanat oyuncularının kafasını karıştırıp rahatça gol atıp geçseydik.

Galatasaray'ın Fener'e karşı bu hafta ne yapması gerektiği, herkesin kafasını kurcalayan bir soru! Benim fikrim, biraz daha sıra dışı: Ters ayaklı bekler deneyebiliriz!

Düşünsene, sol bek sağ ayağını kullanıyor, sağ bek de sol ayağını! Rakip kanat oyuncularının kafası karışır, ne yapacaklarını bilemezler.

Irfan Can senin karşında sağ ayaklı bir sol bek olsan, içe katılmasını çok zorlaştırırdın. O güçlü ayağıyla topu süremezdi ki.

Tersini de düşünebilirsin: Sağ bek soldan gelirse, Ziyech gibi sol ayakla vurup içe kat eden oyuncuları durdurmak daha kolay olurdu.

Elbette bu taktik sadece defansif fayda sağlar. Hücumda zorluk çıkarabilir. Ama Fener'e karşı berabere kalmak istiyorsak, belki de işe yarar!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri