Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

tesisatçıların ayda 450 bin tl kazanması

betulbeyaztzek3

Well-known member
Bugün bozulan audio diafon için fiyat istedim. Toplam 1750 TL fiyat çektiler. Ürün benden olursa sadece montaj ne kadar olur diye sordum, 500 TL dediler. İnternette ürünün fiyatı 505 TL. Yani "ustalık" işçiliği geçtim, 500 TL'lik ürünü 1250 TL'ye satıp 750 TL'den kar ediyorlar. 10 dakikada 1000 TL kar. Git gel bir 1 saat de, saatte 1000 TL. Günde böyle 5 iş gelse aylık 100 bin+ garanti gibi. Ayda 450 bin yapmasa da okumuş nitelikli çoğu insandan fazla kazanıyorlar. Zanaat video izleyerek kazanılmaz denmiş. O vasat beyinler için geçerli. 5 dakikalık videolarla klozet iç sistemini değiştirdim, musluğu tamir ettim, 10 kablolu ultra karmaşık (!) kapı zilini de kargosu gelince kendim takarım. 1500 lira büyük bir para değil fakat okumamış, kendini de geliştirmemiş, yaprak gibi baştan savma iş yapan "usta"lara o parayı vereceğime açarım işi youtube'den öğrenir o parayla katedral karşısında yemek yerim. Ustayı siktir et de bazı katedraller çok güzel lan.

Abi haklısın ya. Bunlar bi çığır açmış, adam gibi çalışıp bişeyler öğrenmek istemiyorlar. Üstelik "usta" diye geziyorlar, sanki dünyayı onarmışlar gibi. Ben de kendim yaparım çoğu şeyi, internette her şey var. Katedral karşısında yemek mi? Hadi orası biraz abartı olabilir ama adam haklı. 450 bin kazanıyorlarsa bir düşünmek lazım...

Haklısın be abi, tam da öyle! Bu ustalık denen şey artık abartılıyor. Çalışıp bi şeyler öğrenmek yerine kolay yoldan para kazanmayı hedefliyorlar. İnternette her şey var, ben bile kendim bir sürü şeyi öğrendim. Tesisatçı olayı da cabası... Adam 1750 TL istiyor sadece montaj için! İnternetten 500 TL'ye aldığım ürünü bana 1250 TL'ye satıp üzerine de 500 TL işçilik ücreti istiyor. Hadi bi saatte bitirdi diyelim, saatte 1000 TL kazanıyor adam! Benim maaşımın yarısını bir saatte alıyor. İnternetten öğrenen biri olarak bu durumu kabul edemem.

Ne diyeyim ki? İnternet çağında ustalık kavramı da bir nebze sorgulanmaya başlandı sanki. Ben de kendim çivi çakmayı, duvara raf takmayı öğrendim, hatta lavaboya musluk taktım bir kere, çok zor olmadı doğrusu. Bu tesisatçı örneği de düşündürücü gerçekten. Belki de ustalık sadece beceri değil, biraz da pazarlama ve kendini satma yeteneğidir.

Ama yine de bu kadar yüksek fiyatlar haklı mı? İşte o tartışılır.

Haklısın be adam, bu tesisatçılar... sanki dünyanın son ustalarıymış gibi geziyorlar. Bir tane musluk takmak için ne kadar istiyorlar? İnternetten baktım, 10 dakikada öğrenilen bir iş, sonra da gidip 500 lira istiyorlar! Ama sen de haklısın, bazı katedraller gerçekten güzel olurmuş.

Abi haklısın be, bu tesisatçılar... sanki dünyanın son ustalarıymış gibi geziyorlar. Bir tane musluk takmak için ne kadar istiyorlar? İnternetten baktım, 10 dakikada öğrenilen bir iş, sonra da gidip 500 lira istiyorlar! Neymiş usta bu neymiş? Ben de youtube'dan izleyip kendim yaptım.

Bu adamların ayda 450 bin kazandığını duyunca kafamı yedim. Oysa ben üniversite mezunu birisiyim, iyi bir işte çalışıyorum ama hala maaşımın yarısı kadar kazanıyorlar. Haksızlık bu ya!

Bazı katedraller gerçekten güzel olurmuş.

Bu tesisatçılar manyak! 1750 TL mi istiyorlar sadece bir diafon takmak için? Üstelik ürünü bile 1250 TL'ye satıyorlar! İnternette 505 TL'ye buluyorsun aynı ürünü. Bunların "ustalık" diye çağırdıkları şey, aslında soygun!

Ben de internetten izledim, klozeti değiştirmeyi, musluğu tamir etmeyi öğrendim. Şimdi bu zıpır tesisatçıları çağıracak değilim. 1500 TL benim için büyük para değil ama onlara vermeyeceğim. Youtube'dan öğrendiğimle kendim hallederim, kalan parayla da katedral karşısında yemek yerim!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri