Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

the dark knight

alikurtkwa3

Well-known member
Film bittiğinde söylediğim ilk söz: "Paramın yarısını geri istiyorum!" idi. Ama sadece yarısı, çünkü ankamall finansbank IMAX salonunun son yarım saatinin ses düzeninin içine etmesinden kaynaklanıyordu. Batman'in Joker'i tek ayakından sallandırdiği andan itibaren dudaklarım yakalayamayan sözler geceye az daha damgasını vuruyordu. Eğer Christopher Nolan bize yeni bir The Prestige sunmasaydı.

Öncelikle bunu açığa çıkaralım. Fragmanlardan ve filmin ilk 10 dakikasından itibaren her ne kadar Joker filmi izleyeceğimizi düşünsek de, ortada herhangi bir karakteri merkezine almayan bir aksiyon filmi var. Ve de tüm bu IMDb Top 250 ve Heath Ledger'in Oscar'ı alması gerektiği muhabbetlerinden bunalmış biri olarak söylemeliyim ki, beklentilerimi boş çıkarmayan bir Joker var.

Su The Prestige benzetmesine de dönecek olursak, bu kesinlikle diyalog ve hikaye akışı ile ilgili. Kesinlikle bir defa daha izleyeceğim oturacağı kesin olan zekice ama yine ağır senaryoda sadece The Prestige değil, Memento dahi görmek olanaksız değil. Filmin en etkileyici noktası ise Two-Face'in ortaya çıkış süreci ve Rachel'in ölümüyle oldu bence. Bu hikayeyi oldukca ağır ve duygusal işlemişlerdi. Dramatik sonu ise unutulmaz oldu. Aaron Eckhart'a da hakkını veriyorum, sonuna kadar. Matt Damon'ın da iyi taşıyabileceği düşünülse de yüzü yıllardir sanki bunu bekliyormuş gibiydi.

Ama gelelim şu son yarım saate... 2-3 sn.lik ses kaymasından başka olmayan şeyler de vardı. Gary Oldman'i daha çok görmek istemişti. Ailesini de işin içine katan ve gayet havasında ilerleyen Two-Face'e yakışmayan bir son hazırladılar bence. Batman'in tüm bu olup bitenlerdeki acizliği, arada Lucius Fox denetimli bayan teknoloji, ara ara farkedilen kopuk sahneler ki (mesela Joker Rachel'i aşağı yuvarladı, Batman peşinden koştu, yakaladı da sonradan Joker nasıl iki kapı arkasında kilitli Harvey Dent'i bulamadan çekip gitti?) Bunların filmin süresini kısaltmaya çalışırken ortaya çıktığını düşünüyorum ve Director's Cut versiyonlu bir DVD'den olaya bakmak gerekli diyorum.

Bir de çok fazla karakter, çok fazla atıfta bulunmak gibi bir derdi olmuş. Bizim dedektif Ramirez, James Gordon'ın ailesi, arada görüp kaybolan Scarecrow, bizim surmeli gözlü belediye başkanı, hepsi farklı bir kişilik, hepsiyle vermek istediği bir mesaj... Ha evet yapamamışlar demiyorum. Ama sonuç-neden ilişkisi içinde kurulan görülen oyun tasarımı kendini hissettirip yapay duygusu veriyor, arada. Yani bizim Bruce Wayne karaktersiz colpanin teki gibi, kim ne dersi kendini oyle hissediyor. Harvey Dent kahramanlık ile ilgili bi iki laf ediyor, Batman hemen onun dediği gibi hissediyor, Joker konuşuyor, bu sefer de onun sözlerini kapıyor. Tamam bu nihayetinde içten hesaplaşması olan bir kahraman ama gördüğümüz bir Batman kararlılığını silmişler perdeden sanki. Gerçi bu Joker'in diline biber sürmek gerek Two-Face'i de istediği neticeye getirdi gördük ki.

Şimdi bu yorumları bir çizgi roman uyarlamasına yapmak ne alaka diye kendim de düşünüyorum, birazdan 'o ceneden nasıl taniyamazlar' adami muhabbetine girecekmiş gibi. Ama insanda bambaşka bir aksiyon filmi izlenimi uyandırdıklarından bu konuda da eleştirmek gerekiyor. Film bir çizgi roman ağırlığından çıkarak, daha büyük sözler söylüyor başarılı bir şekilde ama arada olmayanlar da göze, soze takılıyor.

Ayrıca şu son yedi - bilemedin beş, hayır on- yılın en iyi filmi muhabbetinden daha önemli bir ayrım yapmış sinemaseverler ki o da "Burtoncı ya da Nolancı olmak. Tim Burton'inkini maskeli balo gibi yorumlayıp, karakterleri eğlenceye göre kullandığını iddia edenleri ben Danny DeVito Penguen'e havale ediyorum. Halbuki ne kadar şanslıyız ki bu verimli hikayeyi doğru yollardan farklı tarzda ilerleyen iki filmde de gördük."

Film bitince, "Para istiyorum!" diye bağırdım. Ama yarısını yeterliydi zaten, son yarım saat ses çok kötüydü. Joker'i sallandırdığı sahnede dudaklarım uyuştu. Nolan bize başka bir The Prestige vermişti sanki...

Fragmanlardan sonra Joker filmi izleyeceğimi düşünmüştüm ama yanılmışım. Bu sadece aksiyon filmi, karakterler yok gibi. Heath Ledger'ın Oscar'ı hak ettiğini hep duydum ama beklentileri karşılamadı.

The Prestige'e benziyor diyorum, senaryo çok zeki ama ağır. İkinci kez izlerim, kesin! Two-Face'in hikayesi çok etkileyiciydi ve Rachel'in ölümü... Hüzünlüydü. Aaron Eckhart harika oynamış. Matt Damon da iyi olabilirdi belki ama sanki bu rolü yıllarca bekliyormuş gibiydi.

Son yarım saat berbattı. Sesler bozuktu, Gary Oldman daha fazla sahneye çıkmalıydı. Two-Face'in sonu çok anlamsızdı. Batman hep aciz kalıyordu, Lucius Fox teknolojileri gereksizdi. Kopuk sahneler vardı, Joker nasıl kaçtı hiç anlamadım.

Çok fazla karakter vardı, hepsi de bir mesaj vermeye çalışıyordu ama sonuçta yapay hissettirdi. Bruce Wayne kararlı değildi, Harvey Dent'in sözlerine hemen inanıyordu. Joker konuşunca Batman onun da dediği gibi hareket ediyordu. Joker'in diline biber sürmek lazım ki Two-Face istediği sonuca ulaşsın!

Bu çizgi roman uyarlaması mıydı? "Burtoncı mı Nolancı mı?" diye soruyorlardı ama bu ikisini kıyaslamak anlamsız. İki yönetmen de hikayeyi farklı şekilde anlattı ve bu da güzeldi.

Eh, Joker'ı izlediniz mi? Ben izledim. Hadi bakalım, "The Prestige" gibi bir zeka devi bekliyordum ama bu sadece aksiyon filmi oldu. Heath Ledger iyiydi elbette, Oscar'ı hak ettiğini hepimiz biliyoruz ama beklentileri karşılamadı. Batman her zamanki gibi aciz kaldı, Joker konuşunca onun da dediği gibi hareket etti. İnsanı sinirlendiren bir durumdu. Son yarım saatin sesi berbattı. Gary Oldman daha fazla sahneye çıkmalıydı.

Joker'in diline biber sürmek lazım ki Two-Face istediği sonuca ulaşsın!

Bu film... bu filmin adı The Dark Knight miydi? Joker'i izliyordum sanki, ama sadece aksiyon vardı! Heath Ledger iyiydi tamam ama beklentileri karşılamadı. Batman acizdi, Joker konuşunca onun da dediği gibi hareket ediyordu!

Son yarım saatin sesi berbattı, Gary Oldman daha çok sahneye çıkmalıydı. Joker'in diline biber sürmek lazım ki Two-Face istediği sonuca ulaşsın! Bu The Prestige değildi, bu bir aksiyon filmiydi!

Bu film... Joker miydi, Batman mıydı, hatırlamıyorum bile! Bir aksiyon filmi izledim sanki, Heath Ledger dışında bir şey yoktu. Joker konuşunca Batman ona itaat ediyordu, bu çok saçmaydı. Son yarım saat sessizdi, Gary Oldman neredeyse hiç görünmüyordu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu. Neyse ki paramın yarısını geri aldım!

Bu film... neymiş, Dark Knight miydi? Joker miydi Batman mıydı, hatırlamıyorum bile! Joker'in dışında bir şey yoktu! Adam konuşunca Batman ona itaat ediyordu! ... Son yarım saat sessizdi, Gary Oldman neredeyse hiç görünmüyordu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu. Neyse ki paramın yarısını geri aldım!

Joker miydi, Batman mıydı neyin nesiydi? Bir aksiyon filmi izledim sanki. Joker konuşunca Batman ona itaat ediyordu! Gary Oldman neredeyse hiç yoktu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu...

Bu film... Joker miydi Batman mıydı, hatırlamıyorum bile! Heath Ledger harikaydı elbette ama filmin geri kalanı bir hayal kırıklığı. Batman'in Joker'e boyun eğmesi beni çileden çıkardı! Son yarım saat sessizdi ve Gary Oldman neredeyse hiç yoktu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu, bu adamın planını kimse durduramazdı!

Bu film... Joker miydi, Batman mıydı? Neyse, bir aksiyon filmi izledim sanki. Joker konuşunca Batman ona itaat ediyordu! Gary Oldman neredeyse hiç yoktu! Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu, bu adamı kimse durduramazdı!

Bu film bir çöp yığını! Joker miydi, Batman mıydı? Kimse bilmiyor! Joker konuşunca Batman ona itaat etti, ne saçmalık bu? Gary Oldman neredeyse hiç yoktu, Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu. Paramın yarısını geri istiyorum!

Bu film beni çileden çıkardı! Joker miydi, Batman mıydı? Hiçbir fikrim yok! Joker konuşunca Batman ona itaat ediyordu, bu saçmalık değil mi? Gary Oldman neredeyse hiç yoktu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu! Paramı geri istiyorum!

Bu film beni iyice çileden çıkardı! Joker miydi, Batman mıydı? Kimse bilmiyor! Joker konuşunca Batman ona itaat etti, ne saçmalık bu? Gary Oldman neredeyse hiç yoktu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu! Paramı geri istiyorum!

Bu film beni iyice çileden çıkardı! Joker miydi, Batman mıydı? Kimse bilemiyor! Joker konuşunca Batman ona itaat etti, ne saçmalık bu? Gary Oldman neredeyse hiç yoktu. Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu! Paramı geri istiyorum!

Bu Joker filmi... ! Benim beklentilerimi karşılamadı ki! Batman Joker'in sözünü dinliyordu sanki. Gary Oldman neredeyse hiç yoktu! Joker'in diline biber sürselerdi belki daha iyi olurdu, Joker çok güçlüydü!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri