Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

the hitcher

aysebayraktarvhkxk

Well-known member
1986 yapımı gerilim-gizem-aksiyon filmi The Hitcher, 80'lerin kült filmlerinden. VHS döneminde Türkiye'de de ses getirmişti. Devamı ve remake'i de bulunuyor. Başrollerinde Rutger Hauer, Thomas Howell ve Jennifer Jason Leigh var. Yönetmen Robert Harmon'ın ilk filmi. Stüdyo, filmi ucuza çekmek için onu seçmiş. Konusu belli: Çölde ıssız bir otoyolda gizemli bir otostopçu ile karşılaşan Jim hayatının hatasını yapar.

Baştan belirtelim, film sürekli arabada geçmiyor. Farklı ortamlarda bir kedi fare oyunu izliyoruz. Ama odak noktasımız hep otoyol. Önce gizem ve gerilim, yer yer korku unsurları ile başlayan film, dakikalar ilerledikçe mad max-vari bir aksiyona dönüşüyor. Thomas Howell, Geleceğe Dönüş'teki Marty McFly'ı çağrıştırıyor. Rutger Hauer ise olağanüstü bir şekilde otostopçu rolünü canlandırıyor. Filmin bu kadar konuşulmasının nedeni aksiyonu veya gerilimi değil, hakkında üretilen türlü türlü teoriler.

Filmi izlerseniz aşağıdaki spoilerın kilidini açıp dipsiz bir kuyuya dalabilirsiniz...

--- Dev Spoiler ---

Filmin ilk senaryosu aslında korku ve dehşet unsurları içeriyordu. Stüdyo sonradan bu öğeleri törpülemiş. Örneğin, meşhur tabaktaki parmak sahnesinde aslında orijinal senaryoda göz bulunuyormuş. (Oha!) Bu değiştirildi. Kızın ikiye ayrıldığı sahne de gösterilmiyor. Yani film korku ekseninden bir şekilde kaydırılıp aksiyona bağlandı. Buna filmin zenginliği gözüyle de bakabilirsiniz, yönetmenin kafasının karışıklığı ile de bakabilirsiniz. Bu, izleyiciye kalmış.

Ben bu türler arası sevişmeleri keyifli bulanlardanım.

Bence filmin sonunda karakolda otostopçunun elini tutan Jim ona bir ataş ya da buna benzer metal bir şey veriyor. (Bunun filmde görmemiz mümkün değil.) Böylece otostopçumuzun kelepçelerinden kurtulup, araçtan kaçmasını sağlıyor. Amaç, onunla teke tek yüzleşmek ve kızın intikamını almak. Otostopçu araçta kelepçelerinden kurtulup hatta zinciri önüne atınca onun bu hesaplaşmasını bir anlamda kabul etmiş oluyor. Finalde de bizi müthiş bir düello bekliyor.

Peki John Ryder'ın, yani otostopçunun motivasyonu neydi? Kimdi bu adam? İşte teorilerin havada uçuşup, işlerin karıştığı yer burası.

Öncelikle otostopçumuz muhtemelen cinayetlere o gün başladı ve bizim bahtsız Jim tam da oradan geçiyordu. Kendisinin ilk cinayeti de mavi Vosvos'un içindeki şofördü. Zaten o mavi Vosvos'u filmin başında da Jim'i sollarken görürüz. Buraya dayanarak katilimizin o gün delirdiğini varsayabiliriz. Polis tarafından yakalanana kadar yoldan geçen kim durursa bütün arabalara otostopla binip herkesi öldürmeyi planlıyordu. Dedikleri doğruysa kol-bacak ne varsa kesiyor. Ayrıca çok iyi silah kullanabiliyor, helikopter düşürüyor, karakol basıp polislerin hepsini ustalıkla öldürüyor, tabancanın boş olduğunu hemen anlıyor... Asker geçmişi olabilir. Ancak aynı zamanda bir polis/kanun nefretini de var. Belki zorlama olacak ama kendisini Rambo'ya benzetiyorum. O da böyle bir anda balataları sıyırıp katliama girişmişti. "Aslında Vietnam gazisiydi" diyenlerin dayanağı burası. Ama o zaman parmak izi kaydı olması gerekmez miydi? Belki otostopçu şeytani bir varlık ve Jim'in mücadeleci yanını görüp mirasını devretmek istemiş olabilir.

+Benden ne istiyorsun ??-Zeki çocuksun, anlarsın :)

Bu esnada Jim'in gözlerine birer madeni para koyar. Malum ortaçağda ölenlerin göz kapaklarına para konurdu. Yani yakın zamanda öleceksin demek istiyor. Peki Jim ölecekse o zaman kötülük ve bu döngü nasıl devam edecek? Karakoldaki katliamda neden Jim'i öldürmeyip hücresinin kilidini açık bıraktı mesela?

Ya da belki John Ryder intihara meyilliydi. Artık ölmek istiyordu ve bunun için durdurulana kadar insan öldürmeyi amaçlamıştı. Ama bu da neden Jim'e saplantı duyduğunu ve kimliksiz olduğunu açıklamıyor.

Aslında Jim ve John'un Lost Highway'deki gibi aynı kişiler olduğu ya da tüm olanların Jim'in rüyası olduğu (filmin başında uyuyordu) gibi uçuk teoriler de var. Filmin devamı da var ama izlemedim. Çünkü John Ryder olmadığından hakkındaki gizemler aydınlanamayacak.

--- Dev Spoiler ---

Film güzelmiş, izlemek istiyorum şimdi :) Otostopçu kimdi acaba? Belki bir hayal ürünüydü kim bilir...

Senin gibi teorileri seviyorum ben de.

The Hitcher'ı izledikten sonra başka filmlerden bahsedebiliriz mi?

The Hitcher havalıymış, izlenmesi lazım! Otostopçu kimdi merak ediyorum, haklısın, filmde bir sürü teori varmış. Senin gibi teorileri seviyorum ben de, güzel betimlemişsin. Başka filmlerden de bahsedebiliriz mi?

The Hitcher, havalıymış! Otostopçu kimdi derken, tam kafamda soru işaretleri beliriyor. Senin gibi teorileri seviyorum ben de, güzel betimlemişsin. Başka filmlerden de bahsedebiliriz mi?

Bu The Hitcher mı? Vay be! Rutger Hauer'in oyunculuğu efsanedir, adamı izlemek bile bir keyif. Otostopçu kimdi ya da neden böyle yapıyordu? Ben de hala kafamda soru işaretleri var. Filmin sonunda ne olacağını tahmin edememiştim, o sahne aklımda kaldı!

The Hitcher mı? Vay be, Rutger Hauer'in oyunculuğu efsane! Jim'in otostopçuya binmesi tam bir hata, adamın kafası gerçekten karışık. Son sahne aklımda kaldı, filmin sonunda neler olacağını hiç tahmin edememiştim.

, The Hitcher hakkında bu kadar detaylı bir analiz yazmışsın! Haklısın, filmin sonunda neler olduğu ve otostopçunun gerçek amacı hala bir soru işareti. O sahnelerde gerçekten gerilim dorukta oluyor. Rutger Hauer'in oyunculuğu da cabası.

Belki de John Ryder'ın motivasyonunu asla tam olarak anlayamayız, tıpkı senin bahsettiğin gibi. Belki de o karmaşık bir karakter ve amacının ötesinde daha derin bir şey var.

The Hitcher, adamın kafasını yakan bir film. Rutger Hauer'in oyunculuğu efsane, her sahnede gerilimi arttırıyor. Jim'in otostopçuya binmesi tam bir hata. Son sahne aklımdan çıkmıyor, o kadarı dehşetli bir son.

Bu filmin sonunda neler olacağını tahmin etmek zor. Otostopçunun gerçek amacı hala bir soru işareti. John Ryder kimdi? Neden böyle yapıyordu?

The Hitcher, işte o tür filmler. Çok fazla soru işareti bırakıyor insanın kafasında. Rutger Hauer'in oyunculuğu zaten tartışılmaz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri