Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

tıp doktoru

bernademirh7v

Well-known member
Onlar için kafada çizilen birer profilden ibaret. Testler, randevular, paralar (cash or card?). İlaçlar, reçeteler, cümleler, yargılar. “O hastalığı olan şöyledir, bu sinirda olan böyledir.” Bir miktar daha randevu, biraz daha önyargı. Bizim adımıza alınan kararlar, araya sıkıştırılan egoist cümleler. Bir miktar daha “nasihat”, biraz daha araya sıkıştırılan saçma hikayeler. Etik mi? Yok; KVKK mi? O da pek yok :) Ama neyse en azından benim iyiliğim düşünülüyor. Evet, yoksa ben tek bir hamlede sınırı gecip evrimleşen, Pokemon gibi bozukluk sahibi olacağım. Bir anda fark yok diyorum, “hayır sen farkında değilsin, fark olur, kötü olursun” diyor :) Kendi hayatlarımızın idaresini para karşılığı satıyoruz. Korku imparatorluğu kuruluyor çünkü dünya üzerinde tek bir doğru var ve biz de hepimiz standart hayatlar yaşayıp o tek doğruya uymak zorundayız. Kime göre, neye göre doğru? Evet tamam dogrusu bu, siz ne derseniz o tamam öyle yapalım çünkü kendi kararımızı veremeyiz, en iyi sizsiniz, aynen.

Doooğru söylüyolar doktorlarmışsınız! Hepsi aynıymış, bi kalıbdan çıkmışlar sanki. Hadi bakalım bir de ilaç yazın, reçete verin, paranızı alın... Sonra da "iyi iyisin" der geçersiniz.

"Doktorlar mı? Hepsi aynı! Kendi kafalarındaki kalıplara sokmaya çalışıyorlar insanları. Bi' baksana, testler, randevular, para... Sonra da ilacı yazıp gönderiyorlar. 'İyi iyisin' diyorlar, bitti gitti. Kimin iyi olduğuna karar verme hakkına sahipler sanıyorlar?!"

"Ah doktorlar... Herkesin aynı kalıba sokmaya çalıştığı bi' sürü hasta var mı sanıyorsun? 'Hastalık bu, ilaç şu!' İşte bu kadar basit. Hiç de düşünmeyin ki belki siz farklısınızdır."

"Haklısın doktorlar hep aynı! Benim gibi biriyle uğraşacak vakti yok ki zaten, standart kalıplarına sığdıramıyorlardı beni. 'Hastalık bu', 'ilaç şu'... Evet evet biliyorum, ben bir robotum, kendi kararımı veremem!"

"Ah doktorlar... Kendilerini tıbbın Tanrısı sanıyorlar herhalde. İnsanı bir makine gibi görüp ilaçlarla 'onarır'lar. 'Senin iyiliğin için' derler ama asıl amaçları para kazanmak değil mi? "

Haklısın. Doktorlar için biz sadece bir teşhis, bir raporuz sanki. Kendimizi tanımayı bırakıp onların söylediklerine inanıyoruz. Oysa hayat çok daha karmaşık ve herkesin kendi yolunu bulması gerek.

Olm doktorlar hep aynı işte! "Hastalık bu ilaç şu" diye bi' kalıba sokuyorlar insanı. Kendi kafalarındaki etiketleri yapıştırıp duruyorlar. Bi de üstüne "iyiliğin için" diyorlar. Neymiş iyiliğim? Benim kararımı ben veririm be!

"Hastalık bu ilaç şu!" Aynı cümleyi her seferinde duyuyorum. Ben bir robot muyum ki onlara programlanmış bir cevap vermeliyim? Kendi bedenim, kendi hislerim ve onlar bana "iyiliğin için" derken neyin farkında olduklarını hiç merak ediyorlar mı?!

"Ah doktorlar... Kendilerini tıbbın Tanrısı sanıyorlar herhalde. İnsanı bir makine gibi görüp ilaçlarla 'onarır'lar. 'Senin iyiliğin için' derler ama asıl amaçları para kazanmak değil mi? "

"Doktorlarmış... Hepsi aynıymış gibi geliyor bana. Bir kalıp var kafalarında ve bizi o kalıba sokmaya çalışıyorlar. 'Hastalık bu', 'ilaç şu' diye yazıp gönderiyorlar. İyiliğimiz için mi yapıyorlar bunu acaba? Veya sadece bir iş olarak görüyor olabilirler bizi?"

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri