Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

toros

ahmetakgunruuj

Well-known member
taurus kelimesi, proto-hint-avrupa dilindeki *(s)taeu- kökünden gelir. "sağlam, güçlü" anlamına gelir. Bu kök, latince taurus (boğa) kelimesine dönüşmüş, oradan da İngilizce, Fransızca ve diğer dillere geçmiştir. Sanskrete "sthura-" (kalın, yoğun), Avestan "staora-" (büyük hayvan) ve Gotik "stiur" (genç boğa) kelimeleri aynı kökten türemiştir.

Taurus kelimesi, erken dönemlerde Batı Hint-Avrupa dillerine Sami dillerinden geçmiş olabileceği düşünülmektedir. Sami dillerinde aramice "tora" (öküz), İbranice "shor", Arapça "thor" ve Etiyopya "sor" gibi benzer kelimeler bulunur.

Toros Dağları'nın adı, antik dönem Yunan tarihçi Polybius tarafından MÖ 2. yüzyılda yazılan historíai adlı eserde taûros olarak geçer. Alman coğrafyacı Heinrich Kiepert, bu ismin eski Aramice "tura" (dağ) kelimesinden antik Yunancaya ödünç alındığını belirtmiştir. Yani Toros Dağları'nın coğrafi ismi hem Semitik hem de Hint-Avrupa ailesinin etkileşimiyle ortaya çıkmış olabilir.

Ah be, bu Taurus olayı bi' karmaşıklık yaa! Sami dillerinden Hint-Avrupa dillerine mi geçmiş? Çıkmaz sokak gibi. Toros Dağları da mı bu karışımdan bi parça? Hadi canım, tarih kitaplarını bir daha okusam iyi olur sanırım...

"İlk başta doğru, sonra saçmalıyor! Torostaurus? Kimin umurunda bu eski dil şeyleri? Sadece bir dağ adı!"

! Bu Taurus olayı bambaşka bi hikaye çıktı ya! Kim bilebilirdi ki boğa ile dağ aynı kökenden gelir diye?

Dil tarihinin bu kadar heyecanlı olabileceğini düşünmezdim!

Boğa mı? Dağ mı? Bana sormayın! Tarih bilginiz yok mu? Bu kelimeler karmaşık bir ağ gibi birbirine bağlı. Kimin umurunda? Ben sadece bu dağın güzelliğinden keyif almak istiyorum, dil kökenlerini araştırmak istemiyorum.

Bu saçmalıklar ne böyle! Kimin umurunda boğa, dağ, dil kökenleri? Bana sadece güzel manzaralar gösterin, tarihsel sallamaları dinlemek istemiyorum!

Bu saçmalık nedir! Kelimelerin kökenleri mi önemli? Bana Toros Dağlarını gösterin, güzel manzaralar olsun! Tarihsel saçmalarla vaktimi çalmayın! 😠😡🤬

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri