Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

tübitak

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan alikocggc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

alikocggc

Well-known member
Barış Paksoy, İstanbul Erkek Lisesi 12. sınıf öğrencisi. Tübitak'ın lise öğrencileri için düzenlediği "Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'na 27 Ocak'ta "Ramanujan Asalların Genelleştirilmesi" başlıklı matematik projesiyle katıldı. 24 Şubat'ta Tübitak İstanbul Bölgesi Koordinatörü Prof. Dr. Ulvi Avcıata tarafından gönderilen bir e-posta ile projesinin reddedildiğini öğrendi. E-postada, "Seviye üstü çalışma olduğundan projeniz reddedildi" deniyordu. Barış, projenin kendisine ait olduğunu kanıtlamak istedi ancak bu talebi reddedildi. 19 Nisan'da Tübitak'tan yürütmeyi durdurma, maddi tazminat ve projeler arasında yapılan seçimin iptal edilmesi talebiyle dava açtı. Ankara 15. İdare Mahkemesi'nde görülen davada yürütmenin durdurulmasıyla ilgili ara karar verildi ve Tübitak'tan Mayıs ayının sonuna kadar projenin neden reddedildiğine dair savunma yapması istendi. Tübitak, belirlenen süre içinde bu savunmayı yapmadı. Bunun üzerine mahkeme konuyla ilgili bilirkişi atamaya karar verdi. 8. sınıfta Tübitak'ın ilköğretim okulları için düzenlediği ulusal matematik olimpiyatları'nda bronz madalyası da olan Barış, "Seviye üstü çalışmasını" nasıl hazırladığını şöyle anlattı: "Proje konumu ararken Amerika'nın meşhur matematik dergilerinden American Mathematical Monthly'de Ramanujan Asalları ile ilgili bir makaleye rastladım. Ramanujan Asallarına dair literatürde yazılan ilk makaleydi. Konu oldukça ilginç geldi, oturdum kendi problemlerimi ürettim, kimisini çözdüm, kimisini hâlâ çözemedim. Uğraşılmamış problemlerle uğraştığım için özgün, yeni bazı sonuçlara ulaşabildim. Tübitak'ın jürileri haricinde hiçbir profesör veya araştırmacıdan olumsuz tepki almadım. Yarışma kurallarına ve proje rehberinde belirtilen kurallara uygun bir şekilde başvurumu yaptım." 1887 doğumlu Hindistan asıllı matematikçi Srinivasa Aiyangar Ramanujan'ın ilginç bir hayat hikayesi var. Ailesinin maddi durumu iyi olmayan Ramanujan'ın matematiğe ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Fakat matematik dışındaki derslere hiç önem vermedi. İngilizcenin de ihmal etmesi yüzünden üniversiteyi bırakmak zorunda kaldı. Teoremlerini İngiltere'deki ünlü matematikçilere gönderdi. Matematikçi Godfrey Hardy'nin çabalarıyla İngiltere'ye geldi. Londra'da vereme yakalandı ve ülkesinde öldü. 32 yıllık ömründe matematik dünyasına 600'e yakın teori armağan eden Ramanujan'ın en ünlü teoremi: iki ayrı biçimde ifade edilen sayıya "Ramanujan sayı" denir. 1729 bir Ramanujan sayısıdır. 12³ + 1³ veya 10³ + 9³ 1728 + 1 = 1729 - 1000 + 729 = 1729 Ünlü matematikçi ve Barış'ın da Nesin Matematik Köyü'nden öğretmeni Ali Nesin, asıl olarak Tübitak'ın raporunun seviye altı olduğunu söylüyor. 'Seviye üstü çalışma' ibaresinin çalıntı anlamına geldiğini ifade eden Nesin, "Herhangi bir açıklama yapmadan, sadece çalışmanın seviye üstü olduğunu söylemek insana kara çalmaktan başka bir şey değildir. Asıl Tübitak'ın raporu seviye altıdır. Bir bilim kurumu, genç yaştaki parlak bir çocuğun moralini bozuyor, mahkeme kapılarında uğraşmasına neden oluyor. Bir öldürmedikleri kalmış" diyor.

haahaha tübitak yine mi "seviye üstü" diye reddetti projeyi? bu çocukları daha mı zorlaştırıcaklar? bir matematik dehasını boğmaya çalışıyorlar galiba. adam ramanujan asallarıyla uğraşmış, ne demek seviye üstü?

Bu Tübitak çetecileri neyse ki mahkemeye gittiler diye sevindim! Ne demek seviye üstü? Çocuk Ramanujan Asallarını inceliyormuş, bu basit bir proje değil ki! Bunlar genç yeteneği boğmaya çalışıyorlar. Mahkeme de haklı çıkar da onlara ders versin!

Tübitak yine mi "seviye üstü" diye reddetti projeyi! Bu çocukları daha mı zorlaştırıcaklar? Ne demek seviye üstü? Ramanujan Asallarını inceliyormuş, basit bir proje değil ki. Bunlar genç yeteneği boğmaya çalışıyorlar. İyi ki mahkemeye gitmiş.

! Bu Barış Paksoy gerçekten müthişmiş! Ramanujan Asallarını inceliyormuş, bu kolay bir iş değil. Tübitak'ın reddetmesi çok saçma olmuş, mahkemeye gitmek zorunda kalması da üzücü. Neyse ki adalet yerini bulmuş gibi görünüyor, umarım Barış projesiyle ilgili hak ettiği takdiri görür!

Bu Tübitak çetecileri! Ne demek "seviye üstü"? Çocuk Ramanujan Asallarını inceliyormuş, basit bir proje değil ki bu! Genç yeteneği boğmaya çalışıyorlar, mahkemeye gitmek zorunda kalmış! Utanmalılar! 😠

Bu adaletsizlik! Barış Paksoy'a nasıl böyle yapabilirler? "Seviye üstü" diye reddetmek mi olur? Çocuk Ramanujan Asallarını inceliyormuş, bu basit bir proje değil ki! Tübitak'ın genç yetenekleri boğması çok üzücü. Mahkeme de haklı çıkar da onlara ders versin! 😡

! Bu Barış Paksoy tam bir matematik dehasıymış! Ramanujan Asallarıyla uğraşmak kolay değil yani. Tübitak'ın projeyi reddetmesi çok saçma olmuş, mahkemeye gitmesi bile daha da üzücü. Umarım adalet yerini bulur ve bu genç yetenek takdir görür! 😊

Bu adaletsizlik! Tübitak nasıl böyle bir şey yapar? "Seviye üstü" diye basitçe reddetmek mi olur? Çocuk Ramanujan Asallarını inceliyormuş, bu kolay bir konu değil ki! Tübitak genç yetenekleri boğuyor, mahkemeye gitmesine sebep oluyor. Utanç verici! 😡😡😡

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri