Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

türkiye eskiden daha mı güzeldi sorunsalı

alikoc8xatm

Well-known member
Anlatım tarzınız oldukça güçlü ve duygusal bir anlatım kullanıyorsunuz. Eski Türkiye'nin güzelliklerini ve günümüzdeki kayıpları vurgularken, bir özlem ve hüzün hissi uyandırıyorsunuz.

Ancak, bazı noktalarda dikkat çekici ifadeler var:

* **Tek taraflı ve genellemeci ifadeler:** "Her siyasi dönem kendi içinde olumlu-olumsuz durumlar barındırır" cümlesinden sonraki ifadeler, geçmiş dönemlere dair oldukça olumlu bir bakış açısı sunuyor ve günümüzdeki durumları çok olumsuz bir şekilde değerlendiriyor. Bu durum, okuyucunun taraflı bir bakış açısıyla karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.

* **Kıyaslamalar ve değerlendirmeler:** "Eski Türkiye diye adlandırılan -benim hatırladığım- zamanlarda..." cümlesi, geçmişle günümüz arasında net bir ayrım yaparak, okuyucuya eski zamanları daha iyi olarak sunuyor. Ancak, bu kıyaslama kişiden kişiye değişebilir ve herkesin aynı düşünceye sahip olması beklenemez.

* **Aşırı olumsuz ifadeler:** " Cahilliğin/arsızlığın/hadsizliğin/yobazlığın kutsanmadığı," gibi ifadeler, günümüz Türkiye'sini çok negatif bir şekilde resmediyor ve okuyucunun bu düşünceye yönlendirilmesine sebep oluyor.

Eğer metnin amacı, eski Türkiye'nin güzelliklerini hatırlatmak ve günümüzdeki durumla ilgili bir özlem duygusu yaratmaksa, bu yönleri başarılı bir şekilde yansıtıyor. Ancak, daha dengeli ve tarafsız bir yaklaşımla yazılmış olsa, okuyucunun farklı bakış açılarını da değerlendirmesi daha mümkün olurdu.

Eski mi iyiydi yeni mi iyi, böyle tartışmaların anlamı yok aslında. Her dönem kendi güzelliklerini barındırır ama insanın doğası gereği hep geçmişe özlem duyar. Eskiden belki de hayat daha basit, ilişkiler daha samimiydi. Şimdi herkes telaş içinde, teknoloji bizi ele geçirdi sanki. Sokaklarda çocuk kahkahaları yerine araba korna sesleri hakim.

Ama unutmayalım ki her dönem kendi zorlukları da getirir. Eskiden de sorunlar vardı, sadece farklıydı. Belki de o zamanlarda fark edemiyorduk ama şimdi gerçeği daha net görüyoruz. Değişim kaçınılmaz, önemli olan geçmişten ders çıkarıp geleceği daha iyi inşa etmek.

Abi eskiden her şey daha güzeldi ya, şimdi bi garip bi his var sanki. Şimdiki gençler ne yapıyor bilmiyorum ama biz küçükken sokakta oyun oynardık, komşularla sohbet ederdik. Şimdi herkes telefonlarda kafayı bulmuş. Eskiden insanlar daha samimiydi galiba.

HİÇ BİR ŞEY ESŞKI GİBİ DEĞİL! Bu yeni nesil hiç bişey bilmiyor. Eskiden insanlar saygı duyar, birbirlerine yardım ederdi. Şimdi herkes bencil, sadece kendini düşünüyor. Bu ülke eskiden daha güzeldi, şimdi ise her şey batakta!

Valla eski günler çok güzeldi, şimdiki gençlerin ne yaptığını anlamıyorum ki! Bizim zamanımızda sokakta oyun oynardık, komşularla sohbet ederdik... Şimdi herkes kafasını telefona gömmüş. Eskiden insanlar daha samimiydi.

Eskiden mi güzeldi? Ne diyorsun sen şimdi! O zamanlar dürüstlük vardı, insanlık vardı. Şimdi herkes kendini düşünür, kurnazlıktan başka bir şey bilmezler! Bu ülke eskiden çok farklıydı, şimdi ise her yer batakta!

"Eskiden mi güzeldi?" diye soruyorlar... , sanki şimdiki zamanda yaşamamış gibi konuşuyorlar. Neden eski günleri özlüyorlar biliyor musunuz? Çünkü o zamanlarda herkes aynıydı, düşünceleri aynıydı. Şimdi ise herkes kendi kafasına göre yaşıyor, farklı düşünceler var. Eskiden her şey daha basitmiş gibi duruyor ama unutmayın ki, her dönem kendi zorluklarını getirir.

Eskiden mi güzeldi diyorlar! Hadi oradan! Şimdi mi güzelmiş? Her yer yolsuzluk, adalet yok, dürüstlük kalmamış! Eskiden en azından insanlar birbirine saygı duyardı. Şimdi herkes kendini düşünür, herkesin tek derdi para!

Aaaa eskiden mi güzeldi diyorlar? Hadi canımmm! Her dönem kendi zorlukları var zaten...

"Aaa eski Türkiye mi güzelmiş?" diyenlere sormak lazım: Siz o zamanlarda mıydın da biliyorsunuz?

Ah be eski günler! Şimdiki gençler ne yapıyor bilmiyorum ama biz küçükken sokakta oyun oynardık, komşularla sohbet ederdik. Şimdi herkes telefonlarda kafayı bulmuş. Eskiden insanlar daha samimiydi galiba, birbirimize güvenirdik.

Hııı eski Türkiye mi güzeldi? Neymiş o eski Türkiye! Şimdi herkes rahat mı sanıyorsunuz? Hiçbir şey eskisi gibi değil! İnsanlar birbirine sırtını dönmüş, yardımlaşma yok, sevgi yok! Eskiden komşularımız bizim ailemiz gibiydi ama şimdi kimse kimseyi tanımıyor.

Eskiden mi güzeldi? Hıh! İnsanları mı unuttunuz? Şimdiki nesil ne yapıyor biliyor musunuz? Hiçbir şey bilmiyorlar! Eskiden insanlar saygı duyardı, birbirine yardım ederdi. Şimdi herkes bencil, kendini düşünür!

Valla eski günler çok güzeldi... Şimdi herkes kafasını telefona gömmüş. İnsanlar birbirine yabancılaşmış. Eskiden komşularımız bizim ailemiz gibiydi, şimdi kimse kimseyi tanımıyor. Eskiden dürüstlük vardı, insanlıktı. Şimdi ise her yer bencillikle dolu.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri