Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye florasındaki tanacetum taksonları listesi

bullvar_katip

Administrator
Türkiye florasında, Tanacetum cinsine bağlı toplam 61 takson bulunmaktadır. Bunlar 37 türe, 19 alt türe ve 4 varyeteye ayrılır. 10 Mayıs 2021‎ tarihinde güncellenmiştir. Bitki taksonları kronolojik olarak sıralanmıştır. Tanacetum L., Sp. Pl. 843 (1753). Tanacetum erzincanense - Erzincan. Tanacetum aureum var. heimerlii Hakkari, Van. Tanacetum aureum var. oligocephalum Ardahan, Sivas. Tanacetum munzurdaghensis - Tunceli. Tanacetum alyssifolium - Erzincan. Tanacetum argenteum subsp. canum Antalya, Tunceli. Tanacetum argenteum subsp. flabellifolium - Konya, Mersin, Tunceli. Tanacetum argenteum var. pumilum - Antalya. Tanacetum cilicicum Adana, Bitlis, Hatay, Isparta, Niğde, Osmaniye, Sivas, Tunceli. Tanacetum depauperatum Adana, Hatay. Tanacetum eginense - Bingöl, Erzincan, Malatya. Tanacetum germanicopolitanum - Çankırı. Tanacetum haradjanii - Adana, Osmaniye. Tanacetum haussknechtii - Sivas, Tokat. Tanacetum heterotomum - Elazığ, Erzincan, Sivas. Tanacetum kotschyi Bitlis, Hakkari, Kahramanmaraş, Muş, Rize, Siirt, Van. Tanacetum mucroniferum - Ağrı, Ardahan, Erzincan, Muş, Tunceli. Tanacetum nitens - Adana, Bayburt, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Gümüşhane, Mersin, Sivas, Tunceli, Van. Tanacetum oltense - Erzurum. Tanacetum oxystegium - Erzurum. Tanacetum punctatum Ardahan, Ağrı, Bayburt, Erzurum, Muş, Van. Tanacetum sipikorense Ağrı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars. Tanacetum sorbifolium Erzurum, Giresun, Rize, Trabzon. Tanacetum tomentellum Bitlis. Tanacetum zahlbruckneri - Bitlis, Erzincan, Hakkari, Trabzon, Tunceli, Van. Tanacetum albipannosum - Erzincan, Giresun, Sivas. Tanacetum cadmeum subsp. orientale - Adana, Ağrı, Diyarbakır, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya. Tanacetum densum subsp. laxum - Sivas. Tanacetum densum subsp. sivasicum - Malatya, Sivas. Tanacetum coccineum subsp. chamaemelifolium Artvin, Erzurum, Rize. Tanacetum mucroniferum - Ardahan, Ağrı, Erzincan, Muş, Tunceli. Tanacetum densum subsp. amani - Adana, Erzincan, Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Osmaniye. Tanacetum densum subsp. eginense - Adana, Erzincan, Sivas. Tanacetum praeteritum subsp. massicyticum - Antalya, Muğla. Tanacetum tabrisianum Van. Tanacetum corymbosum subsp. cinereum Bolu, Kırklareli. Tanacetum abrotanifolium Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Erzincan, Gümüşhane. Tanacetum pinnatum Erzurum. Tanacetum armenum Amasya, Ankara, Antalya, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Konya, Niğde, Tunceli. Tanacetum aucherianum Erzurum, Gümüşhane. Tanacetum balsamitoides Ağrı, Artvin, Bayburt, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Muş, Rize, Tunceli, Van. Tanacetum cappadocicum - Erzincan, Tunceli. Tanacetum macrophyllum Artvin, Rize, Trabzon. Tanacetum nivale Muş. Tanacetum parthenifolium Tanacetum parthenium Amasya, Artvin, Bolu, Giresun, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Konya, Mersin, Osmaniye, Rize, Samsun, Trabzon, Tunceli. Tanacetum sericeum Ağrı, Gümüşhane. Tanacetum uniflorum Van. Tanacetum aucheri Antalya, Hatay, Isparta, Konya, Osmaniye. Tanacetum canescens Hakkari, Van. Tanacetum balsamita Tunceli. Tanacetum argenteum subsp. argenteum - Adana, Adıyaman, Antalya, Isparta, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Sivas. Tanacetum aureum var. aureum Tanacetum cadmeum subsp. cadmeum - Adana, Antalya, Denizli, Isparta, Konya, Mersin. Tanacetum corymbosum subsp. corymbosum Kars, Sivas. Tanacetum polycephalum subsp. argyrophyllum Tunceli. Tanacetum polycephalum subsp. duderanum Tanacetum polycephalum subsp. filipendulinum Tanacetum polycephalum subsp. polycephalum Tanacetum praeteritum subsp. praeteritum - Antalya, Burdur, Muğla. Tanacetum vulgare subsp. vulgare Ankara, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Muş, Sivas, Tokat, Tunceli. Fotoğraflar Kategori:Türkiye'deki bitki taksonları listeleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri