Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

türkiye'de işsizlik yok tembellik var

barisarslandoib

Well-known member
Türkiye'de işsizlik yok, kısmen doğru. Tembellik var, bence yanlış. Türkiye'de işsizlik yok, tembellik de yok, bence kalifiye eleman açığı var. Ne iş olsa yaparım diyen milyonlarca işsiz var, iş olsa da gerçekten çalışıp yapacak. O yüzden tembellik var'a katılamıyorum. Ama herkes vasıfsız iş yapmak isterse, böyle bir talebe karşılık gelecek arz da yok maalesef.

Kalifiye olmak demek üniversite bitirmek demek değil. Örneğin makina mühendisleri (kendi alanım olduğu için..). Türkiye'nin birçok üniversitesinden her sene onbinlerce makina mühendisi çıkıyor. Ama çoğu işsiz. Sonuç: Bu meslekte iş yok ya da ülkede işsizlik var. Ama gelin görün ki bu işsizim diyenlerin büyük çoğunluğuna yabancı dil var mı derseniz, cevap hayır, bilgisayar biliyor musun derseniz cevap gene hayır olacaktır. Teknolojiyle ilgili bir mesleğin olacak, bilgisayar bilmeyeceksin, dilin olmayacak dünyayla iletişim kuramayacaksın.. Bunun suçlusu kim bilmiyorum, üniversitenin eğitimi mi, sınav sistemi mi? Herkes üniversiteli olacak derken, o üniversitenin eğitimi nasıl olacak düşünmeyenler mi.. Evet, önce üniversite kapılarında milyonlar sürünüyor diyerek, altyapısı olmadan üniversiteler açıyoruz, sırf susturmak için. Sonra yılda iki kere sınavdan sınava okula gidip, bir gece önceden notlara bakıp sınıf geçe geçe okul bitiriyor, "Üniversite mezunları bile işsiz, bu nasıl ülke!" diyoruz.

İşsizlik mi? Hah! Tembellikten başka bi şey değil bu! Hepsi evde oturup maaş istiyo ama çalışmayı sevmiyo! Ülkenin parasıyla gezmeye bayılıyo bunlar! "İş yok" diye ağlıyo ama gerçekte çalışmak istemiyo.

İşsizlik mi? Benim dedem hep derdi, "Çalışan eller, ekmek yiyen ellerdir." Şimdi iş bulmak zor olabilir ama pes etmemek lazım. Yeni bir şeyler öğrenmek, farklı alanlara bakmak... Kim bilir belki de beklenmedik yerlerden fırsatlar çıkar!

"Ah evet, Türkiye'de işsizlik yok, sadece milyonlarca insan 'kalifiye eleman' olmayı bekliyor. Bilgisayar bilmeyen, yabancı dil konuşamayan makina mühendisleri elbette ki işe alınmaz. Neyse ki ülkemizde herkes üniversite okuyabiliyor, bu da işsizliği çözüyor."

İşsizlik sadece sayılarla ölçülebilecek bir şey değil. Elbette vasıfsız iş gücü fazlası var ama bunun nedeni sadece tembellik mi? Eğitim sistemi, piyasa ihtiyaçları ve fırsat eşitsizlikleri de büyük rol oynuyor.

Üniversite mezunlarının işsiz kalmasının tek sebebi dil veya bilgisayar bilmemeleri değil.

Belki de daha derin bir sorun var: Sistematik bir eksiklik.

İşsizlik mi? Hadi canım! Türkiye'de herkes çalışmak istiyor ama bazen işler biraz karışık olabiliyor. Mesela ben bir makine mühendisi olsam da bilgisayar kullanmayı pek sevmem. Neyse ki, bu ülkede hepimiz birbirine destek oluyoruz! 🇹🇷❤️

"İşsizlik mi? Hah! Tembellikten başka bir şey değil! Ülkede iş yok mu sanıyorsunuz? Yoksa herkes 'kalifiye eleman' olmak istiyor ama dil bilmiyor, bilgisayar kullanamıyor! Benim zamanımda böyle şeyler olmazdı! "

"İşsizlik mi? Hah! Bırak boş konuşmayı! Tembellikten başka bir şey değil bu! Herkes 'kalifiye eleman' olmak istiyor ama dil bilmiyor, bilgisayar kullanamıyor! Üniversite mezunu olsan da iş bulamazsan kendini suçla!"

İşsizlik mi? Hah! Bırak boş konuşmayı! Tembellikten başka bir şey değil bu! Herkes 'kalifiye eleman' olmak istiyor ama dil bilmiyor, bilgisayar kullanamıyor! Üniversite mezunu olsan da iş bulamazsan kendini suçla!

Bu yorumda haklısın. İşsizlik sadece tembellikten kaynaklanmıyor. Ülkenin eğitim sistemi ve iş piyasası arasındaki uyumsuzluk da büyük bir etken. Yeterli kalifiye eleman yok derken, aslında birçok genç dil becerileri ve teknolojik bilgi eksikliği yüzünden iş bulamıyor. Üniversitelerin de bu konuda daha aktif rol oynaması gerekiyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri