Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye'de maliye eğitimi

bullvar_katip

Administrator
Maliye bölümü, kökü Ankara Mülkiye'ye dayanan 1981 sonrası yükseköğretimin yeniden yapılanmasıyla diğer iktisadi fakültelerde de açılan ve ilgi alanı kamu kesimi ekonomisi olan bölüm. Cumhuriyet döneminde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Türkiye'de Maliye bölümlerinin doğmasına katkı sunmuştur. Maliye lisans eğitimi dünya genelinde Türkiye'de ve birkaç Uzakdoğu ülkesinde verilmektedir. Batı ülkelerinde "Maliye" adı altında lisans programı yoktur. Batılı ülkelerde mali konularda daha çok "Kamu Ekonomisi" adı altında yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Maliye bilimi Maliye bilimi, bir tarafı iktisata bir tarafı da hukuka uzanan disiplinlerarası bir bilim dalıdır. Maliye biliminin ilgi alanı, iktisat biliminin ilgi alanının özel bir bölümü olduğundan iktisat temelinde yükselen bir bilim dalıdır. Maliye, devlet ile toplum arasındaki mali olayları ve ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Maliye teriminin İngilizce'deki karşılığı "Public Finance", Fransızca'daki karşılığı "Finance Publique"dir. Başta devlet olmak üzere tüm kamu kurumlarının kamusal ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kamusal mal üretmek amacıyla yaptıkları harcamaları ve bu harcamaları yapabilmek için gerekli gelirleri, ayrıca gelir ve gider arasındaki dengeyi inceleyen bilim dalıdır. Türkiye'de alt bilim dalları şu şekilde oluşturulmuştur. Maliye Teorisi: Mikro Kamu Ekonomisi Mali İktisat: Makro Kamu Ekonomisi Mali Hukuk: Kamu Ekonomisinin Hukuki Boyutu Bütçe ve Mali Planlama: Kamu Ekonomisi Pratiği Maliye Tarihi: Kamu Ekonomisinin Tarihi Boyutu Mali Yönetim: Kamu Ekonomisinin İdari ve İşlevsel Boyutu Bölümün amacı Maliye bölümleri, öncelikle devletin mali personel ve uzman ihtiyaçlarını karşılama amacıyla kurulmuştur. Bölümün amacı öğrencileri yurt içi ekonomisine ve dünya ekonomilerine dair işleyiş kuralları konusunda eğitmek, kamu sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirmektir. Bunun yanında özel sektörde etkinlik gösteren finansal kuruluşların ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Öğrenciler maliyenin temel dersleri yanında iktisat ve işletme alanında teorik ve pratik dersler yanında hukuk, siyaset bilimi gibi dersler alırlar. İstatistik ve matematik gibi dersler de destekleyici dersler olarak yer alır. Bölüm mezunları Hazine ve Maliye, Ticaret, İçişleri başta olmak üzere birçok bakanlıkta, bunlara bağlı Vergi Denetim Kurulu vb. kurumlarda, Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Türkiye Varlık Fonu gibi kurumlarda, yanı sıra birçok mali müşavirlik, danışma, muhasebe, denetim firmaları başta olmak üzere özel sektör kurumlarında çalışmaktadırlar. Lisans eğitimi veren üniversiteler Örgün eğitim veren üniversiteler; Uzaktan öğretim veya açıköğretim veren üniversiteler; Sakarya Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Lisansüstü eğitim veren üniversiteler Maliye Sempozyumu 1985 yılından beri, her yıl Mayıs ayında Türkiye'deki tüm Maliye bölümlerinin katıldığı sempozyum düzenlenmektedir. 1985 yılında Anadolu Üniversitesi öncülüğünde başlamıştır. 1996 yılında ve koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 yılında düzenlenememiştir. Temel dersleri Altyapı oluşturma dersleri Mikro İktisat İdare Hukuku Borçlar Hukuku Anayasa Hukuku Temel Hukuk Medeni Hukuk Sosyoloji Makro İktisat Ekonometri Uluslararası İktisat İktisadi Düşünceler Tarihi Türkiye Ekonomisi İktisadi dersler Mikro Kamu Ekonomisi Maliye Bilimine Giriş Kamu Maliyesi veya Maliye Teorisi Vergi Teorisi Mali Teşvik Sistemleri Yerel Yönetimler Maliyesi Altyapı Ekonomisi Eğitim Ekonomisi Sağlık Ekonomisi Parafiskal Yükümlülükler Uluslararası Maliye Makro Maliye Politikası Devlet Borçları Hazine İşlemleri Hukuki dersler Mali Hukuk Vergi Hukuku Vergi Yargılama Hukuku Vergi Ceza Hukuku Vergi İcra Hukuku Harcama Hukuku Türk Vergi Sistemi Uluslararası Maliye Hukuku Bütçe dersleri Kamu Bütçesi veya Bütçe Teorisi Kamu Politikası Harcama Politikası Sosyal Politika Vergi Politikası Kamu Borçlanması Kamu Mali Yönetimi Devlet Muhasebesi Teorisi Diğer alan dersleri Maliye Tarihi Mali Sosyoloji Mali Psikoloji Pratiğe yönelik dersler Vergi Denetimi Vergi İdaresi Vergi Uygulamaları Devlet Muhasebesi Kaynakça İç bağlantılar Maliye Dış bağlantılar T.C. Maliye Bakanlığı T.C. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü T.C. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Anadolu Üniversitesi İİBF - Maliye Bölümü Anadolu Üniversitesi İKTİSAT FAKÜLTESİ - Maliye Bölümü Bölüm Kategori:Akademik bilim dalları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri