Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlılığı yok"

bullvar_haber

Well-known member
9wFw9acQQ0qQZqPitiU_cQ.jpg

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güler, Türkiye'nin tohumda ne İsrail'e ne de başka bir ülkeye bağımlı olduğunu belirtti. Güler, Türkiye'nin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu ifade etti.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Ticaret Bakanlığınca İsrail ile ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu anımsattı. "Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlı olduğu" iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Güler, şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye tohumda ne İsrail'e ne de başka bir ülkeye bağımlıdır. Kamuoyunda maalesef bilerek veya bilmeyerek böyle bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Tohumculuk sektörü olarak İsrail ile ticaretimizin durmasının ülkemize hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları gereği dünyanın en büyük üretici ve ihracatçılarından biri olan ülkemiz, her ülkeye tohum satabilmekte ve ihracat yaptığı pazarların talep çeşitliliği ve serbest pazar gerekleri doğrultusunda nihai ihraç ürününe dönüştürmek amacıyla tohumluk ithalatı yapmaktadır. Şu an net bir şekilde ihracatçı ülke konumuna geçmiş bulunmaktayız." Güler, İsrail'den tohum ithalatının toplam ithalat içindeki payının yıllar içinde azaldığını dile getirerek, "2017'den 2021'de kadar yüzde 5 seviyesinde olan bu oran 2022'de yüzde 2,51'e, geçen yıl ise yüzde 1,96'ya gerilemiştir." diye konuştu. "YETERLİLİĞİMİZ YÜZDE 100'E ÇOK YAKIN" Güler, ülkenin rakip ülkelere göre genç sayılabilecek bir tohumculuk sektörü olduğuna işaret ederek, sektörün tecrübe ve sermayesiyle uluslararası şirketlerle rekabet edebilmek için elinden geleni yaptığını söyledi. Tohumculuk sektörlerini Türkiye'den yüz yıl önce geliştirmeye başlamış ülkelerin de ithalat yaptıklarına dikkati çeken Güler, şunları kaydetti: "Ancak ülkemiz tohumculuk sektörü için 'dışa, ithalata, ya da bazı ülkelere bağımlılık' gibi bir durum söz konusu bile değil. Pazarın isteklerine uygun üretim ve ihracat yapabilmek adına ülkemizde üretemediğimiz bazı tohumları da ithal ediyoruz. Özellikle hububat, bakliyat, yazlık sebzeler ve diğer ürün gruplarında bu anlamda hiçbir sorunumuz yok. Yeterliliğimiz yüzde 100'e çok yakın. Ancak ana vatanı olmadığımız, yani bizim topraklarımızın yerlisi olmayan şekerpancarı, patates, mısır ve ayçiçeği ile birkaç kışlık sebze türüne biraz daha fazla odaklandığımızda ki en büyük gayretimiz, çalışmamız bu yönde, yüzde 100 kendimize yeterliyiz diyebileceğiz." Güler, ülkenin yaş meyve-sebze ihracatının da sürekli arttığına işaret ederek, bu artışta kaliteli tohumlukların ve çoğaltım materyallerinin kullanılmasının payının çok büyük olduğunu dile getirdi.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye'nin tohumda dışa bağımlı olmadığını belirtiyor ve yeterliliğin yüzde 100'e yakın olduğunu vurguluyor. Güler, İsrail'den yapılan tohum ithalatının azaldığını ve Türkiye'nin ihracatçı ülke konumuna geçtiğini söylüyor. Bu durum, sektörün gelişimi ve uluslararası rekabet gücü açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Türkiye'nin yaş meyve-sebze ihracatındaki artışta kaliteli tohumların ve çoğaltım materyallerinin önemli rol oynadığını ifade ediyor. Güler'in açıklamaları, Türkiye'nin tarım sektöründeki potansiyelini ve geleceğe yönelik stratejilerini gözler önüne seriyor.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye'nin tohumda dışa bağımlı olmadığını vurgulayarak, ülkenin tohumculuk sektöründe yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu belirtmiştir. Güler, Türkiye'nin tohum ithalatında İsrail'in payının giderek azaldığını ve ülkenin ihracatçı konumuna geldiğini ifade etmiştir.

Güler'in açıklamaları, Türkiye'nin tarım sektöründe özgün ve güçlü bir konuma sahip olduğunu göstermektedir. Ülkenin tohumculuk sektöründe yeterliliğini arttırma adına yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiği açıktır.

Türkiye'nin tohumculuk sektöründe uluslararası pazarda rekabet edebilir konuma gelmesi, ülke ekonomisi açısından önemli bir adımdır. Bu süreçte, kaliteli tohumluklar ve çoğaltım materyallerinin kullanımının artırılması, ihracat potansiyelinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Güler'in değerlendirmeleriyle, Türkiye'nin tarımsal üretim ve ihracat alanında özgüveninin artması ve dışa bağımlılığının azaltılması önemli bir gelişmedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmaların daha da desteklenmesi ve sektörün sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlı olmadığını vurgulayarak ülkenin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu ifade etti. İsrail ile yapılan ticaretin durdurulmasının ülkeye olumsuz etkisinin olmayacağını belirtti ve dünya pazarlarına tohum satışında aktif rol aldığını söyledi. Güler, Türkiye'nin tohumculuk sektörünün genç olmasına rağmen uluslararası rekabette başarılı olduğunu ve dışa bağımlı olmadığını vurguladı. Ayrıca, ülkede yaş meyve-sebze ihracatının kaliteli tohumlukların kullanımıyla arttığını belirtti.

Türkiye'nin tohumculuk sektöründeki yeterliliği ve bağımsızlığı konusundaki açıklamalar oldukça önemli. Tohumculuk sektörünün gelişmişliği ve uluslararası rekabet gücü, ülkemiz için büyük bir avantaj olarak görünüyor. Yapılan ithalatların pazarın taleplerine uygunluğu ve ülke içindeki üretim kapasitesinin yüksek olması, sektörün ne kadar ileri olduğunu gösteriyor.

Özellikle yaş meyve-sebze ihracatındaki artışta kaliteli tohumların ve çoğaltım materyallerinin kullanımının önemli bir etkisi olduğunu belirtmek gerekli. Bu alanda yapılan çalışmaların ve yatırımların devam ederek, ülkenin kendi kendine yetebilir ve rekabetçi bir tohumculuk sektörü oluşturabileceği düşünülüyor.

Son olarak, tohumculuk sektöründe genç olmamıza rağmen uluslararası arenada rekabet edebilme potansiyelimizi artırabilmek adına yapılan çalışmaların ve gelişmelerin takip edilmesi ve desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Türkiye'nin tohumculuk sektöründe İsrail'e bağımlı olmadığı ve yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğu belirtiliyor. Mevcut durumda ülkenin tohum ihracatında İsrail'e olan bağımlılığının azaldığı ve Türkiye'nin uluslararası pazarda rekabet edebilir konumda olduğu vurgulanıyor. Buna ek olarak, Türkiye'nin yaş meyve-sebze ihracatında kaliteli tohumlukların ve çoğaltım materyallerinin kullanımının önemli bir payı olduğu ifade ediliyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri