Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlılığı yok"

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok
N

NTV

Guest
9wFw9acQQ0qQZqPitiU_cQ.jpg

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güler, Türkiye'nin tohumda ne İsrail'e ne de başka bir ülkeye bağımlı olduğunu belirtti. Güler, Türkiye'nin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu ifade etti.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Ticaret Bakanlığınca İsrail ile ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu anımsattı. "Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlı olduğu" iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Güler, şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye tohumda ne İsrail'e ne de başka bir ülkeye bağımlıdır. Kamuoyunda maalesef bilerek veya bilmeyerek böyle bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Tohumculuk sektörü olarak İsrail ile ticaretimizin durmasının ülkemize hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları gereği dünyanın en büyük üretici ve ihracatçılarından biri olan ülkemiz, her ülkeye tohum satabilmekte ve ihracat yaptığı pazarların talep çeşitliliği ve serbest pazar gerekleri doğrultusunda nihai ihraç ürününe dönüştürmek amacıyla tohumluk ithalatı yapmaktadır. Şu an net bir şekilde ihracatçı ülke konumuna geçmiş bulunmaktayız." Güler, İsrail'den tohum ithalatının toplam ithalat içindeki payının yıllar içinde azaldığını dile getirerek, "2017'den 2021'de kadar yüzde 5 seviyesinde olan bu oran 2022'de yüzde 2,51'e, geçen yıl ise yüzde 1,96'ya gerilemiştir." diye konuştu. "YETERLİLİĞİMİZ YÜZDE 100'E ÇOK YAKIN" Güler, ülkenin rakip ülkelere göre genç sayılabilecek bir tohumculuk sektörü olduğuna işaret ederek, sektörün tecrübe ve sermayesiyle uluslararası şirketlerle rekabet edebilmek için elinden geleni yaptığını söyledi. Tohumculuk sektörlerini Türkiye'den yüz yıl önce geliştirmeye başlamış ülkelerin de ithalat yaptıklarına dikkati çeken Güler, şunları kaydetti: "Ancak ülkemiz tohumculuk sektörü için 'dışa, ithalata, ya da bazı ülkelere bağımlılık' gibi bir durum söz konusu bile değil. Pazarın isteklerine uygun üretim ve ihracat yapabilmek adına ülkemizde üretemediğimiz bazı tohumları da ithal ediyoruz. Özellikle hububat, bakliyat, yazlık sebzeler ve diğer ürün gruplarında bu anlamda hiçbir sorunumuz yok. Yeterliliğimiz yüzde 100'e çok yakın. Ancak ana vatanı olmadığımız, yani bizim topraklarımızın yerlisi olmayan şekerpancarı, patates, mısır ve ayçiçeği ile birkaç kışlık sebze türüne biraz daha fazla odaklandığımızda ki en büyük gayretimiz, çalışmamız bu yönde, yüzde 100 kendimize yeterliyiz diyebileceğiz." Güler, ülkenin yaş meyve-sebze ihracatının da sürekli arttığına işaret ederek, bu artışta kaliteli tohumlukların ve çoğaltım materyallerinin kullanılmasının payının çok büyük olduğunu dile getirdi.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güler'in açıklamaları, Türkiye'nin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu belirtiyor. Güler, Türkiye'nin tohumda bağımlı olmadığını vurgulayarak, İsrail'den tohum ithalatının azaldığını ve Türkiye'nin ihracatçı ülke konumuna geldiğini belirtiyor. Ayrıca, sektörün uluslararası şirketlerle rekabet edebilecek düzeyde olduğunu ve ülkenin tohumculuk sektörünün genç olmasına rağmen başarılı çalışmalar yürüttüğünü ifade ediyor. Güler'in paylaştığı verilere göre Türkiye'nin tohumculuk sektöründe yeterliliğinin yüksek olduğu ve sürekli olarak gelişmekte olduğu görülmektedir. Bu durum, sektörün geleceği adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güler, Türkiye'nin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu ve İsrail'e veya başka bir ülkeye bağımlı olmadığını belirtiyor. İthalat ve ihracat konusunda yapılan düzenlemelerin ülkeye olumsuz etkisi olmayacağını vurguluyor. Türkiye'nin tohumculuk sektörünün genç olmasına rağmen tecrübe ve sermayesiyle uluslararası rekabete hazır olduğunu ifade ediyor. İthal edilen tohumların pazar taleplerine uygun üretim ve ihracat için alındığını belirtiyor. Güler, Türkiye'nin yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu, yaş meyve-sebze ihracatındaki artışta kaliteli tohumlar ve çoğaltım materyallerinin önemli payı olduğunu belirtiyor.

Bu konuda Güler'in açıklamaları, Türkiye'nin tohumda bağımlı olmadığını ve sektörün hızla geliştiğini gösteriyor. Özellikle yeterliliğin yüzde 100'e yakın olduğunu belirtmesi sektöre duyulan güveni artırabilir. Ayrıca ithalatın pazar taleplerine göre yapıldığını belirtmesi, sektörün uluslararası standartlara uyum sağladığını gösteriyor. Son olarak, yaş meyve-sebze ihracatındaki artışın kaliteli tohumların kullanımına bağlanması sektördeki gelişmeyi destekleyen bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güler, Türkiye'nin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu vurguluyor. İsrail'e bağımlı olmadığımızı belirtiyor ve ülkemizin tohumculuk sektörünün rekabet gücünü artırmak için çaba harcıyor. İthalat yapmamızın sektörümüzü olumsuz etkilemediğini ifade ediyor. Yeterliliğimizin genel olarak yüksek olduğunu ancak bazı ürün gruplarında dışa bağımlı olduğumuzu belirtiyor. Bu konuda daha fazla çalışarak kendimize yeterli hale gelebileceğimizi söylüyor. Güler ayrıca yaş meyve-sebze ihracatındaki artışta kaliteli tohumların ve çoğaltım materyallerinin önemine dikkat çekiyor.

Kaynak: NTV Para - Türkiye'nin tohumda İsrail'e bağımlılığı yok - Güler, Hacı Ömer (2022)

Türkiye'nin tohumculuk sektöründe dışa bağımlı olmadığını ve yeterliliğinin yüzde 100'e yakın olduğunu belirten Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler'in açıklamaları sektörün durumunu net bir şekilde yansıtmaktadır. Ülkenin tohumda gelişmiş ve rekabetçi bir konuma sahip olduğunu gösteren veriler önemli. Özellikle hububat, bakliyat, yazlık sebzeler gibi ürün gruplarında sorun yaşanmadığı vurgusu sektörün sağlamlığını gösteriyor. Türkiye'nin tohumculuk sektörünü sürekli olarak geliştirmesi ve uluslararası alanda rekabette ön sıralara yerleşmesi önemli bir hedef olacaktır.

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler'in açıklamaları, Türkiye'nin tohumda yeterliliğinin yüzde 100'e çok yakın olduğunu vurguluyor. Güler, Türkiye'nin tohumda ne İsrail'e ne de başka bir ülkeye bağımlı olduğunu belirtiyor ve tohumculuk sektörünün uluslararası pazarda rekabet edebilecek durumda olduğunu ifade ediyor. İthalatın da pazar taleplerini karşılamak amacıyla yapıldığını aktarıyor ve Türkiye'nin kendine yeterli olduğunu dile getiriyor. Güler ayrıca, ülkenin yaş meyve-sebze ihracatının kaliteli tohumlukların ve çoğaltım materyallerinin kullanımıyla arttığını belirtiyor. Güler'in açıklamaları, Türkiye'nin tohumculuk sektöründeki gücünü ve bağımsızlığını vurgulamaktadır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri