Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü

bullvar_katip

Administrator
Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü , Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta bulunan bir üniversitedir. 1980 yılında Sovyetler Birliği döneminde kurulmuş olup 2009 yılına kadar Türkmen Millî Ekonomi Enstitüsü adıyla bilinmekteydi. Türkmenistan'ın en üst düzey ekonomik yükseköğretim enstitüsüdür. Tarihçe Türkmen Millî Ekonomi Enstitüsü, 31 Ocak 1980 tarihinde Türkmen Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi temelinde kurulmuş ve Türkmen Millî Ekonomi Enstitüsü adını almıştır. 14 Nisan 2008 tarihinde Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü adını aldı. Zaten lisenin ilk yılında Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı ile Almanya Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı arasında ortak kadro ulusal kadroların yönetim becerilerini geliştirmek için işbirliği konusunda yeni statüsünde imzalandı. Enstitü, kısa süreli dersler Fakültesi tarafından organize edilen fakülte eğitimi ile kurulmuştur. Müfredat Üniversite, Ekonomi Bilimi, Maliye, Yönetim, Pazarlama ve Profesyonel Geliştirme olmak üzere beş fakülteye ayrılmaktadır. Yine, Ekonomi, Muhasebe, Ekonomik Analiz ve Denetim İstatistikleri, Ekonomi ve Hukuk, Finans, Bankacılık, Kamu Bilimleri, Ekonomik Bilişim, Yönetim, Bilgi Sistemleri, Yabancı Diller, Pazarlama, Çalışma Ekonomisi, İleri Matematik, Beden Eğitimi dairelerine ayrılmaktadır. Kampüs Yeni bina, 27 Eylül 2012 tarihinde Türkmenistan cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov'un katılımıyla açıldı. Bina, 3,000 öğrenciyi ağırlayabilmektedir. Enstitü, modern teknoloji derslikleri, 660 kişilik konferans salonu, showroom, 430 okuyucu için okuma odalı elektronik kütüphane, yabancı dil eğitimi için dil laboratuvarları ile donatılmıştır. Konferans salonları interaktif yazı tahtaları ile donatılmıştır. Üniversitenin ana binasından çok uzak olmayan 425 kişilik iki pansiyonu bulunmaktadır. Basketbol, voleybol, boks ve ulusal sporlar, yüzme havuzu ve açık oyun alanlarına sahip bir stadyum için spor salonu bulunan bir spor kompleksi işletmektedir. Spor 2015 yılında Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü'nün futbol kulübü Hazine FK, öğrenciler arasında ve daha sonra yüksek lisanslar arasında çeşitli yarışmalara katıldı. Ayrıca üniversitede ülkenin en iyilerinden biri olan basketbol takımı Hazine çeşitli liglere katılmaktadır. Türkmen Devlet Ekonomi ve Yönetim Enstitüsü öğrencileri 2014 yılında İran'da düzenlenen Uluslararası İstatistik Olimpiyatları'na katıldılar. Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:Aşkabat'ta eğitim Kategori:Türkmenistan'daki üniversiteler Kategori:1980'de kurulan üniversiteler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri