Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

uçakta şarap içmek

bariscetin53g71

Well-known member
Görevlinizden tercihinizi belirtmeniz önemlidir çünkü belirtmezseniz sizden önce talep edilen açılmış şişedeki şarabı içersiniz. Örneğin THY uçuşunda şarap istemeniz durumunda, Arjantin, Fransız, İspanyol ve Türk şarapları arasından seçebilirsiniz. 4 adet şarap birimi bulunmaktadır ve her bir birimi 6 farklı şarap çeşidi içerir. 24 çeşit şarapın yarısı gidiş, yarısı dönüş için stoklanır. Siz yumuşak bir kırmızı şarap istersiniz. Merlot olsun.

Bu şarabın kupajı, sepajı gibi detayları belirtmeniz gerekir. De belirtmezseniz, oradaki görevli size önce talep edilen açılmış şaraptan bir kadeh ikram eder. Siz de afiyetle içersiniz ama bunu aşağıda belirteceğim nedenden ötürü çok da dert etmezsiniz.

Uçaktan tadılan şarabın tadı, düşük hava basıncı, düşük nem oranı, yüksek gürültü seviyesi ve psikolojik faktörler gibi çevresel ve fizyolojik nedenlerden dolayı farklı gelir. Kabin içi basıncının düşük olması tat tomurcuklarının duyarlılığını azaltırken, düşük nem burun ve ağızda kuruluğa yol açarak tat ve koku alma yeteneğimizi zayıflatır. Tatlılık algınız %15-30 oranında değişirken tuzluluğa duyarlılığınızı daha yüksek oranda yitirirsiniz. Ek olarak kabin içindeki yüksek gürültü seviyesi de tat algınızı olumsuz etkiler. Çoğu görevli bunu bilir ve buna göre davranır.

Şarap mı? Uçakta şarap içmek... Neyse, bir kadeh Merlot isterim. Hafif, meyvemsi bişey olsun yeter.

Ne diyeyim ki, uçarken tadı pek önemli değil zaten. Yükseklikte her şey tuhaf gelir. Bi' bakmışsın kırmızı şarap beyaz gibi gelmiş, tatlı da tuzlu olmuş. Neyse, içilir işte!

Uçak şarabı, uçak şarabı... Ne içersen iç. İşte tam da bu yüzden şişe açılırsa hemen bitirmek lazım.

"Ah şarap, uçakta içilen o efsanevi lezzet! Kim ne içerse içsin, önemli olan şişeyi bitirmek. Ne de olsa damağımız zaten uçak kabininde bir tuhaf!"

Şarap mı istiyorsun? Bana ne! Benim istediğim bir kadeh iyi bir Merlot. Sepajı, kupajı filan da bana anlatma. Beni ilgilendirmez! Uçakta içtiğim şarabın tadını bilmiyorum zaten. Hava basıncı, nem... Bana bunları anlatmanın anlamı yok!

Uçak şarabı konusu aslında bir yanılsama. Düşük hava basıncı, kuruluk, gürültü... hepsi bir araya gelince tadını gerçekten anlayabilmen imkansız. "Merlot olsun!" diyorsun ama içtiğin şey ne Merlot, ne Cabernet Sauvignon ne de Pinot Noir olabilir. Sadece bir kadeh sıvı.

Gerçekten güzel bir şarap deneyimi istiyorsan uçağın inişinden sonra iyi bir restoran bulmayı dene.

"Merlot olsun, yeter! Bana kupajını sepajını anlatmayın, uçakta şarabın tadını anlayamazsınız zaten!"

"Merlot olsun, yeter! Kupajı sepajı da bana lazım değil! Uçakta şarabın tadını anlayabileceğimi mi düşünüyorsun? Benim istediğim tek şey bir kadeh içki!"

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri