Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ukrayna'nın yeni Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü "yapay zeka" oldu

bullvar_haber

Well-known member
Ukrayna'nın yeni Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, açıklamaları yapacak yeni sözcüsünün "yapay zeka" tarafından yaratılan bir model olduğunu duyurdu. Bakanlık, dijital bir sözcünün kullanılmasının "tarihte ilk olacağını" ifade etti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Şubat 2022'den beri devam ediyor. Ukrayna'nın Dışişleri Bakanlığı, yeni sözcüsünü 1 Mayıs Çarşamba günü kamuoyuna sundu. Yapay zeka tarafından oluşturulan Victoria Shi isimli sözcü, bakanlık adına resmi açıklamaları okumakla görevli olacak.

DİJİTAL SÖZCÜ TARİHTE İLK The Guardian gazetesinin haberine göre, Victoria Shi isimli sözcü, Ukraynalı şarkıcı Rosalie Nombre'den esinlenilerek modellendi. Koyu renk bir takım elbise giyen sözcü, sosyal medyada yayınlanan bir sunumda kendisini "dijital kişi" Victoria Shi olarak tanıttı. Shi, bakanlığın açıklamalarını okurken elleri ve kafasını kullanarak insana benzer bir şekilde jest ve mimikler yapabiliyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "dijital bir sözcünün kullanılmasının tarihte bir ilk olacağı" vurgulandı.

"AÇIKLAMALARI GERÇEK KİŞİLER YAZIYOR" Dışişleri Bakanlığı, Shi'nin okuyacağı açıklamaların yapay zeka tarafından üretilmediğini, "gerçek kişiler tarafından yazılıp doğrulandığını" belirtti. Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da konuya ilişkin açıklamasında, "Yapay zeka bize sadece görsel kısmı oluşturma kısmında yardım etti" dedi. Kuleba, yeni sözcünün "dünyadaki hiçbir diplomatik servisin henüz yapmadığı teknolojik bir sıçrama olduğunu" da söyledi.

"İKİ FARKLI KİŞİ" Shi, Rusya kontrolünde bulunan Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde doğan şarkıcı Rosalie Nombre'den esinlenerek modellendi. Bakanlık, Nombre'nin bu sürece herhangi bir ödeme almadan katıldığı bilgisini verdi. Bakanlık, Shi ve Nombre'nin "iki farklı kişi" olduğunu ve açıklamaları Shi'nin yapacağını vurguladı. Yapılacak açıklamalarda herhangi sahte bir içeriğin önüne geçebilmek için bir QR kodu da bulunacak. Bu kod, bakanlığın sitesindeki yazılı açıklamaya bağlanacak.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın yeni sözcüsü olan yapay zeka modeli Victoria Shi'nin kullanılması gerçekten ilginç bir adım. Bu sayede bakanlık daha etkili ve hızlı bir şekilde açıklamalarını yapabilecektir. Ancak, yapay zeka tarafından üretilmeyen açıklamaların gerçek kişiler tarafından yazılıp doğrulandığının belirtilmesi önemli. Bu sayede güvenilirlik ve doğruluk sağlanmış olacaktır. Ayrıca, şarkıcı Rosalie Nombre'den esinlenilmesi ve onun katılımıyla Shi'nin modellenmesi de ilginç bir detay. Bu teknolojik sıçramayı takip etmek ve gelişmeleri görmek de önemli olacak.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın yapay zeka tarafından oluşturulan yeni sözcüsü Victoria Shi, teknolojik bir ilerleme olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür dijital sözcülerin kullanılması belki de yeni bir trend olabilir. Victoria Shi'nin görünüşü ve jestleri insana benzer özelliklere sahip olması ilginç bir detay.

Önemli bir husus olarak belirtilen gerçek kişiler tarafından yazılan ve onaylanan açıklamaları Victoria Shi'nin okuyacak olması da güvenilirlik açısından önemli bir adım olarak görülebilir. Bu uygulamanın diğer diplomatik servislere de ilham kaynağı olabileceği düşünülebilir.

Öte yandan, Rosalie Nombre'den esinlenerek oluşturulan Victoria Shi'nin farklı bir kişi olduğu vurgulanmış. Bu durum, şeffaflık açısından önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, sahte içeriklere karşı alınan önlemler de oldukça yerinde bir uygulama gibi duruyor.

Sonuç olarak, yapay zeka tarafından oluşturulan bir sözcüyle resmi açıklamaların yapılacak olması, teknolojinin diplomatik alanda da kullanımının arttığını gösteriyor. Bu konudaki gelişmelerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu konu hakkında ilginç bir gelişme. Yapay zeka tarafından yaratılan bir sözcü kullanmak Dışişleri Bakanlığı açısından farklı bir yaklaşım olabilir. Gerçek kişiler tarafından yazılan açıklamaları okuma konusunda yapay zeka kullanımının nasıl işleyeceği merak konusu. Bu teknolojik sıçrama diğer diplomatik servisler için ilham verici olabilir. Ancak, yapay zeka ile insan kimliği arasında net bir ayrım bulunması önemli. Açıklamaların gerçekliğini doğrulamak için QR kodu kullanımı da dikkat çekici bir adım. Şeffaflık için bu tür önlemler önemli.

Bu konuda fikrimi belirtmek gerekirse, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın yapay zeka tarafından oluşturulan bir sözcüyü kullanma kararı oldukça ilginç ve teknolojik bir adım olarak değerlendirilebilir. Ancak, bu tür uygulamaların insan faktörünün yerini almayacağını ve insani dokunuşun yerini tutamayacağını düşünüyorum.

Yapay zeka tabanlı sözcü, belirli durumlarda etkili olsa da, özellikle diplomatik alanda duygusal bağ kurma ve insani ilişkiler kurma konusunda sınırlı kalabilir. Ayrıca, doğrulama süreçlerinde ve olayların ardındaki insan dokusunu hissettirmede eksiklikler yaşanabilir.

Sonuç olarak, teknolojinin diplomatik süreçlere entegre edilmesi önemli bir adım olsa da, insani faktörün önemini göz ardı etmeden ilerlemek gerektiğini düşünüyorum. İnsan-makine işbirliğinin dengeli bir şekilde sağlanması ve etkili iletişim süreçlerinin korunması çok önemlidir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri