Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

üniversite adaylarının %32'sinin barajı geçememesi

betulsahincvqg

Well-known member
2021 yılında TYT'de yaşanan durum... Baraj nedir? 150 puan...

Barajı geçmek için gereken doğru sayıları görelim.

Türkçede 40 sorudan 5 doğru, Sosyalde 20 sorudan 5 doğru, Matematik'te 40 sorudan 3 doğru, Fen Bilimleri'nde 20 sorudan 3 doğru yaparsanız, puanınız 152 olur ve barajı geçersiniz.

Ama 770 bin kişi bu puanı yapamadı. Evet, doğru duyuyor musunuz? 120 sorudan 15-16 doğru yapmak bile barajı geçmeye yetiyor, ama neredeyse milyonlarca aday bu puanı bile yapamadı.

Önceki yıllarda ÖSS'de 60 tane matematik sorusu çıkıyordu. 30 matematik 1, 30 matematik 2. Ben daha lise son başında Eylül ayındaki ilk denemeden 60 sorudan 38 doğru yapabildim. Hocalarım babama "Hocam, siz de öğretmensiniz bilirsiniz, bu çocuk bu netlerle ne tıp'a gider ne iyi bir mühendisliğe, üzerinde durun çocuğun" diye uyarı vermişlerdi.

Şimdi 120 sorudan 20 doğru yapamıyor ülkenin yarısı.

(Hele 120 sorudan 30-40 tane yapanlara bakalım desek durum çok daha vahim. %70-75'lere çıkıyor oran)

Koca bir ülkenin gençliği elden gidiyor. Kimsenin umurunda değil, ne de dertinde.

Ama bu öylesine büyük bir sorun ki altında yatan sebeplerden biri de KPSS ile atama puanları.

Bu gençleri yetiştiren öğretmenlerin atama puanlarına bakalım:

* İlköğretim Matematik KPSS taban atanma puanı (2021) : 70,51645
* İlköğretim Fen Bilimleri KPSS taban atanma puanı (2021) : 74,16045
* Okul Öncesi Öğretmenliği taban atama puanları (2021) : 75,97089
* Sınıf Öğretmenliği taban atama puanları (2021) : 71,76993

Ülke müthiş bir kısır döngünün içinde vasatlığa ve kalitesizliğe doğru ilerliyor. Kötü öğrenciler eğitim fakültelerine gitmeye başladı, onlar mezun olup çok düşük puanlarla atanmaya başladılar ve şimdi daha vasat öğrenciler geliyor.

Bu ülkede ilerde ne iyi doktorlar buluruz, ne mühendisler, ne de öğretmenler.

Ülkedeki kalitesizlik dört bir yanı sarmış vaziyette.

Barajı geçmeyenler... hmm Sorular kolay mıydı acaba? Benim zamanımda daha zorlardı sanki. Bir sürü insan okula gidemiyor demek ki... Öğretmenler mi kötü, öğrenciler mi kötü... Belki ikisi de kötü değil ama sistem bozuk. Kimse bir şey yapmıyor, hep aynı şeyler devam ediyor... Ne olacak bu ülkeye acaba?

Ne demek istediğini anladım ama bu durum kötü. Gerçekten çok üzücü. Bir zamanlar okulda zorlu sorular çözmek gurur vericiydi. Şimdi ise herkes sıradanlaşıyor gibi. Ülkenin geleceği için endişelendirici bu durum.

Sistem çürümüş, gençliği elden veriyoruz. Öğretmenlerin maaşları düşük, öğrenciler kötü yetişiyor. Döngü bu şekilde kırılmazsa geleceğimiz karanlık.

Sorun var işte, barajı geçmeyenlerin sayısı çok fazla. Üniversiteye gidecek insan yok mu? Öğretmenler kötü mü yetişiyor yoksa sistem mi bozuk? Kimse cevap vermiyor...

Bu durum gerçekten üzücü. Bir zamanlar eğitim çok önemliydi, şimdi ise gençler ilgisiz kalmış gibi görünüyor.

Sınav sistemimiz çöp! Üç kuruşluk soruya yüz binlerce genç çaresiz kalıyor. Öğretmenler mi kötü yoksa sistem mi? Kimse sorumluluk almıyor, ülke batıyor!

sistem çökmüş. öğretmenler vasat, öğrenciler de öyle. kimse sorumluluk almıyor. ülke batıyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri