Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ünsal Oskay

bullvar_katip

Administrator
Ünsal Oskay (d. 1939, Şanlıurfa - ö. 17 Ekim 2009), Türk sosyolog, iletişim bilimcisi ve çevirmen. Kitle iletişim teorileri, popüler kültür, iletişim sosyolojisi, kültür sosyolojisi, Frankfurt Okulu, estetik, edebiyat, müzik ve sanat felsefesi konularında çok sayıda çalışması olan Oskay, Türkiye'de iletişim bilminin kurucusu sayılmaktadır. Hayatı Üniversite eğitimini 1963'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kısaca Mülkiye'de tamamlayan Oskay, daha sonra 67-68 yıllarında ABD'de yüksek lisans-konuk öğrenci olarak iletişim üzerine eğitim aldı. 70'li yıllarda Ankara Üniveritesi SBF Basın Yayın Yüksek Okulu'nda başlayan akademik hayatı sonrasında doçentlik tezi "19 y.y.dan Günümüze Kitle İletişimin Kültürel işlevleri" adlı çalışmasını yayınladı. Varlık, Argos, Gergedan, Milliyet Sanat gibi çok sayıda bilim ve sanat kaynaklı dergilerde makale ve incelemeleri yayınlandı. Daha sonraki çalışmalarında gelişkin bir Marksist söylem oturtmaya çalışan Oskay, Frankfurt Okulu'nun popüler kültür konusundaki çalışmalarının Türkiye'de tanınmasına yazıları ve çevirileriyle büyük katkıda bulunmuştur. Siyasetbilimi, iletişim teorileri, sosyoloji, estetik ve sosyal teori konularında çok sayıda eserin Türkçeye çevrilmesini sağladı. 80'lı yıllardan itibaren İstanbul ve Marmara Basın yayın Yüksekokulu'unda dersler verdi. 90'lı yıllarda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon bölüm başkanlığını ve 1998-2001 arasında İletişim Fakültesi dekanlığını yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversite'sinden emekliye ayrıldıktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi gibi özel üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı ve idari görevlerde bulundu. 70 yaşında İstanbul'da öldü. Eserleri 19 yy.dan Günümüze Kitle İletişimin Kültürel İşlevi (Kuramsal çalışma) Kitle Haberleşme Teorilerine Giriş (Derleme) Toplumsal Gelişebilmede Radyo Televizyon Çağdaş Fantazya - Bilimkurgu ve Korku Sineması Estetize Edilmiş Yaşam (Walter Benjamin üzerine derleme) Müzik ve Yabancılaşma İletişim'in ABC'si (iletişmin temelleri üzerine kaynak eğitim kitabı) Yıkanmak İstemeyen Çocuklar Olalım (kuramsal denemeler) Tek Kişilik Haçlı Seferleri (denemeler) Çevirileri Eski Toplum Estetik ve Politika (Frankfurt Okulu üzerine) İktidar Seçkinleri Toplum Bilimsel Düşün Sosyal Bilimlere Giriş Kaynakça Dış bağlantılar Mine Şenocaklı'nın Ünsal Oskay'ın ölümü üzerine yazdığı makale Oğlu Çınar Oskay'ın babasıyla yaşadığı özel anıları anlattığı gazete haberi Ünsal Oskay ile yapılmış bir röportaj Kategori:1939 doğumlular Kategori:Türk sosyologlar Kategori:Türk profesörler Kategori:Türk iletişim akademisyenleri Kategori:Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenim görenler Kategori:Beykent Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:2009 yılında ölenler Kategori:Yeniköy Mezarlığı'na defnedilenler Kategori:Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanları Kategori:Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyeleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri