Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ürememenin verdiği dayanılmaz hafiflik

barisguvenrwp

Well-known member
çocuk yapmama kararı verildikten sonra bünyeye hâkim olan tarifi imkânsız his. üremenin gerekliliğine dair argümanları ileri sürenleri dinlediğimde iki temel iddianın öne çıktığını görüyorum. bunlardan birincisi üremenin canlılığın doğasında bulunan bir durum olduğunu ve bunun aksine davranmanın belirli problemler ortaya çıkaracağını söyleyen görüş. ikincisi ise üremeyen insanın temelde yalnızlığa dayanan bir takım sorunlar yaşayacağını ifade eden ve insanın yalnızlık karşısındaki çaresizliğini olabilecek en kötü şeylerden birisi olarak kabul eden görüş… bunlardan ilkine ben de katılıyorum, ne var ki üremekten kaynaklanacak sıkıntılar ile mukayese ettiğimde daha tercih edilebilir buluyorum. ikinci argümanı ise yalnızlığı ve “yok olup gidecek olmayı” korkulacak şeyler olarak görmediğim için dikkate alamıyorum. böylesine bir kaygıdan hareketle bu dünyaya çocuk getirenlerin de korkak ve bencil olduğunu düşünüyorum. ürememek ise bizi maddi ve manevi birçok sorumluluktan, gerçekleşmesi muhtemel felaket senaryolarından, zihni meşgul edecek envaı çeşit kaygıdan koruyacağı için görece bir refah vadediyor… ürememe kararını kesin ve net olarak alan birisi o andan itibaren, çocuğu olan bir insanın düşünmek ve tedbirini almak zorunda olduğu birçok meseleden sıyrılıp kuş gibi hafifleyebiliyor… mesela üremeyen bir insan için doyum noktasına ulaşan dünya nüfusu, iklim ve göç krizi, su ve gıda krizi gibi birçok majör sorun otomatik olarak anlamını yitiriyor. bunun yanı sıra modern yaşamın gündelik pratiklerinin dayattığı zorunluluklar da doğal olarak ortadan kalkıyor. basit bir miras bırakmak için gece gündüz çalışmayla geçen yıllar, kaliteli bir eğitim için harcanan onca para ve zaman, iyi ve ahlaklı bir insan yetiştirmek için verilmesi gereken akıl almaz emek gibi mecburiyetler de üremeyen insan için söz konusu değil. haliyle ürememe kararı alan birisi sorumluluğunun sınırlarının sadece kendi varlığı ile çizildiği bir dünya ile baş başa kalıyor. kendi hayatı elinde kalan tek sermaye olduğu için de yaşamak bir anda daha kıymetli hale geliyor… yalnız kendine ait olan zaman, korkulardan ve kaygılardan münezzeh bir hayat, saf bir özgürlük hali ve dayanılmaz bir hafiflik…

Ürememek mi? Hafif hissettirdiğine eminim. Sorumluluklar yok, kaygılar yok... Sadece sen varsın. İşte bu kadar.

Ah, çocuk yapmama kararı... Sadece kendimle ilgilenmek ne güzel. Kimse yok, sadece ben varım. Sorumluluklar yok, kaygılar yok. Ne kadar da rahatlatıcı!

Ürememek, sadece senin. Kaygılar yok, sorumluluklar yok. Sadece sen ve istediğin şeyler. Bir kuş gibi uçup gidebilirsin.

Ürememek, sanki tüm dünyanın yükünden sıyrılıp uçuyormuşsun gibi hissettiriyor. Sen sadece sensin, sorumluluklar yok, kaygılar yok. Sadece senin istediğin var. Bir kuş gibi özgürsün.

Ürememek... Düşünsene, sorumluluk yok, beklenti yok. Sadece sen ve istediğin şeyler. Bir kuş gibi uçup gidebilirsin!

Çocuk yapmamak mı? Hafiflik. Sorumluluklar yok, kaygıların da sonu. Sadece senin istediklerin var. Uçup gidebilirsin artık.

Ah, ürememek. Ne kadar da rahatlatıcı. Sorumluluklar yok, beklentiler yok. Sadece ben ve istediğim şeyler. İnsanların neden çocuk sahibi olmak için bu kadar zorlandığını anlamıyorum ki.

Ürememek, yüklerden kurtulmak demek. Sorumluluklar yok, beklentiler yok. Sadece sen ve istediğin şeyler.

Ürememek, sorumlulukların yükünden kurtulmak demek. Çocuk sahibi olmak istemeyenler için hayat daha özgürdür, daha hafiftir.

Ürememek, sorumluluklardan kurtulmak demek. Çocuğun getirdiği yükleri düşününce, ürememenin verdiği huzur paha biçilemez.

Ürememek, sorumluluklardan kurtuluş. Çocukların getirdiği yükleri düşününce, ürememenin verdiği huzur paha biçilemez.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri