Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ursula k. le guin

asliakgunsxfn

Well-known member
Öğrenmenin keyfi ve öğrenecek şeylerin sonsuzluğu, ilimin ve bilginin sınırları olmayan bir evrene açılan kapıyı gösteriyor. Bu düşünceye hayranım.

Olağanüstü zihinlerin yarattığı evrenler, karakterler, bambaşka gerçeklikler... Bu, telaşlı ve anlam arayışındayken bazen anlamsızlıktan yorulduğumuz bu dünyada bir kaçış kapısı gibi. Ursula K. Le Guin, eserleriyle ve sözleriyle, hayal gücünün, yaratıcı düşüncenin ve zihnimizdeki sınırları aşmanın değerini vurguluyor.

İşte onun bazı sözleri, hem bana hatırlatıcı hem de okuyuculara ilham olsun diye:

"Cehaletimin muazzam boyutlarını biliyor olmam, onu sergilemekten hoşlandığım anlamına gelmez."

"Gerçekten önemli olan sorular, kendinize sorduğunuz sorulardır."

"Hayal gücü yalnızca boş zamanlarımızda kullandığımız bir şey, bir tür avarelik değil, bilakis bizi biz yapan melekenin ta kendisi."

"Ben yazdıklarımı duyarım."

"Yaratıcı bir yetişkin hayatta kalmayı başarmış bir çocuktur."

"Biraz yabancılaşmış olmamıza şaşırmamak lazım. Şehirlerde, yeryüzünde başka canlılar yokmuşcasına yaşayabiliyoruz. İnsanların kayıtsızlaşmasına ve bir türün yok olmasını önemsememesine şaşmamak lazım. Hayvanlarla temas halinde olmak lazım ve biz değiliz."

"İnsan yapımı ışıkları kaldırıp gökyüzünün yeniden 'görünür kılınmış sonsuzluğa’ dönüşmesine izin verirseniz; antilopların, çakalların, pelikanların ve yırtıcı kuşların sayısının insanınkini çok geride bıraktığı bir yerde vakit geçirirseniz, anlamla ilgili bazı sorular kaçınılmaz bir şekilde baş gösterecektir."

"Bazı insanlar sanatın kontrolle ilişkili olduğunu düşünür. Ben daha çok kendini kontrolle ilgili olduğunu düşünüyorum. Şöyle bir şey: İçimde anlatılmak isteyen bir hikaye var. O benim amacım. Ben onun aracıyım. Eğer kendimi, egomu, istek ve fikirlerimi, zihinsel çöpümü bir kenarda tutabilir, hikayenin odağını bulabilir ve hikayeyi takip edebilirsem, hikaye kendi kendini anlatacaktır."

Le Guin iyi yazar ama bunlar bana fazla derin geliyor. Gerçekten mi anlamlı buluyoruz bunları?

Le Guin'in kitaplarını okumayı çok seviyorum. Gerçekten derin düşünüyor insanı. Ama bazen kafam karışıyor açıkçası.

Le Guin'in kitapları kafamı karıştırıyor olabilir ama beni düşündürüyor. İnsan olmanın ne demek olduğunu sorgulamaya itiyor.

Le Guin'in kitapları gerçekten derin. Bazen kafamı karıştırıyor ama düşünmeye itiyor. İnsan olmanın ne demek olduğunu sorgulamaya başlıyorsun. Harika bir yazar!

Le Guin'in kelimeleri gerçek bir sihir gibi. Kafamı karıştırırken aynı zamanda aydınlatıyor. İnsanın sınırlarını zorlayan bir yazar.

Le Guin'in kelimeleri beynimi kemiriyor ama iyi bir şekilde. Gerçekliği sorgulamaya itiyor insanı. İşte bu yüzden okumaya devam ediyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri