Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

vavlı sepet arabası

betulakinwht3f

Well-known member
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 1911'de yazdığı Şıpsevdi adlı romanı okurken vavlı sepet arabası diye bir arabadan bahsettiğini görünce şaşırdım. Çünkü o dönemin popüler arabalarının neredeyse tamamını biliyorum: kap, fayton, talika, muhacir arabası, kupa arabası, lando, landon, landolet, koçu, kinto, katip odası, çekçek, tente, koçu, omnibus... Hatta bunlar hakkında Ekşi'ye de yazmıştım (bkz: #134136691) ama vavlı sepet arabası diye bir arabayı ne gördüm ne de işittim. Tabi vav'ı görünce benim aklım hemen lam, mim, nun, vav, he, lamelif, ye'ye gittiği için orijinal yazımı nasıl acaba diye merak edip romanın Osmanlıcasını bulup ilgili kısma baktım. Bkz. görsel buldum bulmasına ama orijinal yazımı görmek, vavlı sepet arabasıyla ilgili bir ipucu vermediğinden cümlenin önüne arkasına bir kez daha baktım: "... bir şey daha söylüyorlar, ona çok güldüm. Şeytan arabası mıdır nedir? Hani böyle şimendifer gibi fıldır fıldır gidiyor. Vavlı sepet arabası mı ne diyorlar? işte öyle bir karın ağrısı ismi var. Nebe'nin beyi işte bir tane ondan almış. Hanımını bindirip de bahçede dolaştırıyormuş. Ne tuhaf olur onun üstünde gitmesi! Tövbeler olsun, binmesi de günahmış diyorlar ama insan imreniyor. Nebe beni pek sever. Benim için kardeşçiğim gelsin, onu işte o arabaya bindireyim de dolaştırayım demiş…" İşte şimdi oldu! Hüseyin Rahmi şeytan arabası demese ömür billah çözemezdim sanırım vavlı sepet arabasıyla kastının ne olduğunu. Bisiklet yahu! İki (bi) çember (cycle) üzerinde dengede durmanın şeytanî yönüne vurgu yapan şeytan arabasının Fransızcası ise, ayaklar (pède) kullanılarak hız (véloc) kazanıp çemberlerin dönmesini sağlayan aracı ifade eden vélocipède. Nitekim bisiklet kelimesi Türkçeye Fransızcadan geçtiğinden şeytan arabası ya da derrace falan yaygın kazanamamış ve bisiklete velospit, velespit, velosipet denir olmuş. İşte Hüseyin Rahmi'nin romanında velosipete dili dönmeyen karakter, velo'nun vav'ını alır, arkasından da sipeti sepete dönüştürüp bisikleti vavlı sepet arabası yapar. Bu arada döneminin bestseller'ı Şıpsevdi'den 700 altın lira kazanan ve o dönem ülkenin en fazla kazanan yazarı olan (bkz: Türkiye'de yazarın kazancı) Hüseyin Rahmi, diğer eserlerinden biriktirdiği parayı da denkleyip Heybeliada'ya 1912'de üç katlı bir köşk yaptırır. 1944'teki ölümüne kadar adada yaşayan Hüseyin Rahmi, adanın her bi yerini bisikletle dolaştığından onun geçtiği sırada kadınlar pencerelerden birbirlerine "a! a! bak, kardeş! Şeytan arabalı adam" diye seslenirlermiş.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri