Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Veteriner fakültesi

bullvar_katip

Administrator
Veteriner fakültesi: Veteriner hekimlerin mezun olduğu ve veteriner hekimlik eğitimi veren fakültedir. Farklı ülkelere göre farklı isimleri vardır ve ülkelere göre mezunlarının unvanları ve eğitim dereceleri de farklılık gösterebilmektedir. Eğitim süresi 5 veya 6 yıl olabilmektedir. Veteriner hekimlik eğitimi Veteriner hekimlik eğitimi; Osmanlı devleti'nde veteriner hekimlik usta çırak ilişkisi ile öğrenilip icra edilen bir meslek iken modern eğitim ilk olarak 1842 yılında Prusyalı askeri Veteriner Hekim Godlewsky'nin önerisi ile süvari okullarına bazı veteriner hekimliği dersleri konulması ile başladı. 1849’da İstanbul’da Mekteb-i Harbiye'de (Kara Harp Okulu) dört yıllık eğitim veren baytarlık sınıfları açıldı. Bu sınıflar 1910 yılında Askeri Baytar Mektebi okulu oldular. Askeri Baytar Mektebi ile Mülkiye Baytar Mektebi 1921 yılında birleştirilerek Baytar Mekteb-i Alisi adını aldı. Okul 1933 yılında Ankara’ya taşındı ve 1948 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi adını aldı. 1970 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı Elazığ Veteriner Fakültesi açıldı. 1975 yılında bu fakülte Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi ismini aldı. Sonraki yıllarda yeni veteriner fakültelerinin açılması ile veteriner hekimlik eğitimi de yaygınlaştı. Veteriner Fakülteleri vize-final sistemi ile öğrencilerini değerlendirmektedir. Bir dönem Tıp Fakültelerinde uygulanan komite sistemi uygulanmış ise de sonradan eski sisteme geri dönüş yapılmıştır. Türkiye'de Veteriner Fakülteleri 5 yıl eğitim verir. Bir yaz dönemi staj alınması zorunludur. Son dönem intörnlük eğitim alan öğrenciler yüksek lisans derecesiyle mezun olurlar. Eğitimi süresince gördüğü bölümler 5'e ayrılır. Akademik birimler Temel bilimler bölümü Anatomi Anabilim Dalı Biyokimya Anabilim Dalı Fizyoloji Anabilim Dalı Histoloji-embriyoloji Anabilim Dalı Deontoloji Anabilim Dalı Klinik öncesi bilimler bölümü Farmakoloji ve toksikoloji Anabilim Dalı Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Parazitoloji Anabilim Dalı Patoloji Anabilim Dalı Viroloji Anabilim Dalı Klinik bilimleri bölümü Cerrahi Anabilim Dalı Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Dahiliye Anabilim Dalı Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Zootekni ve hayvan besleme bölümü Biyoistatistik Anabilim Dalı Genetik Anabilim Dalı Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Anabilim Dalı Zootekni Anabilim Dalı Gıda hijyeni ve teknolojisi bölümü Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Ayrıca bakınız Veteriner tıp Veteriner hekim Veteriner fakülteleri listesi Türkiye'deki veteriner fakülteleri listesi Kaynakça Kategori:Veteriner tıp eğitim kuruluşları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri