Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yabancılar: Bölüm 1

halilbeyazyb83

Well-known member
Off, içimi şişiren bir korku-gerilim filmi daha. 2024 yılında, 80'ler ve 90'ların klişelerinde boğulan bir film nasıl çekmeyi başardılar? Bu kadar matah bir şeymiş gibi bir de devam filmi çekecekler buna. Bir film klişe olup keyifli de olabilir, klişelerle dalga geçen bir film olabilir, ya da klişeleri kullanan ama yeni bir şey katan bir film olabilir. Zaten başlamadan önce "Klişe mlişe ama 2024 filmi, muhtemelen keyiflidir" diye girdim. Girmez olaydım... Bu kadar salak kararlar alan karakterlerin olduğu korku filmlerinin bitmiş olması lazım. Bu kadar "tanrı" gibi hareket eden kötü karakterlerin de keza.

Yönetmeni Renny Harlin'miş. 65 yaşında, son derece klişe filmler yönetmiş biri. O zaman pek şaşırmamak lazım. Puanım 3/10, o da aşağıda yazacağım noktalardan ötürü:

--- SPOILER ---

- "Kötü karakter"lerin bir anda ortaya çıkması ve bir anda kaybolması 90'larda falan bitmiş olmalıydı be. Kadın duş alıyor, duşakabin dışındaki herif onu izliyor, kamera hafif hareket ediyor ve adam kayboluyor. Yav bir gidin be...
- Kötü karakterler kendinden emin maşallah. Ne bir acele etme durumu var ne bir panik. Ağır ağır yürümeler falan. Amacı ne belli değil. Öldürmek istemiyorlar, anladık. En sonda neden bıçaklayıp bırakıyorlar? Anlamsız. Gerekçeleri de kurbanların sadece "orada olması". Ok, keyif için yapıyorsunuz, tamam. Peki, neden ölümcül bir şekilde bıçaklayıp orada bırakıyorsunuz? Sonra polis sireni durunca tüyünüz diken diken oluyor. E amaç ne? Öldürüceksen öldür, can çekişmelerini izleyeceksen onu yap. Madem öldürecektin (polis gelmese zaten öleceklerdi), o zaman maske niye var mesela?
- Kötü karakterler maşallah tanrı gibi. Kurbanların nereye gittiğini, gideceğini biliyorlar ve ona göre orada beliriyorlar.
- Evin zeminine iniyor kurbanlar, oradan da ev dışına çıkıyorlar. Git kaç dimi? Yok ama, evin dibindeki kulübeye saklanıyorlar anlamsız bir şekilde. O da yetmiyor, kız çakmağını çıkarıp yakıyor. Bir de düdük çalın da daha rahat gelsinler :)
- Ev ahşap, her adımda bir yerler gıcırdıyor. Ortada da kimse yok, sessizlik hakim. Ama bir anda katiller beliriveriyor orada burada.
- Çocuk pompalı almış eline, sözümona "bolca" fişek almış (bolca dediği 6-8 tane falan). Arabaya binmişler kızla, basıp gidecekler. Ama yandan diğer eleman kendi kamyonetiyle çarpmaya başlıyor bunlara. Elemanlar ağaçla bu araç arasına sıkışıyor, yanında da pompalı. Ama kullanmıyor silahını :) Bir de klişenin dibi tabi, çocuğun bacağı sıkışmış, araçtan çıkamıyor, "Sen git, beni bırak" klişesi... Kız giderken silahı çekiyor ama o da ne? Diğer adam araçta yok. Birden bire kaybolmuş. Offf içim şişti.
- Çocuk, katillerden tekini yakalamış ormanda. Ensesine de pompalıyı dayamış. Kız arkadaşının nerede olduğunu soruyor, yoksa vurup öldürecek (!). Nah öldürürsün onu geçtim, hayvan gibi pompalıyı alıp kızın dibine kadar girip kendi hareket alanını kısıtlamanı falan da geçtim, en azından bir bacağına falan nişan al be. Çocuğun astımının olmasının hiçbir anlamı yok. Arabaya gidip de astım ilacını alması, bu sayede kızın tek kalması mı? Amacı neydi yani? Kız tek kaldı da ne oldu? Tamamen anlamsız.

--- SPOILER ---

3 puan vermemin nedeni ise "klişe mlişe ama keyifli bir zaman geçireceğiz" tipindeki girişten ötürüydü. Böyle Amerikan köylerinde geçen, genel olarak "home invasion" içeren filmler ilgimi çeker. Bunlar olmasaydı 1 falan verirdim, yani o derece sinir bozucuydu film.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri