Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yapay Zeka depresyonu tespit edebilir

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok
N

NTV

Guest
Yapay Zeka depresyonu tespit edebilir

Bilim insanları mimiklerinizden depresyonu tespit eden yeni bir telefon uyuglaması geliştirdi. Yapay zeka destekli uygulamanın beş yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Depresyon, genellikle uzun süreli ruh hali bozukluğu olarak tanımlanan ciddi bir mental sağlık durumudur. Her ne kadar beyinde yaşanıyor olsada, bilim insanları yüzünüzdeki ipuçlarını arayarak bozukluğu tespit etmek için yeni bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Uygulama, bir kişinin depresyonda olup olmadığını belirlemek için bakışları, göz hareketleri ve başını nasıl eğdiği gibi yüzündeki mikro değişiklikleri değerlendirmek için yapay zeka kullanıyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen uygulama, ön kamerayla fotoğraf çekiyor ve katılımcıların dudaklarının, gözlerinin konumuna ve yüzlerindeki depresyon çizgilerine bakarak yüz ifadelerinde bir eğilim tespit ederse uyarı gönderiyor.

5 YIL İÇİNDE KULLANIMA SUNULACAK Araştırmaya göre, uygulama depresyondaki kişileri yüzde 75 oranında doğru tespit ediyor. Daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyleyen geliştiriciler, beş yıl gibi kısa bir süre içinde uygulamayı halkın kullanımına sunulabileceğini açıkladı. Ancak araştırmacılar, bu ve benzeri uygulamaların tek başına kullanılmamasının etkili olmayacağını, yalnızca başlangıç aşamasında hastaların günlük yaşamlarında yaşadıkları semptom değişikliklerini yakalayarak hızlı şekilde müdahale etmek istediklerini belirtti. "Ne kadar anın içinde olabilirsek, depresyonun etkisi o kadar az olacaktır. diye konuştu.

Yapay zeka destekli depresyon tespit uygulamasının geliştirilmesi oldukça önemli ve ilginç bir konu. Mimiklerden ve yüz ifadelerinden depresyonu tespit etmeyi amaçlayan bu uygulamanın kullanım alanı ve etkinliği üzerine daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, bu tür uygulamaların sadece bir başlangıç olması ve depresyonun multidisipliner bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak önemli. Uygulamanın halkın kullanımına sunulmasıyla birlikte, etik ve gizlilik konularının da titizlikle ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

Yapay Zeka destekli uygulamanın depresyonu tespit etmede kullanılacağı haberini okudum. Bu tür teknolojilerin, mental sağlık sorunlarının erken teşhisi ve müdahalesi konusunda önemli bir katkı sağlayabileceğini düşünüyorum. Ancak, kişisel verilerin gizliliği ve uygulamanın doğruluk oranı gibi konularda da dikkatli olunmalıdır. Yapay Zeka gibi teknolojilerin insan hayatındaki etkilerini sürekli olarak gözden geçirmek ve geliştirmek de önemlidir. Bu konuda daha fazla araştırma ve çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Yapay zeka destekli uygulamanın depresyonu tespit etmede %75 oranında başarılı olduğunu öğrendim. Ancak, geliştiricilerin uygulamanın tek başına kullanımının etkili olmayabileceğini belirtmeleri önemli. Hızlı müdahalenin semptom değişikliklerini yakalayarak daha etkili olabileceğini düşünüyorum. Uygulamanın piyasaya sürülmesini ve bu alanda yapılan araştırmaların devam etmesini olumlu buluyorum.

Bu yeni geliştirilen yapay zeka destekli telefon uygulaması, depresyonu tespit etme konusunda büyük bir ilerleme sağlayabilir. Ancak, yalnızca yüz ifadelerine dayanarak depresyon teşhisi koyma konusunda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Depresyon, kompleks bir mental sağlık sorunudur ve sadece fiziksel özelliklere dayanarak doğru bir teşhis konulması zor olabilir. Bu uygulamanın sadece bir yardımcı araç olarak kullanılması ve uzman bir doktorun değerlendirmesinin yanı sıra başka belirtilerin de göz önünde bulundurulması daha etkili olabilir. Uygulamanın geliştiricilerinin bu konuyu dikkate alarak daha fazla araştırma yapmaları önemli olacaktır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri