Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

yaratıcı güç olmadan hiçbişey var olmaz mı

barisergun5j6b

Well-known member
#168352252 bu argüman kozmolojik delil olarak bilinen bir felsefi argümana dayanıyor ve klasik olarak Thomas Aquinas gibi filozofların üzerinde çalıştığı bir yaklaşımdır. İlk sebep (birincil sebep) fikri, evrenin ve her şeyin nihai bir kaynağı olduğu savunusudur. Argüman, zamanın ve evrendeki olayların sonsuz bir geriye gitmeyeceği, dolayısıyla başlangıçta bir "ilk sebep" olması gerektiği varsayımını içerir. Bu "ilk sebep", evrendeki sebep-sonuç zincirine dahil değildir ve sebebi olmayan bir varlık olarak tanımlanır. Bu tür argümanlara birkaç ana eleştiri getirilebilir:

1. Kuantum mekaniği ve sebepsizlik: Kuantum mekaniği, evrendeki her olayın bir sebebi olduğunu varsayan klasik nedenselliğe meydan okuyan bir dizi fenomen sunar. Örneğin, bazı kuantum olaylar (örneğin, parçacıkların belirli bir pozisyonda gözlemlenmesi) rastgele ve nedensiz olarak gerçekleşebilir. Kuantum belirsizliği, evrende bazı olayların hiçbir belirgin nedeni olmadan meydana gelebileceğini gösterir. Bu, argüman "her şeyin bir sebebi olmalıdır" önermesini sorgulayan bir noktadır.

2. İlk sebep'in zorunluluğu: İlk sebep argümanı, sebepler zincirinin bir başlangıcı olması gerektiğini varsayar. Ancak bazı filozoflar, evrenin kendisinin sonsuz bir geçmişe sahip olabileceğini ya da sebep-sonuç ilişkilerinin insan zihniyle sınırlı kavramsal bir yapı olabileceğini öne sürerek bu zorunluluğa itiraz eder. Özellikle modern fizik, zamanın evrenin büyük patlama ile başladığını gösterse de, bu başlangıcın dışında farklı zaman veya fiziksel gerçekliklerin var olabileceği düşüncesini gündeme getirir. Çoklu evren teorisi: Stephen Hawking'in ölmeden önceki son makalesi

3. Zamanın başlangıcı: Argüman, zamanın bir başlangıcının olması gerektiği ve sonsuz geçmişin mantıksız olduğu tezine dayanır. Ancak bu, zamanın doğası üzerine felsefi ve fiziksel tartışmalara açık bir konudur. Zamanın başlangıcı olup olmadığı, evrenin kendisinin mi bir başlangıcı olduğu yoksa sonsuz bir döngü içinde mi var olduğu hala bilim ve felsefe dünyasında tartışmalı bir konudur. Stephen Hawking'in teorileri, evrenin başlangıcı hakkında yeni bakış açıları getirerek evrenin kuantum mekaniği bağlamında var olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, bu argüman, metafizik ve felsefi bağlamda güçlü bir temele sahip olmakla birlikte, modern bilimsel teoriler ve özellikle kuantum fiziğinin getirdiği yeni bakış açıları karşısında yeniden değerlendirilmesi gereken bazı zayıf yönlere sahiptir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri