Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yatırım Portföyü Tasarımı: Hisse Senedi Serbest Fonunu Hedefle

leylaakgulrewb

Well-known member
Fon tercihimde ilk adımı attım. Fonun tercih nedenim, büyüklüğünün (şu anda 680 milyon TL) makul olması ve serbest fon olarak faaliyet göstermesi oldu. Serbest fon sahibi olabilmek için nitelikli yatırımcı beyanı vermek yeterli; pörtföy büyüklüğünün sorgulanmaması ve bu beyanın geçerli olması büyük bir kolaylık sağlıyor. Nitelikli yatırımcı beyanını vermek için banka veya aracı kuruma başvuru yapmak gerekiyor; bu beyanı verdiğinizde artık tüm kurumlardan serbest fon alabilirsiniz. Serbest fonlar için bu özelliğin mevcut olmaması durumunda, fonun bağlı olduğu kurumla ayrı sözleşmeler yapmak gerekebilir; bu ise ayrı bir süreçtir. Birçok banka ve aracı kurum, nitelikli yatırımcı beyanı için imzalı dilekçe talep ediyor. Garanti Bankası'nda bu işlemi online olarak yapma imkanı olduğunu duydum ancak şahsen deneyimlemedim. Ben Foneria üzerinden bu işlemleri hallettim. Hesabımı açtıktan sonra, fon alım ekranına girerek nitelikli yatırımcı beyanı bölümüne yönlendirildim ve görüntülü görüşme ile işlemi hızlıca tamamladım. Aynı zamanda çalıştığım bankanın fon alım ekranında da fonu seçebildim. Hisse senedi ağırlıklı fonlarda çeşitli kısıtlamalar bulunmaktadır; örneğin tek bir hisse senedinde %10'u aşamazsınız ve aynı grup hisseler arasında da sınırlamalar vardır. Bu nedenle, serbest fon benim için daha mantıklı bir tercih oldu. Fon yöneticilerinin ve yönetim anlayışının makul olduğunu düşünüyorum. Yunus Şahin hakkında genel algı olumsuz olabilir ancak kişisel olarak bir sorun yaşamadım. Etik olmayan bazı söylem ve eylemlerinin olduğunun farkındayım ancak fon yöneticilerinin asıl sorumluluğunun piyasadaki herkese değil, sadece fonun yatırımcılarına karşı olduğunu düşünüyorum. En önemli kriter fonun getirisidir. Getiriler açısından bazı diğer fonlardan geride olabilirim ancak sadece getiriye bakmanın yeterli olmadığını düşünüyorum. Şu anda NNf, Maç, İİH, Tİ2 gibi 5-6 milyar TL seviyesinde fonlar mevcut. Bu fonlara olan ilgi dönemsel olarak değişebilmektedir; örneğin, 2023'te Maç fonu yoğun talep görmüş ve yeni paylar çıkarılmıştı. Maç fonunu yöneten Haydar Acun deneyimli bir isim olabilir ancak yatırım tarzını uygun bulmadığım için bu fonu tercih etmedim. İİH fonunu yöneten Tufan Deriner'in analizlerini takip ettiğim ve değerli bulduğum bir isimdir. Bu büyük fonların, sığ hisselere girmesi ve çıkması bir sorun olabilir; ayrıca bu fonların havuzları daraldıkça işler daha da karmaşık hale gelebilir. Hedef portföydeki NNf fonunu, büyüklük nedeniyle elemeyi tercih ettim; HkH fonu ise sadece katılım tarafından hisse alabildiği ve endekse dahil olan hisselerin belirli periyotlarla değişmesi sebebiyle tercih etmedim. Parçalı alımlarla devam ederken aynı zamanda fonların giremeyeceği kadar sığ hisselerde bireysel pozisyonlar alarak yatırım stratejimi dengeleyeceğim. Son 4-5 yıldır endeksler, döviz ve faiz gibi konularla ilgilenirken son bir yılda ilgim azaldı. Durum böyle olunca en doğru kararım paranın yönetimini profesyonellere bırakmak oldu. Son olarak, fon yatırımı yaparken tam teslimiyet önemlidir; ayda bir açıklanan dağılıma bakarak neden bu fonu aldığınızı sorgulamak, fon taşımayı zorlaştırabilir. Tam teslimiyet moduna giremeyenler için fonlarda kalıcılık sağlamak zor olabilir; bu nedenle, yatırım yapmadan önce kişinin kendisini anlaması ve buna göre karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri