Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

yeni annelere yapılan zorbalık

barankaya0jy8f

Well-known member
Yeni annelere yönelik toplumda artan bir zorbalık fark ettim doğum sürecimle birlikte. Özellikle kadınlar arasında yaygın olan ve genellikle farkında olunmayan bu durum, annelerin hislerini ve deneyimlerini düşünmeden sorular ve yorumlar yapılıyor. Bu süreçte beni düşündüren bir diğer konu ise, bugüne kadar en yakın çevrem dahil kimseye bu tür sorular sormadım. Mesela, yeğenlerimin emzirme sürelerini bile bilmiyorum. Belki de toplum olarak aşmamız gereken ve kişisel sınırlarımızı bilmemiz gereken bir mesele var. Zira, bu tür baskın sorular ve yorumlar zamanla zorbalığa dönüşebiliyor. Aslında yapmamız gereken, bebeği sevmek, annelere ve bebeklere destek olmak ve güzel cümleler sarf etmek. Geri kalan kararları anne, baba ve bebek birlikte çözer. Emiyor mu? Mama mı veriyorsun? Hangi marka? En azından bebeğin beslenme şekli ile ilgili endişelenmek yerine, bağ kurmaya odaklanın. "9 ay karnımda taşıdım yetmedi mi?" hissine kapılmak yerine, annenin doğru kararlar vermesine saygı göstermek önemli. Emzik mi veriyorsun? Neden vermiyorsun? Kundakla mı sarmalıyorsun? Kaç kilo aldı? Küçük değil mi? "Benim bebeğim, sizlik bir şey yok" hissine kapılmak yerine, her annenin kendi yolunda gitmesine izin verin. Eşin de mi gece bakıyor bebeğe? Sen tek başına mı bakıyorsun? "24 saat uykusuz nasıl duracağım?" endişesi ile uğraşan bir anneye destek olun. Çocuk acıkıyor, aranıyor. "Benim bebeğim ne zaman doydu, acık veya tok mu anlamıyorum" hissini anlayın. Kalın giydir, ince giydir. Üstünü ört. Açık hava çarpar. "Benim bebeğim için en iyisini nasıl seçersem öyle gider" hissine saygı gösterin. İşe başla, başlama. "Eşim ve ben kararlarımızı kendimiz veririz" hissine destek olun. İkinci çocuk muhabbeti ve "biz böyle büyüttük" cümlesi aslında herkesin kendi kararı. Bu örnekler sadece birkaçı, eminim birçok anne benzer deneyimleri paylaşabilir. Bu süreçte annelere daha anlayışlı ve destekleyici olmak hepimizin sorumluluğu.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri