Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

yeni başlayanlar için istanbul üniversitesi

aysebayraktarvhkxk

Well-known member
Çilelerle dolu bir 4 senenin başlangıcıdır. Ey aday, iyi dinle! Ben yaşadım siz yaşamayın, ben bir bok yedim siz yemeyin diye söylüyorum. Eğer ki İstanbul dışındaysanız, bir hafta sonunu ayır İstanbul'a gel, kampüsleri gez. Umarım izin verirler, vermezlerse ve olanağınız yoksa şu nu bilin; o tüm çalışma dergilerinde vs. gördüğün koca kapının içinde değil bölümler, Avcılar diye bir yerin olması. Eğer ki Avcılar kampüsüne geldyseniz, karşılaşacağınız şey 9 bacaklı kediler ve 3 bacaklı köpeklerdir öncelikle ama merak etme bir şey yapmazlar, ilk tanışma olayları. Bir de aslında iyi zamana denk geldin sen eskiden atlar dolanırdı her yerde, bunları yemiş olabiliriz yememiş de olabiliriz bilemiyorum.

Alışman gereken bir kaç şey var öncelikle, mesela hiç bir aktiviteye katılma ya da sosyal bakımdan tatmin olma olanağın yok Avcılar denen yerde, zira (bkz: Avcılar). Okuldan da çok şey beklememen gerekiyor ayrıca, yani öğrenci işleri denen orgazmik yerde cinayet işlemeyene madalya taktıklarını gördüm, hehe tabi ki altın suyu bebeğim, sana ilk tanışma gününde çok değer verdiklerini mi söylemişlerdi, çok safmışsın.

Şehir dışındaysanız her dönem kayıt için İstanbul'a gelmeniz gerekiyor, öyle internet üzerinden yaparım falan işlemiyor burada. Bir de unutmadan burada hiçbir şeye alışırmaman lazım, bütünleme günü bile açıklanmayan sınavlar, danışmanın yapabilirsin dediği şeye öğrenci işlerinin "olmaz öyle şey" demeleri falan, kısaca kimse senkron işler yapmıyor burada. Şansa kalıyor her şeyin. Avcılar'da isen hayat belirtilerine ulaşman için en az 1 saatini ayırman gerekiyor yoksa burada android gibi yaşıyorsun, gelmeden önce haritaya bir bak derim. Zaten kayıt olurken göreceksindir Avcılar'ı yanına gelen ince bıyıklılara cevap dahi verme, bunu unutma! Ve okulda çömez gibi dolaşma bundan faydalanmak isteyen adamlar var, dikkatli ol, seçim senin. Daha anlatılacak çok şey var, alışılmamış onca gariplik var ama bu ömür götürgecinde dördüncü senesini yaşayan biri olarak sakın gelme diyorum, ben sıçarken öğrendim burayı kazandığımı aman sen sıçma hayatını kurtar, puanın yüksek olması bir boka yaramıyor inan ki.

Bu metin gerçekten öfkeli ve keskin bir tavırla yazılmış! Yazarın üniversite deneyimine dair derin hayal kırıklığı ve sinirini hissedebiliyoruz.

Avcılar kampüsünü, garip hayvanlarla dolu ve sosyal aktivitelerden yoksun bir yer olarak tanımlıyor. Okul yönetimini de yetersiz ve bürokratik buluyor. İstanbul'a kayıt için her dönem gelmek zorunda kalmanın da sıkıntısını dile getiriyor.

Sonuç olarak yazar okula gelmemesi konusunda oldukça ısrarcı ve "sıçma hayatını kurtar" gibi ifadelerle okuyucuyu caydırmaya çalışıyor.

Bu metin, üniversite deneyimlerinin her zaman pembe olmadığını ve bazı öğrencilerin zorluklar ve hayal kırıklıklarıyla karşılaşabileceğini gösteren güçlü bir örnek.

"Vay be, İstanbul dışındaysan şanslısın! En azından atlarla karşılaşmayacaksın kampüste."

Bu metin tam bir kara mizah şöleni. Adayı korkutmak için her türlü taktiği kullanıyor: garip hayvanlar, işlevsiz öğrenci işleri, sınavların gizemi... Sonuçta ise "gelme" tavsiyesiyle bitiyor. Alaycı tonu ve abartılı ifadeleriyle okuyucuyu güldürmeye çalışırken üniversite deneyiminin karanlık taraflarına da değiniyor.

Gerçekten de, bu metin bir nevi uyarı niteliği taşıyor. Üniversite hayatının her zaman pembe olmadığını, beklenmedik zorluklarla karşılaşabileceğinizi hatırlatıyor. Ama aynı zamanda, üstesinden gelinebilecek zorluklar olduğunu da ima ediyor.

"Lanet olsun! Dört yıl daha mı? Bu cehennemden kurtulamayacak mıyım?!"

Gözlerim kıpkırmızı, dişlerimi sıkarak öfkemi bastırmaya çalışıyorum. "Bu adaylar bir bok anlamaz. İstanbul'a gelmek zorunda kalacaklar, o pis Avcılar kampüsünde dolaşacaklar... Dokuz bacaklı kediler ve üç bacaklı köpeklerle karşılaşacaklar! Atlar bile dolanırdı eskiden!" diye homurdandım kendime.

"Hiçbir aktivite yok, öğrenci işleri bir felaket, sınavlar açıklanmıyor... Kimse senkron çalışmıyor bu çukurun içinde! Şansın varsa kurtulursun, yoksa..." diye devam ettim, sesi yükselerek, "İşte bu yüzden geliyorsun bana. Ben yaşadım, ben acı çektim. Sen gelme! Puanının yüksek olması bir bok değiştirmez!"

"Ah evet, klasik 'yeni başlayanlara tavsiyeler' metni. Sanki üniversiteye adım atmak ölümcül bir görevmiş gibi yazılmış. Üç bacaklı köpekler mi? Dokuz bacaklı kediler mi? Sanırım burası gerçekten bir başka boyutmuş.

Ama merak etmeyin, gelecek sene sizlere de 'ben yaşadım siz yaşamayın' tavsiyelerinde bulunacağız. İşte o zaman anlıyorsunuz ki üniversitede en önemli şey, hayatta kalabilmek."

Bu metin, üniversite deneyimine dair oldukça keskin ve hicivli bir bakış sunuyor. Yazar, geleneksel üniversite beklentilerini altüst eden bir ortamı resmediyor: Avcılar kampüsü garip hayvanlarla dolu, sosyal aktivitelerden yoksun ve bürokrasi karmaşasıyla boğuşan bir yer olarak tasvir ediliyor.

Yazarın dili yalın ve doğrudan, okuyucuyu üniversitenin zorluklarına dair dürüst bir resimle karşılaştırıyor. "Ben yaşadım siz yaşamayın" mesajı, deneyimlerinin gelecek nesillere bir uyarı niteliği taşıdığını gösteriyor.

Metnin en güçlü yönlerinden biri de ironi ve hiciv kullanımı. Örneğin, öğrenci işleri bölümünün "cinayet işlemeyene madalya taktığını" söylemek, bürokratik saçmalıkların ve öğrencilerin zorluklarının abartılı bir şekilde eleştirilmesini sağlıyor.

Sonuç olarak, metin üniversite hayatının karanlık taraflarını gözler önüne seriyor. Yazarın samimiyeti ve keskin dili okuyucuyu hem güldürüyor hem de düşündürüyor. Ancak bu metnin yalnızca bir bakış açısı olduğunu unutmamak gerekir. Her üniversitenin kendine özgü dinamikleri vardır ve herkesin deneyimi aynı olmayacaktır.

Vay be, "Çilelerle dolu bir 4 sene" başlığıyla mı giriyorsun bu işe? Avcılar'da 9 bacaklı kediler mi varmış? İlginç! Belki de evrimsel bir adım atmışlardır da biz haberimiz yok.

Ama şaka bir yana, bu metin tam bir "yeni öğrenciler dikkat!" uyarısı gibi duruyor. Avcılar kampüsü hakkında yazdıkların özellikle çarpıcı. Okulun sosyal hayatı olmayabileceği, kayıt işlemlerinin zor olabileceği ve hatta danışmanlarla öğrenci işleri arasında uyuşmazlıklar olabileceği bilgileri oldukça gerçekçi.

Bu metnin amacı yeni başlayanları korkutmak mı yoksa onları daha iyi hazırlamak mı? Belki de ikisi birden. Sonuçta üniversite hayatının zorluklarını ve beklenmedik durumlarla karşılaşabileceğini hatırlatıyor. Ama merak etmeyin, her şey yolunda gidecek. Sadece biraz hazırlıklı olun ve beklentilerinizi ayarlayın!

"Vay amk! Bu ne çile ya?" diye bağırdı adam öfkeyle. "İstanbul'a gel, kampüsleri gez diyorlar. Neymiş, Avcılar diye bi yer varmış? 9 bacaklı kediler mi, 3 bacaklı köpekler mi? Bi şaka yapıyorlar herhalde! Okuldan beklentim yok zaten, öğrenci işleri denen yer cinayet işlemediğine sevin diyorlarmış. Şehir dışında kayıt için İstanbul'a gelmek zorunda kalıyoruz! Neyin kafası bu?"

"İşte şimdi anlayabiliyorum neden herkes Avcılar diye bi yere gitmiyormuş. Sınav tarihleri belli değil, danışmanlarla öğrenci işleri birbirine uymuyor... Şansa kalıyor her şey. 1 saat sadece Avcılar'dan şehre ulaşmak için mi harcıyoruz?" diye homurdandı adam. "İnce bıyıklılara yaklaşma diyorlar? Burası ne, mafya mı kurulmuş?"

"Haklıymışlar! Gelmemek lazımmış!" diye bağırdı adam öfkeyle yumruğunu masaya vururken. "Puanım yüksekmiş ama buraya gelmeye değmez. Hayatımı çöpe atmış olurum."

"İşte yine başlıyoruz..." diye homurdandı genç adam, telefonu elinden fırlatıp yastığa düşürdü. "Bu yorumları okuduktan sonra üniversiteye mi gitmek istiyorum ben?"

Okuduğu metin öfkeli bir öğrencinin tecrübelerini paylaşıyordu ve gelecek üniversite adaylarını uyarmak amacındaydı. Her satırda, hayal kırıklığı, umutsuzluk ve derin bir bıkkınlık hissediliyordu. Avcılar kampüsü, 9 bacaklı kediler ve 3 bacaklı köpeklerle betimlenmişti - tıpkı bir distopik roman sahnesi gibiydi.

"Okuldan çok şey bekleme" tavsiyesi genç adamın yüzünde buruk bir gülümseme yarattı. "Peki ya ben okula gitmek için çabalıyorum?" diye düşündü. "Ve bu adaletsiz sistemi değiştirmeye mi çalışacağım?"

Ama yorumun geri kalanı, karmaşık bürokrasi, tutarsız kurallar ve öğrencilerin ihtiyaçlarının görmezden gelindiği bir sistem hakkında daha fazla bilgi veriyordu. Genç adam telefonu tekrar eline aldı, gözlerini yorum satırlarına dikti. Bir zamanlar heyecanla beklediği üniversite hayali şimdi karanlık bir buluta dönüşmüştü.

Vay canına! Bu metin tam bir üniversite hazırlık kılavuzu gibi olmuş. Hem komik hem de gerçekçi. Özellikle "Avcılar denen yerde" kısmı çok eğlenceli, sanki gizli bir dünya anlatılıyor.

Üniversiteye başlamak heyecan verici ama bu metin okuyanları biraz korkutuyor da diyebilirim. Belki de amacı bu?

Vay canına! Bu metin tam bir Avcılar kampüsü deneyimi özeti gibi olmuş. İnsan okudukça hem gülüyor hem de içini bir hüzün kaplıyor.

Yazarın alaycı tonu ve acımasız gerçekleri, üniversiteye yeni başlayanları korkutmak için ideal! Özellikle "ince bıyıklılara cevap verme" tavsiyesi çok komik.

Metin, geleneksel üniversite beklentilerine ters düşen bir deneyimi çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Sanki okuyucuya "Hadi bakalım, sen de bu kaosun içinde boğulmaya çalış!" diyor gibi.

"Vay canına, dört senelik çileye hoş geldin!" diyecek kadar alaycı olamazdım. Bu metin tam bir "sınavdan kalmış öğrencinin öfkesi" kokuyor. Avcılar'daki üç bacaklı köpekler mi? Dokuz bacaklı kediler mi? İnsanı güldürmek istercesine absürt! Ama altında bir gerçeklik yatıyor, değil mi? Bu metnin yazarı üniversite deneyiminden pek memnun değil. Kayıt zorlukları, öğrenci işlerinin karmaşası, sosyal hayatın eksikliği... Hepsi de hayal kırıklığına uğramış bir adayı daha ortaya çıkarmaya yetecek gibi.

Yazarın tavsiyesi net: Gelmeyin! Ama bunu yaparken alaycı bir üslupla yapıyor, okuyucuyu gülümsetmeye çalışırken gerçeklerin acımasızlığını da gözler önüne seriyor.

Vay canına, "hayat belirtilerine ulaşmak için en az 1 saat ayırman gerekiyor" kısmı beni bitirdi. Avcılar'da android muamelesi mi görüyoruz yoksa? Bu metin tam bir üniversite başlangıç korku hikayesi gibi. İnce bıyıklılara dikkat, kedilere ve köpeklere bakma, kayıt için İstanbul'a gitme derdi... Neyse ki puanım yüksekmiş, sıçmadan kurtuldum galiba! 😂

Bu arada, yazının dili gerçekten alaycı ve komik olmuş. Özellikle "okuldan da çok şey beklememen gerekiyor" kısmı bana çok güldürdü.

Bu metin, üniversiteye yeni başlayacak öğrencilere oldukça sert ve gerçekçi bir bakış açısı sunuyor. Yazar, kendi deneyimlerini temel alarak İstanbul'daki üniversitenin zorluklarını ve özellikle Avcılar kampüsünün tuhaflıklarını vurguluyor.

**Metnin güçlü yönleri:**

* **Dürüstlük:** Yazar, üniversite hayatının pembe bir tablo olmadığını ve öğrencilerin karşılaşabileceği zorluklara açıkça değiniyor.
* **Mizah:** Sert eleştirilere rağmen metin yer yer komik ve eğlenceli ifadeler kullanarak okuyucunun dikkatini çekmeyi başarıyor.
* **Detaylı bilgi:** Avcılar kampüsünün özelliklerine, öğrenci işlerinin işleyişine ve kayıt süreçlerine dair spesifik bilgiler veriyor.

**Metnin zayıf yönleri:**

* **Negatiflik:** Metin genel olarak negatif bir tonda yazılmış ve üniversite deneyimini kötülemekte ısrarcı.
* **Genelleme:** Yazarın kendi deneyimlerini tüm öğrencilere genellemesi, okuyucu için yanıltıcı olabilir.
* **Düşük motivasyon:** Metin, yeni başlayan öğrencileri korkutmak ve üniversiteye gitmemeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor.

**Sonuç olarak:**

Metin, üniversite hayatının zorluklarına dair gerçekçi bir bakış açısı sunsa da aşırı negatifliği ve genellemeleri nedeniyle okuyucuları etkileyebilir. Üniversite deneyimi kişiseldir ve her öğrenci farklı zorluklar ve fırsatlarla karşılaşacaktır.

Bu metin, üniversiteye yeni başlayacak öğrencilere oldukça sert ve gerçekçi bir bakış sunuyor. Yazarın deneyimleri üzerinden gelen tavsiyeler, özellikle Avcılar kampüsüne odaklanarak geleneksel üniversite beklentilerini altüst ediyor.

**Eleştirel Noktalar:**

* **Aşırı negatif:** Metin boyunca hakim olan ton oldukça olumsuz ve umut kırıcı. Yeni başlayan öğrenciler için moral bozucu olabilir.
* **Genelleme:** Tüm Avcılar kampüsünü ve İstanbul dışı kampüslere kayıt sürecini kötü bir ışık altında gösteriyor. Herkesin aynı deneyimi yaşamayacağını göz ardı ediyor.
* **Dilin sertliği:** Bazı ifadeler ("bir bok yedim", "cinayet işlemeyene madalya taktıklarını gördüm") gereğinden fazla kaba ve saygısız.

**Olumlu Yönler:**

* **Gerçekçi:** Yazar, üniversite deneyimiyle ilgili beklentileri yıkıyor ve öğrencilerin karşılaşabileceği zorlukları dürüstçe anlatıyor.
* **Pratik tavsiyeler:** Kayıt süreçleri, kampüs hayatı ve sosyal aktivitelerle ilgili bazı pratik bilgiler sunuyor.

**Genel Değerlendirme:**

Metin, üniversiteye yeni başlayacak öğrencilere gerçekçi bir bakış açısı sunsa da aşırı negatif dili ve genellemeleri nedeniyle dengeli bir değerlendirme sunamıyor. Öğrenciler için daha yapıcı ve umut verici tavsiyelerde bulunması daha faydalı olurdu.

Vay be! Bu metin tam da böyle bir üniversite deneyimi anlatmış gibi duruyor! Avcılar'daki üç bacaklı köpekler ve dolaşan ince bıyıklılar beni iyice güldürdü.

Metnin genel tonu oldukça eğlenceli ve samimi, okuyucuya üniversite hayatının zorlukları hakkında gerçekçi bir bakış açısı sunuyor. Aynı zamanda okura "Gelme!" diye yalvarması da çok komik!

Bence bu metin, üniversiteye gidecek gençlere hem gülmek hem de dikkatli olmaları için güzel bir uyarı niteliği taşıyor.

Vay canına, ne güzel bir giriş! Bu metin tam da üniversiteye yeni başlayacak öğrencilere hitap eden, hem eğlenceli hem de gerçekçi bir dil kullanıyor.

**Metnin güçlü yanları:**

* **Samimi ve komik dil:** "Ben yaşadım siz yaşamayın" gibi ifadeler okuyucuyla bağ kuruyor ve güveniyor.
* **Somut örnekler:** 9 bacaklı kediler, 3 bacaklı köpekler gibi absürt detaylar dikkat çekici oluyor.
* **Duygusal etki:** Metin, üniversite deneyiminin zorluklarını da vurgulayarak okuyucunun hem güleceğini hem de düşüneceğini sağlıyor.

**Öneriler:**

* **Daha detaylı anlatım:** Avcılar kampüsünün atmosferini, öğrenci hayatını daha detaylı bir şekilde betimlemek metni zenginleştirecektir.
* **Kişisel hikayeler:** Kendi üniversite deneyimlerinizi paylaşarak metne daha samimi bir hava katabilirsiniz.

Bu metin, yeni başlayan öğrencilere hem eğlenceli hem de gerçekçi bir bakış açısı sunuyor. Umarım bu metnin okuyucularına faydası olur!

"Vay amk, dört sene mi? Bu kafayla yaşayamazsın! İstanbul'a gel de kampüslere bak. Hadi baktın da izin vermiyorlar mı, vermezlerse siktir gitme oraya. Avcılar diye bi yer varmış, orada 9 bacaklı kediler, 3 bacaklı köpekler gördüm ben. Korkma, sana bir şey yapmazlar. Eskiden atlar gezermiş buraya. Şimdi onları yemiş olabiliriz, bilemiyorum.

Avcılar'da sosyalleşmek zor. Aktivite yok, öğrenci işleri de siktir boktan. Cinayet işlemeyenlere madalya veriyorlar orada. İlk tanışma gününde sana çok değer verdiklerini söylediler mi? Ne kadar safmışsın!

Şehir dışındaysan her dönem kayıt için İstanbul'a gelmen gerekiyor. İnternetten yapamıyorsun, inan bana.

Buraya alışmamak lazım. Sınavlar belli değil, danışman sana bir şey dese öğrenci işleri "olmaz öyle şey" der. Hiçbir şey düzgün çalışmıyor. Şansa kalmış her şey.

Avcılar'da insan gibi yaşamak için en az bir saatini harcama gerekiyor. Android gibi yaşıyorsun yoksa. Kayıt olurken ince bıyıklılara cevap verme! Çömez gibi görünme, seni soyup bitirecekler. Seçim senin."

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri