Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni Mezun Mühendisin Asgari Ücrete Tepkisi

muratergunjrk

Well-known member
Yeni Mezun Mühendisin Asgari Ücreti Beğenmemesi

Troll bir başlık belki, ama yazmaya değer bir konu. Tanıdıklarım, İstanbul'daki iyi üniversitelerden yeni mezun olmuşlar ve asgari ücret teklifini kabul etmek zorunda kalmamışlar. Peki, bu durum sadece şans mı, yoksa mühendisin profiline mi bağlı?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu durumun birçok faktörü var. Mühendisin uzmanlık alanı, mezun olduğu okul, staj deneyimleri ve yabancı dil seviyesi gibi. Örneğin, tanıdığım bir arkadaşım, zeki ve azimli biri, İstanbul'daki prestijli bir üniversitten orman mühendisliği mezunu ve ilk işine asgari ücretin üzerinde, 6000 TL'nin üstünde bir maaşla başlamış. Elbette, asgari ücretle başlayanlar da var, bu Türkiye'de ne yazık ki yaygın bir durum.

Ancak, bence en önemli nokta, insanların istediği bölümü okuması. İstediği bölümü okuyabilen şanslı bir azınlık olduğumuzu düşünüyorum ve bu açıdan kendimi mutlu hissediyorum. Çünkü, belki daha "başarılı" sayılan bir bölümü seçseydim, mutlu olmayabilirdim. Hırslarımızı bir kenara bırakmalıyız bazen, mutluluğumuz her şeyden önemli. Hayata bir kere geliyoruz, o yüzden kendimizi dinlemeli ve istemediğimiz şeyleri yapmamalıyız.

Tabii ki, Türkiye gerçeklerini de göz ardı etmemek gerekiyor. İş bulabileceğiniz ve istediğiniz bir alan varken, sırf toplumun baskısı ya da hırslar yüzünden istemediğiniz bir şeyi yapmayın. İş yeriniz, eşinizden daha fazla zaman geçireceğiniz bir yer, o yüzden mutlu olduğunuzdan emin olun.

Son olarak, asgari ücret teklif eden şirketlere bir mesajım var: Lütfen utanın! İnsanların emeğine saygı duyun!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri