Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yıldız Ecevit (edebiyat kuramcısı)

bullvar_katip

Administrator
Nâdîde Yıldız Ecevit, (d. 28 Ocak 1946, Gelibolu, Çanakkale - ö. 22 Haziran 2021, Bodrum, Muğla) Türk edebiyat kuramcısı, edebiyat tarihçisi ve yazar. Yıldız Ecevit, ortaöğrenimini İstanbul Çamlıca Kız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Alman dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde ve ardından Ankara Üniversitesi'nde Türk ve Alman edebiyatları arasında karşılaştırmalı olarak yaptığı çalışmalarıyla yüksek lisans ve doktor derecelerini aldı. 1986 ile 2000 yılları arasında Ankara Üniversitesi'nde ders verdi. 1996 yılında profesör oldu. Ankara Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesi'nde Alman edebiyatı, avangard edebiyat ve 20'inci yüzyıl dünya romanı konularında ders verdi. Postmodern Türk romanı hakkında ve özellikle "Çağını aşan, dahi özellikli sanatçı" olarak nitelendirdiği Oğuz Atay'ın eserleri üzerinde çalıştı. Ben Buradayım... başlıklı incelemesi, Oğuz Atay ve romancılığı hakkındaki en önemli inceleme olarak kabul edilir. Nisan 2021'de “Bu roman, yaşamının büyük bir bölümünü ‘bilgi’ derleyerek geçiren birinin: bir edebiyat araştırmacısının ürünü” diye tarif ettiği Kozmik Komedya başlıklı romanı yayınlandı. Uzun süredir lenfoma hastalığı tedavisi gören Yıldız Ecevit, 22 Haziran 2021'de Muğla'nın Bodrum ilçesinde öldü. Cenazesi, 24 Haziran 2021'de Gölköy mezarlığına defnedildi. Eserleri Kozmik Komedya, 2021 ISBN 978-6051856025 Ben Buradayım..., 2005, ISBN 978-9750503214 Türk Romanında Postmodernist Açılımlar, 2001, ISBN 978-9754708752 Orhan Pamuk'u Okumak, 1996, ISBN 9789750502200 Bozkır Kurdu'nun Düş Yolculukları/Hermann Hesse (Derleme), 1994, ISBN 975-14-0468-1 Kurmaca bir Dünyadan, 1992, ISBN 978-9750511509 Intellektuellenproblematik bei Max Frisch und Oğuz Atay, 1990, Ara Yayınları İsviçre-Alman Edebiyatı, 1990, Ara Yayınları Flissengen Haritada Yok/Maja Beutler (Çeviri), 1990, Ara Yayınları Oğuz Atay'da Aydın Olgusu, 1989, Ara Yayınları Kaynakça Kategori:Lenfomadan ölenler Kategori:Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:1946 doğumlular Kategori:Gelibolu doğumlular Kategori:Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde öğrenim görenler Kategori:Türk yazarlar Kategori:Türk roman yazarları Kategori:Bilkent Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:2021 yılında ölenler Kategori:Bodrum'da defnedilenler Kategori:Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğretim üyeleri Kategori:20. yüzyıl Türk yazarları Kategori:20. yüzyıl Türk kadın yazarları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri