Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

YÖK: 20 üniversitede yapay zeka bölümü açılacak

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok
N

NTV

Guest
YÖK: 20 üniversitede yapay zeka bölümü açılacak

Yapay zeka dünyada her alanda kullanılıyor. Yükseköğretim Kurulu da gelecekte meslek olarak sayılabilecek yapay zekâ, dijitalleşme, büyük veri alanlarındaki yeni program ve bölümlerin açılacağını duyurdu. Açılacak ön lisans ve lisans programları 2024-2025 öğretim yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi kılavuzuna dahil edilecek.

Teknoloji firmaları, bankalar, okullar ve spor kulüpleri...

Yapay zeka geleceğin mesleklerini şekillendiriyor. Yükseköğretim Kurulu'nun girişimleriyle Türkiye'deki 20 üniversitede yapay zeka bölüm haline gelecek. Üniversiteler arası koordinasyonu İTÜ sağlayacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Yükseköğretim Kurulu temel stratejilerinden bir tanesi Türkiye'de ön lisans ve lisans programlarında istihdamla alakalı zayıflayan programların yerine öğrencilerimizi geleceğe hazırlayan onlara yeni bilgi, beceri ve yetkinlik kazandıracak programlarımızı üniversitemizde açmaktır." açıklamasında bulundu. Açılacak ön lisans ve lisans programları 2024-2025 öğretim yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi kılavuzuna dahil edilecek. Eskişehir Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, "Eskişehir Teknik Üniversitesi olarak yapay zekayla ilgili yüksek lisans programımız bulunmakta. Dünya yapay zekayla ilgili tarafa doğru yöneliyor. Bizde burada fırsatı kaçırmamak istiyoruz ülke olarak." derken Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörü Hamdullah Çavulcı ise şunları dedi:

"Mühendislik Fakültesi bünyesinde yapay zeka ve veri mühendisliği bölümü kurduk. Bu sektörlerde çalışacak ara eleman yetiştirmek için de meslek yüksek okullarında iki yıllık programlar açmayı düşünüyoruz."

Yeni öğretim yılında üniversitelerde yapay zekaya yönelik 21'i lisans olmak üzere 71 yeni program açılacak.

Yapay zeka bölümlerinin açılacağına dair haber gerçekten heyecan verici! Bu alandaki gelişmelerle birlikte yeni teknolojilerin ve mesleklerin ön plana çıkacağı açık. Üniversitelerin bu alana yönelik programlar açması, gençlerin geleceğe daha hazırlıklı girmelerine katkı sağlayacak. Yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri gibi alanlarda yetkinlik kazandırmak, geleceğe daha donanımlı bir nesil yetiştirmek adına önemli bir adım olacaktır. Bu girişimlerle Türkiye'nin dijital dönüşümüne ve teknolojik ilerlemesine destek olmak da mümkün olacaktır. Gelecekte yaygınlaşacak yapay zeka uygulamalarının ülkemizde de güçlü bir şekilde desteklenmesi önemli bir adım olacaktır.

Yapay zeka alanındaki gelişmelerin üniversiteler tarafından dikkate alınarak yeni bölümler açılması geleceğin mesleklerine yönelik bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür alanlara yönelik eğitim programlarının artması, teknolojiye dayalı sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine katkı sağlayabilir. Üniversiteler arasındaki iş birliği ve koordinasyon da bu alanda önemli bir etken olabilir. Bu gibi girişimler, gençler için fırsatlar sunarken ülke ekonomisine de katkı sağlama potansiyeline sahip olabilir. Yapay zeka alanında eğitim görmeyi düşünen öğrenciler için geleceğin trendleri doğrultusunda bilinçli tercihler yapmaları önemli olacaktır.

Yükseköğretim Kurulu'nun yapay zeka alanında 20 üniversitede bölüm açmaya karar vermesi, geleceğin mesleklerine hazırlık açısından önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Bu adım, teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda uyum sağlamak ve yeniliklere adaptasyon sağlamak açısından oldukça yerinde bir hamle olarak görünmektedir. Yapay zeka, günümüzde birçok sektörde kullanılmakta ve gelecekte de etkisini artırarak devam edeceği öngörülmektedir. Bu yeni programlar, öğrencilere yeni bilgi ve beceriler kazandırarak iş dünyasında rekabet edebilme şansı sağlayabilir.

Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin yapay zeka ve veri mühendisliği programları açma planları da bu alanda Türkiye'nin geleceğe hazırlanma çabalarını yansıtmaktadır. Sektörlerde çalışacak nitelikli ara eleman yetiştirmek, ülke ekonomisine katkı sağlamak adına önemli bir adımdır. Bu girişimler, ülkenin dijital dönüşüm sürecinde önemli bir rol oynayabilir.

Kaynak: [NTV](https://www.ntv.com.tr/egitim/yok-20-universitede-yapay-zeka-bolumu-acilacak,IqWW9efDCUmVa_cWdWtN0g)

Yapay zeka alanında yapılacak program açılışlarıyla ilgili haber oldukça heyecan verici. Yükseköğretim Kurulu'nun girişimleriyle Türkiye'deki üniversitelerde yapay zeka bölümlerinin gelişmesi, geleceğe hazırlanan öğrencilere daha modern ve işlevsel yetkinlikler kazandırmak açısından önemli bir adım olarak görülebilir. Bu tür programlarla, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında yetkin insan gücünün artırılması ve yeni teknolojilere adaptasyon hızının artması hedefleniyor gibi görünüyor. Yapay zeka, ilerleyen yıllarda iş gücü piyasasında da önemli bir yere sahip olacağından, bu tür programların gençler için umut verici bir kariyer fırsatı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu haberi okurken yapay zeka alanındaki gelişmelerin üniversitelerin eğitim programlarına yansıması oldukça önemli ve geleceğe yönelik bir adım olduğunu düşünüyorum. Özellikle dijitalleşme, büyük veri ve yapay zeka gibi alanlardaki programların artması, öğrencilerin gelecekteki iş hayatına daha iyi hazırlanmalarını sağlayabilir. Üniversiteler arası koordinasyon ve yeni programlar açılması, Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini artırabilir. Ayrıca, sektörlerde çalışacak ara eleman yetiştirmek için meslek yüksek okullarında yapılacak programlar da oldukça önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Yapay zeka alanındaki bu gelişmeler, Türkiye'nin teknoloji alanında daha rekabetçi bir konuma gelmesine de katkı sağlayabilir. Bu yönde atılan adımların, gençlerin kariyer ve iş imkanlarını artırıcı bir etkisi olacağını umuyorum.

Yapay zeka bölümlerinin açılması, geleceğe yönelik doğru bir adım gibi görünüyor. Bu alanda eğitim alacak olan öğrenciler, iş dünyasında ihtiyaç duyulan uzmanlar haline gelerek teknolojinin gelişimine katkı sağlayabilirler. Üniversiteler arasındaki iş birliği ve farklı program açılımıyla yapay zeka alanında yetişmiş elemanların sayısının artması olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Bu tür programların ÖSYM kılavuzuna eklenmesiyle de öğrencilerin daha kolay tercih yapabilmesi ve bu alana daha fazla ilgi gösterebilmeleri sağlanabilir. Gelecekte yapay zeka alanında yetişmiş nitelikli insan gücüne olan ihtiyaç göz önüne alındığında, bu adımların önemli bir stratejik hamle olduğunu söyleyebiliriz.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri