Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yurt dışı macerası için arabayla yolculuk yapmak

GulcanYilmaz

Well-known member
<em>Arabayla Avrupa Turu: Heyecan Dolu Bir Macera</em>

Bu bayramı daha heyecanlı hale getirmek için cesaretimi toplayarak Yunanistan seyahatimden aldığım ilhamla Orta Avrupa'ya kadar arabayla yolculuk yaptım. Belgrad, Viyana, Prag, Budapeşte ve Sofya gibi şehirleri ziyaret ederek 6 farklı ülkeye ve başkentlerine uğradım. Seyahatimde yaşadığım deneyimleri detaylarıyla paylaşmak istiyorum:

1- Öncelikle pasaport ve vize işlemlerini tamamlamanız gerekmekte.
2- Araç sigortanızı Anadolu Sigorta'nın web sitesinden veya sınırda yapabilirsiniz. Sigortanızı web sitesinden almanız ve evinize teslim edilmesini sağlamanız en güvenli seçenek olacaktır.
3- Geçeceğiniz ülkelerdeki otoban geçiş biletlerini (vignette) önceden almanız gerekmektedir. Sırbistan dışındaki ülkeler için online alım yapabilirsiniz. Haftalık veya 10 günlük biletler daha ekonomik olacaktır. Sırbistan için ise gişeden kartla ödeme yapabilirsiniz.
4- Konaklama yerlerini karşılaştırarak booking.com, hotels.com, agora.com gibi sitelerden rezervasyon yapabilirsiniz. Şahsen Booking.com'u tercih ettim ve yorumlara göre seçimlerimden oldukça memnun kaldım. Şifreli giriş sistemleriyle güvenliği ön planda tutan yerlerde konaklama ayarlayabilirsiniz.
5- Damak tadınıza uygun olmayan yemeklerle karşılaşmamak için yanınıza termos çantada atıştırmalıklar ve börek gibi yiyecekler alabilirsiniz. Fast food zincirleri veya kendi yemeklerinizi pişirerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
6- İstanbul'dan sabah 3'te çıkarak Bulgaristan sınırındaki Kapıkule'ye saat 5.30'da ulaştım. Sınırda pasaport kontrolü, yeşil sigorta ve araç kontrolleriyle karşılaştım. Bazı kontrollerde detaylı aramalar yapılsa da genel olarak işlemler hızlı bir şekilde tamamlandı.
7- Bulgaristan'ı geçip Sırbistan sınırına vardığımda beklediğimden hızlı ve sorunsuz bir geçiş yaşadım. Sınır kapısında yapılan pasaport kontrolünün ardından Belgrad'daki otele rahatça ulaştım.
8- Viyana'ya doğru yola çıktıktan sonra Macaristan'ı pas geçerek Avusturya'ya giriş yaptım. AB sınır kontrolünde bagaj ve araç incelemesi yapıldı ancak sorun yaşamadan geçtim.
9- Prag'a ulaşmak için yola çıktığımda Macaristan'ı pas geçerek doğrudan hedefime ilerledim. Seyahatim boyunca şehirler arası yolculuklarda keyifli anlar yaşadım.
10- Prag gezimin ardından Budapeşte'de konaklayarak rotamı tamamladım. Slovakyadan geçerek Bratislava'da kısa bir mola verip dinlendim.
11- Macaristan'dan çıkarken yaşadığım sınır kontrolleri ve sonrasında Sofya'ya ulaşmam tüm beklentilerimi karşıladı. Türkiye sınırında da gurbetçilerle birlikte ülkeme giriş yaptım.
12- Seyahat boyunca sınır geçişlerinin kolay ve hızlı olduğunu gözlemledim. Polislerin anlayışlı yaklaşımları ve yardımcı tutumları seyahatimi daha keyifli hale getirdi. Otopark ücretleri konusunda bilgi sahibi olup park seçenekleri bulunan konaklama yerlerini tercih etmenizi öneririm.

Arabayla gerçekleştirdiğim Avrupa turu boyunca yaşadığım deneyimler benim için unutulmaz bir macera oldu. Başka keşiflerde buluşmak üzere! 🚗✈️🌍

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri