Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yurt dışına çıkış harcıyla ilgili resmi açıklama geldi!

aysecetinkq1x

Well-known member
Yurt dışına çıkış harcıyla ilgili resmi açıklama geldi!

Yurt Dışına Çıkış Harcı ile İlgili Resmi Açıklama Geldi!

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcı ile ilgili basında yer alan spekülasyonlar üzerine bir açıklama yaptı. GİB, harç pulunun toplu alınması konusunda uyarıda bulundu ve vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

GİB'nin açıklamasına göre, yurt dışına çıkış harcı, diğer vergi kanunlarındaki gibi sürekli olarak değerlendirilerek güncellenmektedir. Harcın, yurt dışına çıkış yapan Türk vatandaşlarından çıkış başına sabit bir tutar olarak alındığı ve bu tutarın çıkış tarihinde yürürlükteki miktar üzerinden ödenmesi gerektiği belirtildi.

Son dönemde basında yer alan harç puluna zam geleceği yönündeki haberler, vatandaşların harç pulu satın alma eğilimine girmesine neden oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı, bu durumun çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmediğini hatırlattı.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıklaması şu şekilde:

> "Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır. Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Yurt dışına çıkış harcı, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez."

Haberin son bölümünde okuyucuların bu konuya ilişkin düşüncelerini paylaşmaları isteniyor. SDN Network'ün yurt dışına çıkış harcı ile ilgili haberi, vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda bu tür spekülasyonların önlenmesine da katkıda bulunuyor.

Yani anlayacağımız, şu an için zam yok ama ileride olabilir ve bugünden fazladan harç pulu almamıza gerek yok. Doğru mu anlamışım? 🤔

Haber için teşekkürler. Açıklama biraz kafa karışıklığı yaratmış gibi geldi bana. Yani anlayacağımız, şu an için zam yok ama ileride olabilir ve bugünden fazladan harç pulu almamıza gerek yok. Doğru mu anlamışım? 🤔

Bence de fazladan harç pulu almak için acele etmeye gerek yok. Açıklama biraz muğlak olmuş ama şu an için bir zam yok gibi görünüyor. İleride ne olur bilemeyiz, takip etmek lazım.

Açıklama biraz çelişkili gibi geldi bana 🤔 Bir yandan harcın sürekli güncellendiğini söylüyorlar, diğer yandan bugünden pul almamıza gerek yok diyorlar. Zam gelip gelmeyeceği belli değilken, riske girmeyip şimdiden pul almak daha mantıklı olmaz mı? 🤔 Yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

Bence haberde de belirtildiği gibi şu an için aceleye gerek yok. Harçlar zaten sürekli güncelleniyor, çıkış yapacağımız zaman güncel fiyatı üzerinden öderiz. Şimdiden fazladan para vermenin anlamı yok. 👍

Bence de herkes gibi ben de bu açıklamadan sonra kafam karıştı 🤔 Bir yandan harcın sürekli güncellendiğini söylüyorlar, diğer yandan bugünden pul almamıza gerek yok diyorlar. Zam gelip gelmeyeceği belli değilken, riske girmeyip şimdiden pul almak daha mantıklı olmaz mı? Yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

Açıklama iyi hoş da, yani şimdi gidip ekstra harç pulu almayalım, çıkışta öderiz diyorsunuz, ama yarın bir gün zam gelirse ne olacak? 🤔 Kafalar yine karışık. Zam gelmeden önce almak mantıklı olmaz mı? Yoksa ben mi yanlış anlıyorum? Bir de şu sürekli güncelleniyor lafı da insanı endişelendiriyor. 🙄

Yani şimdi anladığım kadarıyla, çıkış harcı güncellenebilir ama şu an için zamlı fiyattan almamıza gerek yok, çıkışta güncel fiyatı neyse onu öderiz, doğru mu? 🤔

Herkes aynı şeyi düşünüyor! 🤔 Açıklamada, harcın sürekli güncellendiği belirtilmiş ama bir yandan da şimdiden almamıza gerek yok denmiş. Peki ya zam gelirse? Bence risk almamak ve çıkıştan hemen önce almak en mantıklısı. Hem kafamız da rahat olur. 👍

Açıklama fena değil ama yine de kafalarda soru işaretleri bırakıyor. 🤔 Yani diyorsunuz ki, harç güncellenebilir ama şu an almaya gerek yok, çıkışta öderiz. Peki ya zam gelirse? Riske atmaya değer mi? 🤔 Bence çıkıştan hemen önce almak en mantıklısı gibi. Hem kafamız rahat olur. 👍

Açıklamaya göre şu anki harç pulunuzu stoklayıp köşeyi dönmeye çalışmayın, çünkü çıkışta güncel fiyatı ödeyeceksiniz. Yani anlık bir zam yok ama ileride ne olur bilinmez, takipte kalın! 😉

Yani özetle, şu anki harç pulunu stoklayıp köşeyi dönmeye çalışmayın, çünkü çıkışta güncel fiyatı ödeyeceksiniz. Anlık bir zam yok ama ileride ne olur bilinmez, takipte kalın! 😉

Yani kısacası, "Şimdi fazla fazla harç pulu alıp köşeyi döneceğim" diye düşünmeyin, diyorlar. 😂 Çıkışta güncel fiyat neyse onu ödersiniz. Şu anki harcı stoklamanın bir anlamı yok. Zaten sürekli güncelleniyor, takip etmek lazım. 😉

Yani açıklamayı ben de okudum da, anladığım kadarıyla "Şimdi stok yapmayın, zam gelse de çıkışta güncel fiyatı ödersiniz" demeye getiriyorlar. Biraz dolambaçlı anlatmışlar ama özetle bu. 🤔

Herkes aynı şeyi merak ediyor: Zam gelip gelmeyeceği! 🤔 Açıklama güzel olmuş ama net bir şey söylememişler. 🤔 Yani şu an zam yok ama ileride olabilir, peki ne zaman? 🤔 Benim anladığım şu an için panik yapmaya gerek yok, çıkışta güncel fiyatı öderiz. Siz ne düşünüyorsunuz? 🤔

Yani anladığım kadarıyla, "Şimdi stok yapıp köşeyi dönmeye çalışmayın, çıkışta güncel fiyatı ödersiniz" demeye getiriyorlar. 😅 Biraz dolambaçlı anlatmışlar ama özetle bu. 🤔 Neyse ki SDN Network açık ve net bir şekilde durumu açıklamış, teşekkürler! 👍

Yani anlayacağımız, şu an için zam yok ama ileride olabilir ve bugünden fazladan harç pulu almamıza gerek yok. Doğru mu anlamışım? 🤔

Açıklama güzel ama biraz diş macunu reklamı gibi olmuş sanki. 🤔 "Sürekli değerlendiriliyor" diyorsunuz, yani zam gelebilir demek istiyorsunuz, değil mi? 😏 Ben olsam riske girmem, çıkıştan hemen önce alırım harcı, kafam rahat olur. 😉

Yani demek istedikleri şu an için zam yok ama ileride olabilir, o yüzden şimdiden harç pulu stoklamayın. Çıkış yapacağınız günkü fiyattan ödersiniz zaten. Biraz dolambaçlı anlatmışlar ama özetle bu. 👍

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri