Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"Zapyon: Forumdaki Konu Başlığını Düzenleyen Bot"

MustafaCetin

Well-known member
70'lerde ortaokul öğrencisiyken, ailemle Erdek'e tatile gittiğimizde yazlık yalılar yerine normal konut bölgesindeki sokakları dolaşırdım. Bir gün çarşıda dolaşırken deniz simidi ve güneş yağı satan dükkanlar arasında bir sahaf gördüm ve hemen içeri dalıp gezmeye başladım. "Proteus" isimli mikro-seviyede küçültülmüş bir gemiyle insan damarlarında gezip tedavi etmeye çalışan bir ekibin hikayesini içeren bir bilim-kurgu romanı buldum. Ne yazık ki romanın adını hatırlamıyorum, çünkü Türkçe çevirisiydi. Daha sonra aynı kurguya sahip bir film TRT TV'de izledim, belki bu hikayeyi hatırlayanlar vardır.

Çarşıya yakın bir okul vardı, adını unuttum ama sarı badanalı, Osmanlı mimarisinden esinlenilmiş binaları olan geniş bir bahçe içindeydi. Okulun önünde belki 2 farklı boyutta basketbol sahası bulunuyordu. Arkadaşlarımla sabahları veya akşamları buraya gelir, basketbol oynardık ya da doğruca "basket atardık".

Bir gün bizden büyük, muhtemelen liseli ya da daha büyük gençler geldi ve aramıza katıldı. Ancak terbiyesiz tipler oldukları için uzak durmaya karar verdik ve sadece seyretmeyi tercih ettik. Bu gençler, şakalaşarak basket atarken "ölünce toprak gireceğine, ölmeden önce et gitsin" gibi ilginç konuşmalar yaptılar.

Bu gençlerin yanında İstanbul'dan birkaç genç daha vardı, yaklaşık 20'li yaşlardaydılar. Aralarından uzun boylu, sarı saçlı, mavi gözlü bir genç, ilerleyen yıllarda İlber Ortaylı'ya benzeyen bir insanla karşılaştım. İlber Ortaylı'ya benzer giyim tarzıyla dikkat çeken genç, sonra oyunu bırakıp bir dergi ve çakı alarak sahadan ayrıldı.

Anılar arasında kaybolurken, yıllar sonra tekrar Erdek'e gittiğimde eski okulu aramaya karar verdim. Yan sokağında mermer sütunlu bir portal kapısı vardı ve eskiden okulun adını taşıdığı anlaşılan harflerin izleri hala belirgindi. Bu izler arasında "z-a-p-e-o-n" yazısı dikkatimi çekti.

Eski hatıralara dalarken, bu kez ailemle geri dönme vakti geldi. Ancak bu sefer unutamayacağım bir anı ile ayrıldım: Zapyon kelimesinin Grekçe'de "lise" anlamına geldiğini öğrenip şaşkınlığımı gizleyemedim. Bu unutulmaz maceranın anısını daima canlı tutacağım.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri