Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zeki Duygulu

bullvar_katip

Administrator
Zeki Duygulu, (1907, Beyrut, Osmanlı İmparatorluğu - 13 Mart 1974, İzmir), Klasik Türk müziği şarkıcısı, bestecisi ve söz yazarı. Hayatı Eski rûsûmat memurlarından Fethi Bey’in oğludur. Babasının görevi sebebi ile bulunduğu Beyrut'ta 1907 yılında doğdu. Babasının Trablusgarp Savaşı’nda İstanköy'de İtalyanlar'a esir düşmesi üzerine annesi ile birlikte İzmir’e geldi. Kurtuluş Savaşı’na bizzat katılarak İstiklâl Madalyası aldı. 1938 yılında Hamiyet Hanım’la evlendi. Bu evlilikten Metin, Erol, Erdem ve Eser isminde dört çocuğu oldu. Meslek hayatı On iki yaşında sahneye çıktı. 1925 yılında Fahrettin Altay’ın Süvari Kolordusu'nda müzik öğretmenliği yaptı. Uzun yıllar İzmir, İstanbul ve Ankara piyasalarında çalıştı. Zaman zaman radyo yayınlarına katıldı. Bestekârlığa erken başlayarak bine yakın eser besteledi. İlk eseri Harmandalı Mustafa başlıklı eseridir. Selahattin Pınar, Sadi Hoşses, Ekrem Güyer, Müzehher Güyer, Şair Mustafa Nafiz ve Sâdettin Kaynak ile dostluklar kurdu ve musiki bilgisini ilerletti. Film müzikleri yaptı, bestelerinin çoğu günümüze kadar nota eksikliğinden ulaşmadı. Erol Duygulu'nun babası Tayfun Duygulu'nun dedesidir. Ölümü Zeki Duygulu, 13 Mart 1974 tarihinde İzmir’de öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Eserleri Acemaşiran Saz Semaisi Acemkürdi-Aşık oldum gül yüzüne Acemkürdi-Biliyorum peşimansın şimdi ettiklerine Acemkürdi-Dertliyim derdimden anlamaz cânâ Acemkürdi-Gül mevsimi cânâ yine güllerle açıl gez Acemkürdi-İstemem başka diller söylemesin adını Acemkürdi-Kaç yıl sevdanı çektim Acemkürdi-Sanki ben gülecektim aşkından ölecektim Acemkürdi-Senin için yıllardır gözyaşı döküyorum Acemkürdi-Yar peşinden koşa koşa yoruldum Beyâti-Ayrılalım diyorsun çılgınca seviyorken Beyâti Çiftetelli Beyâti-Gitti dediler seni yaşlı gözle buradan Beyâti-Gittin de bıraktın beni Beyâti-Muhabbet bağının zebunu oldum Beyâti-Ne olurdu seni tanımasaydım Beyati-Ne talihsiz başım varmış gülmedik Beyâti-Seni andım da bugün gözlerim yaşla doldu Beyâti-Seni görmek emeliyle güzelim dağ aşarım Beyâti-Sonu yok bir aşk için Beyâti-Uslu dur kadınım çıldırtma beni Beyâtiaraban-Muğla Ovası’ndan indim Köyceğiz’e Evcârâ-Aşkın ile her dem bu gönül pür keder eyler Evcârâ-Cevrin sebep oldu beni çok yâreledin Evç-Nerde akşam orda sabah Evç Saz Semaisi Ferahfezâ-Bir şen gönül aradım Ferahfezâ-Nedir bu çektiklerim nedir bu sonsuz hayat Ferahfezâ Saz Semaisi Gerdâniye-Bu yıl da yalnızım ben Gerdâniye-Ceylanımı uçurdular yâr elimden kaçırdılar Gerdâniye-Kervanım geçmiyor kardan Gerdâniye-Mehtab aksetmiş koya sanki yaslanmış koya Gerdâniye-Toros dağlarından geçemez oldum Gülizâr-İçmeli aşıklar yâr elinden Hicaz-Ağyâre keder ver beni vaslınla sevindir Hicaz-Ateşi aşkınla küle karıştım Hicaz-Bağda üzüm budanır filizleri uzanır Hicaz-Ben bir güzel görmüşüm Hicaz-Ben de Mecnunum ezelden gönlümün leylasına Hicaz-Beni de alır mısın yanına Hicaz-Benim olmaz mısın söyle güzelim Hicaz-Bir bakışta ruhumu hicrana attı gözlerim Hicaz-Bir görüşte aşık oldum Hicaz-Bir gün ne olur sen de ben aşkına kandır Hicaz-Bir kahkaha attın yine en hızlı sesinle Hicaz-Bu garip başıma gelenler nedir Hicaz-Bülbül güle konar öter Hicaz-Çamların altında tanıştığımız gün Hicaz-Cevriyemin fosforu gönül yakmaktadır zoru Hicaz Çiftetelli Hicaz-Dağlar dağlar yüce dağlar Hicaz-Dudaktan kalbe birden akarsın Hicaz-Duydum ki ağlıyorsun benim için sevgilim Hicaz-Ebegömeciyi topladım komşu kızına sakladım Hicaz-Felek büktü belimi kimden imdat dileyim Hicaz-Felek kırdı dalımı Hicaz-Geçmiyor sensiz gecem olmuyor sabah Hicaz-Gemim geliyor baştan yelkenleri kumaştan Hicaz-Geri dönse ah o gençlik bana bir kere daha Hicaz-Gönlümü verdim yine bir esmer güzeline Hicaz-Gönül çeker bu sevdanı cevrini Hicaz-Görmediğim günler seni bilsen nasıl özledim Hicaz-Gözlerim ufukta seni arıyor Hicaz-Hani ayrılmam derdin Hicaz-Hayat mı bu güzelim senden ayrı yaşamak Hicaz-Her bahçeden gül istersin Hicaz-Hicranımı çek aşkıma yan Hicaz-İstemem yakmasın güneşim seni Hicaz-Karakolda ayna var Hicaz-Karşında gönülden vurulan gün gece bendim Hicaz-Kaybolan hatıralar dilde canlandı gönül Hicaz-Mahmur bakışlı dilberim Hicaz-Ne bahtı karalıyım ezelden gülmez içim Hicaz-Ne yaptımsa bilinmedi yaranmadım yâre ben Hicaz-Nerden geldi başıma sevda denen bu belâ Hicaz-O bir tatlı hayâldi elimden uçtu gitti Hicaz-Ömrüm bu bahar mevsimi ağyar ile geçti Hicaz-Ömrümde gülmedi çileli başım Hicaz-Önce güldü yüzüme sonra ağlattı kader Hicaz-Öyle bir garibim ki Hicaz-Ruhumda şafak sökmeyecek doğmayacak gün Hicaz-Rûyetin bir dem gönülde gülistân açsın görün Hicaz Saz Semaisi Hicaz-Sen artık benim ol bakma ellere Hicaz-Sen benim olmaz mısın Hicaz-Sen bir gülsün dikensiz yaşayamam ki Hicaz-Şen dilde seni koklar öper okşar uyurdum Hicaz-Sen söyle neden kalbimi ateşlere yaktın Hicaz-Seni görmeseydim sevmeseydim Hicaz-Senin aşkın ile ben sarardım soldum Hicaz-Sensiz yaşayamam gel beni canımdan ayırma Hicaz-Sevda okunan gözlerine kalbimin verdim Hicaz-Sevdalı zülfün boynuma sarsam Hicaz-Sevdim de seni canı gönülden yaralandım Hicaz-Sevecektim seni lâkin sevemem Hicaz-Sevgimi herşeyimi gençliğimi sen aldın Hicaz-Solmasın hiç açan güller çiçekler Hicaz-Söyle Leyla mı adın ey siyah gözlü kadın Hicaz-Unut artık sen beni bana gönül bağlama Hicaz-Unuttu sanma sakın adın saklı kalbimde Hicaz-Yârimi eller aldı gönlümü derde saldı Hicaz-Yetişir bu ayrılık tahammülüm yok sana Hicaz-Yıllarca senin derdi firâkınla harabım Hicaz-Yıllardır yollarını bekleyen bir kalbim var Hicaz-Yine yâri bu gece düşünürken ağladım Hicaz Zeybek Hicazkâr-Ayrılık ah ayrılık Hicazkâr-Bir daha mı aşka tövbe Hicazkâr-Emine kız Emine gözlerin sanki mine Hicazkâr-Emsali nâdir ey şûhi emel Hicazkâr-Erdi yine faslı bahar açtı çiçekler Hicazkâr-Hasretine dayanmak bence ölümden beter Hicazkâr Medhâl Hicazkâr-Son olsun bu ayrılık Hüseyni-Artık sana ben şimdi yeminlerle de kanmam Hüseyni-Aşk ehline âlemde dilâra mı bulunmaz Hüseyni-Bir gizli hazan ruhuma hicranını sardı Hüseyni-Bir köylü kızı açtı benim sineme yâre Hüseyni-Boğaz Köprüsü Hüseyni-Güzelim bu kadar sitemkâr olma Hüseyni-Hep cemâlin gösterip çekmek olur mu kendini Hüseyni-Ot yanar duman olur Hüseyni-Sevdiğim etsem ibadet çok değildir hüsnüne Hüseyni-Urla meydanında vardır bir çeşme Hüseyni-Yârin bahçesinde karanfil çoktur Hüzzam-Aşkıma çare bulunmaz Hüzzam-Ayrılık yaklaşıyor Hüzzam-Bakınca gözlerine eriyor gözbebeğim Hüzzam-Bana mecnun diyorlar Hüzzam-Ben bu yıl yalnızım gel bana sen Hüzzam-Bir gönül avcısı avladı beni Hüzzam-Bu gece eğlenelim gel güzelim Hüzzam-Canımı cânân diye verdim sana Hüzzam-Eminem oturmuş kurna başına Hüzzam-Gel seninle and içelim Hüzzam-Gönlümdeki bu yara geçmez oldu Hüzzam-Gözlerine söylenmiş nice güzel göz var ki Hüzzam-Gül kokulu saçların menekşe bakışların Hüzzam-Güvenme hüsnüne hercai güzel Hüzzam-Hani derdin ölürüm ben yaşayamam Hüzzam-Hayatta yalnızım arayanım yok Hüzzam-Her derdimi dinler de ona çare bulurdun Hüzzam-Kumral saçının telleri sarmış Hüzzam-Rahmeyle bakıp hâlime bir kerre a canım Hüzzam-Seni kaç yıl bekledim Hüzzam-Taliim olsaydı yârim olurdun Hüzzam-Yalan yalan hep yalan Hüzzam-Yâre mendil salladım Isfahan-Ferdayı düşünmem seni sinemde uyutsam Isfahan-Gitme meyhane haraptır Karcığar-Efeler metin olur yüreği çetin olur Karcığar-Gel seninle güzelim Adalar’a gidelim Karcığar-Gizli sevda çeken bilir Karcığar-Kınalar yakmış Ayşe’m tombul eline Karcığar-Yıllarca peşinde ağlatan kadın Kürdilihicazkâr-Ardınca süründüm bitti takâtim Kürdilihicazkâr-Ateşli dudağından yine bir gül kanıyor Kürdilihicazkâr-Ayrıldı yollarımız ne yazık bilmeyerek Kürdilihicazkâr-Bir avuç topraktan olmuşsa tenim Kürdilihicazkâr-Bir demet çiçeğim ben Kürdilihicazkâr-Bir muhabbet kuşuyum Kürdilihicazkâr-Bir yeşil gözlü dilbere gönül verdim Kürdilihicazkâr-Bu gönül gözlerinin rengine hayran Kürdilihicazkâr-Bu kadar yıl hasretini nasıl çektim Kürdilihicazkâr-Canım sevdiğim güzel Kürdilihicazkâr-Derbeder bir aşıkım yurdum evim viranedir Kürdilihicazkâr-Ey güzel İstanbul’um sana doymak mı olur Kürdilihicazkâr-Eyvah ne yazık Kürdilihicazkâr-Gece mehtab uyuyorken Kürdilihicazkâr-Güllerdeki yaşları şebnem sanma Kürdilihicazkâr-Günahlar koynunda saklı geceler Kürdilihicazkâr-Gündüze matem veren bir gece gibi Kürdilihicazkâr-Hatıra kaldıkça busenden bana Kürdilihicazkâr-İçiyorum seni hep ömrümün kadehinden Kürdilihicazkâr-Kalbin dudağımda atıyor Kürdilihicazkâr-Kilitleme kapını bu gece Kürdilihicazkâr-Mehtabı ararken gözüme sen görünürsün Kürdilihicazkâr-Mevsim yine yaz oldu Kürdilihicazkâr-Meyhaneleri hep gezdim dolaştım Kürdilihicazkâr-Ne imiş zengin olmak Kürdilihicazkâr-Neden düştük biz bu hale Kürdilihicazkâr-Neydi o gece baş başa kalmıştık o yerde Kürdilihicazkâr-Olacak olacak o yar benim olacak Kürdilihicazkâr-Peşimden koşanlar şimdi nerdeler Kürdilihicazkâr-Rakıyı şaraba katıver gitsin Kürdilihicazkâr-Saçlar dağınık sine açık Kürdilihicazkâr-Sana kalbim çok kırık Kürdilihicazkâr Saz Eseri Kürdilihicazkâr-Şen dudaklarındaki handeler niye solsun Kürdilihicazkâr-Seni benden alamazlar Kürdilihicazkâr-Seni birgün görebilsem Kürdilihicazkâr-Seni bizâr eden kimdir Kürdilihicazkâr-Söyle cânânım nedendir Kürdilihicazkâr-Tecellim böyle imiş Kürdilihicazkâr-Uçsun gönlüme Ada’dan sinemdeki gamlar Kürdilihicazkâr-Vefasızsın güzelim durmuyorsun sözünde Kürdilihicazkâr-Yalnız bırakıp gitme uzak yerlere bensiz Kürdilihicazkâr-Yetişmez mi bu iftirak Mâhûr-Niye gelmezsin efendim niye insafa sen Mâhûr-Şu İzmir’in güzelleri bend ediyor gönülleri Mâhûr-Yâr gelince sarı beyaz mor lâleler açılır Mâhûr-Yayladan geçen kuşlar Muhayyer-Bir kız çıktı karşıma Muhayyer-Şu köyün yolları dolanır gider Muhayyer-Yörük Ali İzmir’in yaman efesi Muhayyer-Yüzüne bakmaya doyamıyorum Muhayyerkürdi-Muhabbet denilen belayâ çattım Müstear-Gel gönlümün yâdı gel Müstear-Gözü siyah kaşı keman bir güzele yandım aman Nevâ-Bu sevdanın sonu gelmez Nevâ-Lâleler sünbüller açmış Nihavend-Ayrıldı gönül şimdi yine bir tek eşinden Nihavend-Ben o yâri bucak bucak kaç yıl oldu arıyorum Nihavend-Bir dünya istiyorum mazimi aratmasın Nihavend-Bir gizli hazan ömrüme bir hızla sarıldı Nihavend-Bir sabah uyanırken aşkımın güneşinden Nihavend-Boğazın incisi Rumelihisar Nihavend-Desem ki aşk yalandır belki yâre dokunur Nihavend-Dün sarılar giymiştin Nihavend-Geçen gün rastladım da bakmadın hiç yüzüme Nihavend-Girdim bir çıkmaz yola Nihavend-İnliyor içli içli Nihavend-Kalbimi aşkınla yaktın sen Nihavend-Kalbin gibi hüsnün de güzellikle bezenmiş Nihavend-Kızların hepsi güzel hangisini seçmeli Nihavend-Küçücüksün sevdiceğim Nihavend-O gözler yaktı beni ardına taktı beni Nihavend-O yeşil gözlerinin sevda dolu içinde Nihavend-Ömrümün açarken neşe baharı Nihavend-Sabah yıllardan beri ilk defa oldu bence Nihavend Saz Semaisi Nihavend-Sensiz bu hayatın daha bilmem nesi var Nihavend-Sevgilimden haber halâ gelmedi Nihavend-Yakıyor gönülleri o siyah gözler Nihavend-Yaz bahar kış olmasaydı Nihavend-Yıllar o yeşil gözlere bakmakla tükendi Nihavend-Yine geçti bahar açmadan gülüm Rast-Ağlatma beni gayri yeter canım efendim Rast-Bana bilmem neden dargınsın Rast-Ben ne bahtı karalıyım Rast-Ben yaralı ceylanım yaralı ceylan Rast-Biricik sevgilimsin seni ele değişmem Rast-Felek büktü belimi kimden imdat dileyim Rast-Gel benim cânımın cânı Rast-Gönlüme girebilsen sevdiğimi görebilsen Rast-Hatıralar acaba çabuk mu unutulur Rast-Her günüm olsa gece mehtap yeterdi bize Rast-Kanaryam sarı benim Rast-Kırılmış kadehlerle mâzimi arıyorum Rast-Nasıl geçti günlerim Rast-O eski günlere edelim veda Rast-O güzel gözlerinle beni yaktın kul ettin Rast-Sabahı olmayan yarsız geceler Rast Saz Semaisi Rast-Sorma saçlarıma niye ak düştü Rast-Uzaklarda durma gel bana yakın Rast-Yeter ağlatma bu akşam Rast-Zalim kader güldürmedi bahtım Ruhnevaz-Aşkınla süründüm yanarak izlerinde Ruhnevaz-Ben bu sevdadan ölürsem Ruhnevaz-Kimsesizlik bak ne zormuş Ruhnevaz Peşrev Ruhnevaz Saz Semaisi Ruhnevaz-Sevdim seveli görmedim hiç sende sadakât Ruhnevaz-Sinemi açsam görürsün kendini Ruhnevaz-Terketme beni gel güzelim Ruhnevaz-Yok yere aldanmışım ben Sabâ-Bir garip aşıkım kimsem yok Segâh-Bana acı sevgilim söyle nedir günâhım Segâh-Yattım o güzel sinede ben bir gece erken Sultaniyegâh Longa Sultaniyegâh Medhâl Sultaniyegâh Saz Eseri Sultaniyegâh-Şen bir gönül aradım Suruefza-Aldatma beni garrip bu sevdalarla Suruefza-Aşkı hayranına lûtfettikçe nazlı yâr Suruefza-Bekledim kaç gece gurbette Suruefza-Ey nevbahârı ömrü hazan Suruefza-Hayranın oldum ey şivekârım Suruefza-Mestu bitab olsam içsem her gece Suruefza-Mey süzülse olsa aşkın neşesi Suruefza Peşrev Suruefza-Şarabı neyleyeyim aşkınla mestim Suruefza-Saz Semaisi Suruefza-Seni kim görse aşka tutulur Suruefza-Sevdiğim hiç görmez oldum Suruefza-Suruefza oldu bu dil bu makamdan Suruefza-Yalnız bırakıp gitme uzak yerlere Suruefza-Yüz sürerken pâyine ey gülistan Sûzidil-Ayrıyım senden uzak yerde öksüz gibiyim Sûzinâk-Evvelce bana seninim derdin Sûzinâk-Sevdim seni üzme beni Sûzinâk-Vaslına sabrım tükendi Şedaraban Saz Semaisi Şehnâz-Artık yetişir üzme beni Şehnâz-Darılma meyhaneci başım biraz dumanlı Şehnâz-Ne zaman ansam seni hayâlin benimledir Tâhir-Şu dağlardan ne turnalar geçmiştir Uşşak-Aşkınla yaktın beni Uşşak-Bahçelerde sarı gül dalında öter bülbül Uşşak-Başımda siyahım var güzellerde âhım var Uşşak-Ben hasrete esirim Uşşak-Birgün geleceksin diye bekler deli gönlüm Uşşak-Biz her akşam böyleyiz Uşşak-Bu aşk beni hayatımdan bezdirdi Uşşak-Dağda davar güderim Uşşak-Derbederim bir yâr için pür kederim Uşşak-Dereler çağlar oldu gözlerim ağlar oldu Uşşak-Ekinim harmanım yok elimde fermanım yok Uşşak-Gönlümde hazan bülbülü var Uşşak-Gücendim artık sana Uşşak-Güzelsin kadın Fatma Uşşak-Hastayım hâlimden hiç kimse haberdar olmuyor Uşşak-Hazan bahçelerinde dertli bülbül sesi var Uşşak-Kaç yıl senden gizledim söylemedim aşkımı Uşşak-Kalbimde bir sızısın Uşşak-Mini mini bir kızdın Uşşak-Muhtacım hüsnüne Uşşak-Müzeyyen gülistandır meh cemâlin Uşşak-Ne olursun gitme gel Uşşak-Selam vermeden gelir geçersin Uşşak-Sevda öyle müşkül ki Uşşak-Urfalıyım ezelden Uşşak-Uslu dur kadınım çıldırtma beni Uşşak-Yâr aşkından gülmedim Uşşak-Yasemenler dile geldi Yegâh-Ağlamakla zevk alır aşkım ağlat beni Yegâh-Sevdim seveli ben geçdim bu cihandan Kaynakça Kategori:Klasik Türk müziği şarkıcıları Kategori:Klasik Türk müziği bestecileri Kategori:1907 doğumlular Kategori:Beyrut doğumlu erkek şarkıcılar Kategori:1974 yılında ölenler Kategori:1960'ların şarkıcıları Kategori:1970'lerin şarkıcıları Kategori:1950'lerin şarkıcıları Kategori:1930'ların şarkıcıları Kategori:1940'ların şarkıcıları Kategori:1920'lerin şarkıcıları Kategori:20. yüzyılda Türk erkek şarkıcılar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri