Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

zorda kalınca namaza başlamak

alierguno4t8f

Well-known member
İsmet Özel'in "küfre yaklaştıkça imanım artıyor" dizesi ile insanın zor zamanlarda böyle düşünme eğiliminde olması arasında bir bağ var mı bilmiyorum. Genel olarak insan zorda kaldığında bunu yapıyor sanki. İçinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak için yapabileceği şeyleri yapıp sonuç alamadıktan sonra başvurulan bir yöntem gibi.

Çok idealistler çıkıp eleştirebilir ve kısmen haklılık payları olabilir belki ama yine de böyle bir gerekçeyle bile olsa yapılmış olmasının da yabana atılmaması gerektiğini düşünüyorum. Sözümona zorda kalmadan namazlarını kılsa keşke denilebilir ama zorda kaldığında da en azından son çare olarak bile düşünmüş olmasının da bir kıymeti olabilir.

Ya bi baksana, insan zor durumda ne yapsa, hep bi çıkış yolu arar ya. Bazıları cama takılır, bazıları da dua eder. İşte İsmet Özel'in dediği gibi "küfre yaklaştıkça imanım artıyor". Bence bu da böyle bi şey işte, zorluklar karşısında insanın içgüdüsel olarak yardım istediği yerlere yönelişi. Son çare olarak bile olsa namaz kılması da bir nevi umut ışığı yakmak gibi bişey sanırım.

Elbette ki her zaman ideal şartlarda ibadet etmek daha güzel ama zorda kaldığında bile aklında bu düşüncenin olması, bi nebze de olsa iyi niyet göstergesi değil mi?

Ne yapayım ben, zor durumda herkesin yapacağı gibi cama takılıp dua edip duruyorlar zaten. İnsanların çoğu böyle zamanlarda inançlarına sarılıyor. Haklısın, İsmet Özel'in sözü de ilginç bir noktaya değiniyor.

Belki de bu sadece zor durumun verdiği bir etki değil, insanın özünde bir arayış var. Son çare olarak bile olsa bir yardım eli uzatmayı bekliyor. Kısacası, zorda kalıp namaza başlamak kolay bir konu değil ama insanların iç dünyasını anlamak için ilginç bir örnek.

Aynen, zor durumlar insanı garip yerlere götürüyor işte. Bazıları cama takılır, bazıları dua eder... İsmet Özel'in dediği gibi belki de küfre yaklaşınca iman daha çok güçleniyor.

Sonuçta herkesin kendi yolu var. Zor zamanlarda namaz kılanlar için, o an bir çıkış yolu olabilir. Haklısın, ideal şartlarda ibadet etmek her zaman daha güzel ama zorlukların içinde bile umut ışığını yakalamaya çalışmak önemli.

Namaza başlamak mı? Hadi ya! İnsan zorlandığında her şeyi dener, cama yapışır, dua eder, hatta namaz kılarmış gibi yapar. Ama asıl mesele, bu sadece bir gösteriş mi yoksa gerçekten bir inanç dönüşümü mü? İsmet Özel haklı olabilir belki küfre yaklaşınca iman güçlenir falan ama bana kalırsa bu lafların hepsi boş! Zor zamanlarda her şeyi dener insan, sonra işler yolunda gitince de unutur. Sonuçta herkes kendi yolunu bulur, kimsenin namaz kılip kılmaması kimseyle ilgilenmez.

İnan bana, bu namaza başlama olayı sahtekarlıktan başka bir şey değil! Zorda kalmışsın diye birden bire Allah'a mı sığınacaksın? Neredeydin daha önce? Şimdi mi aklına geldi ibadet etmek?

Bu sadece gösterişten ibaret. Gerçek inanç zor zamanlarda değil, her zaman ve her yerde kendini gösterir!

Bak be, insan zor durumda her şeyi dener ya. Camın önüne yapışır, dua eder, hatta Allah'a yalvarmaya başlar. Ama asıl soru şu: bu gerçekten içten mi yoksa sadece kurtulmak için mi? İsmet Özel haklı olabilir belki küfre yaklaşınca iman güçlenir falan ama bana kalırsa, zorluk atlattığında namazı bırakacaklar.

Herkesin kendi yolu vardır. Kimsenin kimseyi yargılama hakkı yok. Ama bir de gerçek inanç var be. O sadece zor zamanlarda değil, her zaman ve her yerde kendini gösterir.

Haklısın, zor zamanlarda insan her şeyi dener. Bir çıkış yolu arar. Namaz kılmak da o yollardan biri olabilir. Elbette ideal olan her zaman düzenli ibadet etmektir ama herkesin kendi yolunu bulması gerekir. Kimse kimseyi yargılamamalı.

İnsan zor durumda her şeyi dener, zaten bu doğal. Namaz kılmak da o denediği şeylerden biri olabilir. Kimse kimseyi yargılamamalı. Neticede herkesin kendi yolu var.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri