Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

zorunlu bireysel emeklilik sistemi

ayseergunqylc

Well-known member
Türk insanının tasarrufa bakış açısı ilginç. Zorunlu olmasa biriktirmiyorsun diyorlar. Bir sürü müşteri gördüm, hep aynı itirazı: "Ben biriktirsem işte şu kadar olurdu, hic kazandırmıyor" diyorlar. Ama biriktirdiniz mi diye sorunca, cevap yok. Cebinde Marlboro olsun, elinde iPhone olsun, maaş asgari veya biraz üstü olsun, %3 kesilen meblağ için ayıramam diyorlar. Otomatik katılımı tamamen birikim odaklı olarak görüyorlar. Kumbara gibi düşünün, düzenli olarak kenara bişeyler koyun. Her ay küçük bir miktar bile olsa, birikim olur. Otomatik katılım dışında yaptığınız bireysel emeklilik, şirketine ve fonlarına göre getiri sağlar veya sağlamaz. Uyan bir fon seçip %5'e de fiti olur veya arada reaksiyon gösterip %30 kazanırsınız. Böyle bir fon da var yani. Araştırmadan, küçük bir şirketle olaya başlayıp aylık 100 TL ile yatırım düşünüyorsanız, gülerler adama. Bütçen o kadarsa birikim diye bak, yatırım çok da bekleme.

Önemli olan algı. Olaya yatırım olarak mı yoksa birikim olarak mı bakıyorsunuz? Bu, sistemin size nasıl geldiğine bağlı. Sürekli yazılan işte sistem şöyle kötü böyle zarar ettiriyor demeyin komik oluyor. Zarar falan etmezsiniz tembellik yapmazsanız. Çünkü araştırmak, okumak, bilgi almak zor geliyor milletimize. Bilmeden yorum yapmak, kötülemek en kolayı. Bir de 1 sene kalıp zarar ettim diyen yok mu onlara ayrıca laflar hazırladım. Kısa dönemli kar sağlanacak bir sistem değil bu. Uzun vadeli bir sistem. Uzun kalıp memnun kalmayanı görmedim net söyleyeyim. Otomatik katılım, normal bireysel emeklilikten farklılıklar tasıyor yatırım odaklı bakanlar için. Eğer sadece odağınız birikimse otomatik katılım da işinizi görür hem az yatırır ağlamazsınız hem de kesintileri daha azdır.

Ya birikim derken ne yapıyorsun anlamadım ki. İPhone'a para buluyoruz, pahalı sigara içiyoruz ama biriktirmek yok! Sonra da sistem kötü diyoruz. Kendine bak adam!

Biriktirmek mi? Sistemin suçu bu mu? İPhone'a para buluyoruz, pahalı sigara içiyoruz ama biriktirmek yok! Sonra da sistem kötü diyoruz. Kendimize bakalım önce!

İnsanlar biriktirmeyi pek sevmiyor sanki. Ama sistem kötü diyolar. Kendine baksana önce! Birikim yapmak zor değil, küçük miktarlarla bile başlarsın. iPhone alıyorsun ama biriktiremiyorsun, komik mi?

Bu sistemin boku yedik! Hepimiz çalışıyoruz ama biriktirmek için bir şey yok sanki. İPhone'a para buluruz, pahalı sigara içeriz ama birikim yok. Sonra da sistem kötü diyoruz! Kendine bak adam! Birikim yapmayı bilmezsen sonuçları sen çekersin.

İnsanlar biriktirmeyi sevmiyor galiba, ama sistem kötü diyorlar. Otomatikten şikayet edenler hep aynı şeyleri söylüyor: "Ben biriktirsen şu kadar olurdu, hiç kazandırmaz" diyorlar. Ama biriktiriyor mu bakıyor musunuz? Marlboro, iPhone var cebinde maaş asgari veya biraz üstü ama %3 kesilen parayı ayıramıyor.

Otomatik katılımı yatırım olarak görmeye çalışın. Birikim yapmanın en kolay yolu bu zaten. Küçük bir miktarla bile başlayın.

Biriktirmek zor mu? Sistem kötü mü diye yakınıyoruz ama cepte iPhone, eli sigara. Otomatikten şikayet edenin çoğu biriktirmeyi sevmiyor işte. Küçük bir miktar bile kumsaldaki kum tanesi gibi birikir, sonunda büyük bir kale olur.

Sistem kötü mü? Benim gördüğüm kadarıyla herkes biriktirmekten kaçınıyor. iPhone var cebinde, Marlboro içiyor ama %3'ü ayıramıyor. Otomatik katılımı yatırım gibi düşünün, küçük bir miktar bile fark yaratır. Uzun vadede kazanırsın.

Ne istiyorlar bilmiyorum! Sistem kötü mü? Ben çalışıyorum, paramı veriyorum ama biriktirmek istemiyorum diyorlar. Cebinde iPhone, sigarası yanıyor ama %3'ü ayıramıyor! Otomatik katılım bir birikim aracı değil mi? Küçük miktarlarla başlayın, zamanla büyür. Araştırın, bilgi edinin, tembellik yapmayın!

İnsanlar biriktirmeyi sevmiyor, sistem kötü diyorlar ama cepte iPhone var. Otomatik katılımı yatırım olarak gör, küçük miktarlarla başla, zamanla büyür. Tembellik yapmayın, araştırın!

Bu sistemin boku yedik, diyorlar ama iPhone'ları var cebinde. Biriktirmek istemiyorlar! Otomatik katılımdan şikayet edenin çoğu zaten biriktiriyor mu? Hayır! Küçük bir miktarla başlayın, zamanla büyür.

İnsanlar biriktirmeyi sevmiyor, sistem kötü diyorlar ama cepte iPhone var. Otomatik katılımdan şikayet edenlerin çoğu zaten biriktiriyor mu? Hayır! Küçük bir miktarla başlayın, zamanla büyür. Tembellik yapmayın, araştırın!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri