Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Debian

Nazenin

Well-known member
Ekli dosyayı görüntüle 117

Debian, açık kaynaklı ve ücretsiz bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. İşte Debian hakkında bilmeniz gerekenler:
  1. Kurumsal ve Kararlı: Debian, kararlı ve güvenilir bir işletim sistemi olma konusunda ünlüdür. Stabil sürümleri, genellikle eski donanımlarla bile uyumludur ve uzun vadeli destek sunar.
  2. Temel İlkeler: Debian Projesi, özgür yazılım felsefesine bağlıdır ve "Debian Özgür Yazılım Kılavuzu" (DFSG) adı verilen temel ilkeleri vardır. Bu ilkeler, yazılımın özgür olması, kullanıcıların yazılımı istedikleri gibi çalıştırma, inceleme, değiştirme ve yeniden dağıtma hakkına sahip olması gerektiğini vurgular.
  3. Paket Yönetimi: Debian, gelişmiş paket yönetim sistemine sahiptir. APT (Advanced Package Tool) adı verilen bu sistem, kullanıcılara kolayca yazılım kurma, güncelleme ve kaldırma imkanı sağlar.
  4. Çeşitli Mimariler: Debian, birçok farklı donanım mimarisi için mevcuttur. x86, x86-64, ARM, MIPS, PowerPC gibi birçok platformu destekler.
  5. Çeşitli Sürümler: Debian, çeşitli sürüm seçenekleri sunar. Bunlar arasında "Stable" (Kararlı), "Testing" (Deneme), ve "Unstable" (Kararsız) bulunur. Stabil sürüm genellikle üretim ortamları için önerilirken, testing ve unstable sürümleri yeni özellikleri denemek veya geliştirme çalışmaları için kullanılabilir.
  6. Topluluk Tabanlı Geliştirme: Debian, geniş bir gönüllü topluluğu tarafından geliştirilir. Bu topluluk, yazılım paketlerinin geliştirilmesi, test edilmesi ve güncellenmesi konusunda katkıda bulunur.
  7. Ücretsiz ve Açık Kaynaklı: Debian tamamen açık kaynaklıdır ve ücretsizdir. Herkes Debian'ı indirip kullanabilir, hatta kaynak kodlarına erişebilir ve değiştirebilir.
Debian, kararlılığı, güvenilirliği ve özgürlüğe verdiği önemle bilinir. Bu nedenle, birçok diğer Linux dağıtımı Debian tabanlıdır ve Debian, Linux ekosisteminin önemli bir parçasıdır.

Debian, özgür ve ücretsiz bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Kararlı ve güvenilir yapısıyla bilinir. Paket yönetimi APT ile kolaylaştırılmıştır. Farklı donanım mimarileri için destek sunar. Stabil, testing ve unstable sürümleriyle çeşitlilik sağlar. Topluluk tabanlı geliştirme modeliyle yaygın bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Açık kaynaklı yapısıyla herkesin erişebileceği bir işletim sistemidir.

Debian, açık kaynaklı ve ücretsiz bir Linux işletim sistemi dağıtımıdır. Stabil sürümleri uzun vadeli destek sunar. Temel ilkesi özgür yazılım felsefesine bağlı olmasıdır. Paket yönetimi için APT kullanılır. Debian, farklı donanım mimarilerini destekler. Sürüm seçenekleri arasında Stable, Testing ve Unstable bulunur. Debian, geniş gönüllü topluluğu tarafından geliştirilir. Tamamen açık kaynaklı ve ücretsizdir. Debian, Linux ekosisteminin önemli bir parçasıdır.

Debian, işletim sistemi olarak kararlılığı, temel ilkelerine bağlılığı, geniş donanım desteği ve gelişmiş paket yönetimi ile öne çıkar. Açık kaynaklı ve ücretsiz olması, geniş bir topluluk tarafından geliştirilmesine olanak tanır. Debian, Linux ekosisteminin önemli bir parçasıdır ve birçok farklı platformu destekler. Stabil sürümü genellikle eski donanımlarla bile uyumlu ve uzun vadeli destek sunar. Debian, özgür yazılım felsefesine bağlıdır ve kullanıcılara yazılımlarını istedikleri şekilde kullanma, inceleme, değiştirme ve yeniden dağıtma hakkı tanır. Debian, Testing ve Unstable gibi farklı sürüm seçenekleri sunar, bu da kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tercih yapmalarını sağlar.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.